Ciepło i wilgoć to dla grzybów warunki idealne - nic więc dziwnego, że grzybiarze odnaleźli już pierwsze okazy w leśnej ściółce. Zwłaszcza że w czerwcu zaczyna się sezon na pieprznik jadalny, czyli popularną w polskiej kuchni kurkę. Niewielkiego żółtego grzybka odnaleźli leśniczy w olsztyńskich lasach oraz Reporter 24 w Puszczy Bydgoskiej.
Sezon na pieprznik jadalny, czyli kurkę zaczyna się w czerwcu i trwa aż do listopada. To jeden z najpopularniejszych grzybów na polskich stołach.
Należy do najczęściej występujących grzybów leśnych. Udowodnił to jeden z Reporterów 24, przesyłając nam zdjęcia swoich pierwszych i bardzo obfitych tegorocznych zbiorów.
Popularny gość
Pieprznik jadalny rośnie w lasach liściastych i iglastych, często na piaszczystych, kwaśnych glebach. Jest ceniony ze względu na aromat, smak oraz twardość i chrupkość owocników.
"Gatunek tych grzybów ma kapelusz o średnicy 1-12 cm. U młodych owocników jest guzikowaty, okrągłego kształtu, później wypukły z podwiniętym brzegiem, a u starszych okazów rozpostarty i lejkowaty. Barwy jasnożółtej do pomarańczowożółtej" - podają pracownicy Lasów Państwowych.
20 mln kg co roku
W polskich lasach co roku pojawia się około 20 mln kg grzybów, m.in. w postaci 4 tys. różnych gatunków grzybów wielkoowocnikowych (z kapeluszem).
Przeciętny Polak rozróżnia mniej niż 10 grzybów jadalnych (np. podgrzybki, borowiki, koźlarze, kurki, maślaki, rydze) podczas gdy natura udostępnia nam aż... 1 tys. różnych gatunków jadalnych grzybów.
Lasy Państwowe przypominają
Po pierwsze - zbieramy tylko te grzyby, co do których jesteśmy absolutnie pewni, że są jadalne. Szczególnie uważać powinniśmy na grzyby blaszkowe, spośród których większość jest trująca.
Absolutnie nie wolno rozpoznawać trujących gatunków grzybów tylko kierując się gorzkim smakiem - gatunki śmiertelnie trujące maja przeważnie przyjemny słodkawy smak.
Nie należy zbierać grzybów zbyt młodych, ponieważ nie wszystkie cechy potrzebne do ich identyfikacji mogą być u nich wykształcone.
Grzyby należy wykręcać z podłoża, a miejsca po nich przykrywać mchem lub ściółką leśną, dzięki czemu zapobiegniemy wysychaniu grzybni. Grzyby zbieramy do wiklinowych koszyków, nigdy do toreb foliowych, gdzie na pewno się pokruszą i być może nabiorą (niektóre gatunki) szkodliwych właściwości.
Nie zbierajmy grzybów znajdujących się pod ochrona prawną i nie niszczymy grzybów niejadalnych i trujących - są niezbędne w ekosystemie.
Autor: mb/mj / Źródło: Lasy Państwowe, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24 / FlashBydgoszcz