Tłumy turystów nieustannie odwiedzają położony na islandzkim półwyspie Reykjanes wulkan Fagradalsfjall. Zdjęcia i nagrania wydobywającej się z kraterów lawy otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Fagradalsfjall jest aktywny od ponad czterech tygodni i zdaniem wulkanologów nie zapowiada się, aby się uspokoił. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania i zdjęcia przedstawiające aktualne zdjęcia islandzkiego wulkanu.
"Obecnie na miejscu erupcji otwartych jest osiem kraterów, z których wydobywa się mnóstwo lawy. W sobotnie popołudnie wielu Islandczyków, Polaków i turystów odwiedziło miejsce erupcji, gdyż było to możliwe z powodu zmiany kierunku wiatru" - napisał pan Adrian, autor zdjęć i nagrań. Do miejsca erupcji wyznaczono dwa szlaki.
"Silnie trujące gazy po części kierują się w stronę stolicy, Reykjaviku, ale dzięki silnym wiatrom nie zagrażają mieszkańcom miasta w obecnej chwili. Władze, jak i ratownicy górscy, monitorują sytuację i ostrzegają przed możliwością otwarcia się większej ilości kraterów w miejscach, gdzie mogą przebywać ludzie. W sobotę miejsce erupcji odwiedziło kilkaset osób, a najwięcej w godzinach wieczornych. Miejsce to jest otwarte do godziny 21 czasu islandzkiego (23 w Polsce)" - dodał Reporter 24.
Pierwsza erupcja nastąpiła 19 marca i poprzedziła ją znacząca aktywność sejsmiczna - odnotowano ponad ponad 40 tysięcy wstrząsów.
Teren aktywny sejsmicznie
Leżąca na styku dwóch płyt kontynentalnych Islandia jest aktywnym terenem wulkanicznym. Erupcja wulkanu Eyjafjallajokull w kwietniu 2010 roku spowodowała chaos i częściowy paraliż ruchu lotniczego w całej zachodniej i północnej Europie. Ze względu na pył w atmosferze i obawy przed kolejną erupcją odwołano wówczas około 900 tysięcy lotów, a setki Islandczyków musiało opuścić swoje domy.
Autor: anw / Źródło: Kontakt 24
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/Adrianjaszczu