Wielki wir zmienił pogodę w Polsce. Jakie czeka nas lato?

[object Object]
Ten rok jest bardzo suchytvn24
wideo 2/6

Rozpoczęło się lato, a wraz z nim wakacje. "Jest bardzo prawdopodobne, że będą ciepłe. Tylko chwilami mocno burzowe" - pisze synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Czas na przegląd prognoz pogody na najbliższe miesiące.

Z prognoz, zebranych "po świecie" z najlepszych ośrodków naukowo-badawczych, wyłania się obraz lata ciepłego i suchego. W naszym klimacie to już nie nowość, bo zdarzały się w ostatnich dekadach lata, gdy z powodu długotrwałego braku opadów wysychały mokradła, zanikały mniejsze rzeczki, a rolnicy zbierali marne plony.

Wśród badaczy klimatu od jakiegoś czasu utrzymuje się przekonanie, że postępujące zmiany klimatu powodują przemieszczanie się stref klimatycznych na północ. W naszą stronę postępuje w lecie strefa klimatu śródziemnomorskiego, suchego i gorącego. Jeśli taki scenariusz się potwierdzi, to w najbliższych dziesięcioleciach będziemy uciekać z gorącego i coraz suchszego południa na północ, nad chłodne błękitno-szare Morze Bałtyckie.

Wczesne nadejście lata

Za nami letnie przesilenie i najkrótsza noc w roku. Początek astronomicznego lata to magiczny przełom i dla wielu powód do świętowania. Słońce jest teraz najwyżej nad horyzontem i raczy nas swym ciepłem najsilniej. W tym roku jednak przesilenie zbiegło się z wielkim przełomem w pogodzie. Przez wiele tygodni bowiem było słonecznie i bezdeszczowo, a lato termiczne rozpoczęło się już w maju. Apogeum gorąca nastąpiło 21 czerwca - temperatura wzrosła do 33 stopni we Wrocławiu, 32 stopni w Poznaniu Łodzi, Warszawie, Krakowie i 31 stopni w Katowicach, Lublinie i Siedlcach.

Wielki wir zmienił aurę

Pogodę zmienił niż Cathy znad Skandynawii. To wielki wir, który zetknął ze sobą dwie masy powietrza o bardzo różnym temperamencie - leniwą zwrotnikową i dynamiczną polarną. Cyklon Cathy wpompował do Polski chłodne masy powietrza znad północnego Atlantyku, a gorące masy wypchnął na wschód. I choć w kraju zapanowała radość z powodu wyczekiwanych opadów deszczu, które pojawiać się mają jeszcze w najbliższych dniach, to jednak spadek temperatury o 10-15 stopni nie jest przyjemny.

Sytuacja baryczna 22 czerwca (NOAA/University of Maine)NOAA/University of Maine

Letni monsun

Front atmosferyczny przetaczając się nad naszymi głowami z burzami i silnym wiatrem zmienił w pogodzie wszystko, oprócz położenia słońca nad horyzontem. Jest chłodniej, bo nastał właśnie tak zwany letni monsun. To jeden z wielu okresów chłodniejszych i deszczowych w naszych warunkach klimatycznych. Według zasłużonego dla nauki brytyjskiego klimatologa Huberta Lamba, w Europie północno-zachodniej, w rejonie Wysp Brytyjskich, następuje między 18-22 czerwca nawrót zachodniej cyrkulacji powietrza. W kolejnych dniach obejmuje zwykle większą część Europy bez basenu Morza Śródziemnego, gdzie rządzi letni wyż. Kontynent dostaje się pod wpływ układów niżowych znad Atlantyku i Skandynawii, w strumień powietrza znad Oceanu z kłębiącymi się chmurami i silniejszym wiatrem. Kolejny taki monsun przychodzi zwykle po 20 lipca i zaczyna dominować w Europie burzowa cyklonalna pogoda.

W świetle najnowszych obserwacji oraz wyliczeń modeli matematycznych, tak zwana zatoka chłodu z polarnymi masami powietrza może zostać z nami nawet do końca czerwca. Temperatura przez najbliższe dni ma nie przekraczać 24 stopni, miejscami zagrzmi i silniej powieje zachodni i północny wiatr. Dopiero w połowie przyszłego tygodnia na zachodzie kraju ma być nieco cieplej, do 27 stopni. Napływ gorącego powietrza nastąpić ma około 3 lipca, w ten dzień w prognozach pojawia się ponownie temperatura 30 stopni.

Prognoza pogody na wtorek i środęTVN Meteo

Stare przysłowie na czerwiec mówi, że "kiedy z Janem przyjdą deszcze, to sześć niedziel kropi jeszcze". W tym roku w niedzielę 24 czerwca, w święto Jana, wystąpić mają przelotne deszcze do 1-10 litrów na metr kwadratowy. To niewiele, więc deficyt opadów może trwać do końca lata.

Pytanie tylko, jak te stare przysłowia mają się do współczesnego dynamicznego klimatu Polski i jego zmian? W prognozowaniu pogody na najbliższe tygodnie wypada więc sięgnąć po nowoczesne narzędzia - modele matematyczne. Ale jakie prognozy by nie były, na dłuższy wakacyjny wyjazd w polskim klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanych zmianach pogody, zapakować trzeba całe spektrum ubrań: od stroju kąpielowego typu bikini po grubą bluzę przywiezioną spod Tatr.

Co z tym latem?

Z wyliczeń superkomputerów wyłania się obraz lata cieplejszego niż zwykle. Jednak wyższa temperatura powietrza niesie ze sobą opady mniejsze niż zwykle i występujące na ogół punktowo, w gwałtownej burzy. Czego doświadczamy już od tygodni, kiedy rozpoczęło się wcześniej niż zwykle lato termiczne, z temperaturą średnią dobową nie spadającą poniżej 15 stopni przez dłuższy czas. Ale piękną, letnią pogodę i śródziemnomorskie upały okupiliśmy suszą meteorologiczną i glebową. W wielu regionach Polski zakazano nawet podlewania ogródków wodą z wodociągów, a w lasach ściółka niebezpiecznie wyschła i zginęły paprocie kochające wilgoć.

Obszary zagrożone suszą w Polsce (Maciej Zieliński/PAP)Maciej Zieliński/PAP

Cieplejsze wody w oceanie

Zerknijmy najpierw na kuźnię pogody dla całego globu ziemskiego, czyli na Ocean Spokojny. Z obserwacji amerykańskiej NOAA wynika, że wody powierzchniowe międzyzwrotnikowego Pacyfiku są cieplejsze niż zwykle o jakieś 1-2 stopnie. Pod koniec ubiegłego roku wybitne instytucje badawcze na świecie prognozowały, że ten rok będzie kolejnym rekordowo ciepłym.

A co dzieje się na Atlantyku, kuźni pogody dla Europy? Jest cieplejszy niż zwykle w rejonie Azorów o jakieś 4 stopnie, co odbija się w silniejszym parowaniu wody i tworzeniu kłębowisk chmur oraz niżowych wirów. W rejon Wyżu Azorskiego w ostatnich tygodniach często wpychały się układy niżowe ściągające z północy chłodne masy powietrza. Przez co w Hiszpanii i Portugalii bywało chłodniej niż w Polsce.

I w najbliższym czasie ten potężny wyż ustępować ma miejsca kolejnym chłodnym niżom rządzącym nad zwykle słonecznym Półwyspem Iberyjskim. Wyż wciskać się ma klinem w głąb Europy i wraz z niżami znad Skandynawii oraz wschodniej Europy ściągać chłodniejsze masy powietrza z północy. Na uwagę zasługuje również temperatura wody w okolicach Labradoru, czyli w rejonie wykluwania się układów niżowych, która jest chłodniejsza niż zwykle. To nie sprzyja silnemu rozwojowi niżowych wirów powietrza wędrujących na wschód i zwykle "psujących" nasze lato deszczem i silnym chłodnym wiatrem.

Poniższa mapa pokazuje chłodniejsze niż zwykle wody powierzchniowe Oceanu Atlantyckiego w rejonie Labradoru. Przygotowana została przez NOAA i University of Maine.

Odchylenia od średniej temperatury wody (NOAA/University of Mine)NOAA/University of Mine

Przegląd wyliczeń modeli

Brytyjczycy rozumiejący wyjątkowo dobrze procesy rządzące atmosferą, prognozują w tym roku lato wyjątkowo ciepłe i suche w Europie, a szczególnie w jej wschodniej i południowo-wschodniej części. Według prognoz brytyjskiej służby meteorologicznej MetOffice miesiące letnie, a więc: czerwiec, lipiec i sierpień, mają cechować się w sumie temperaturą średnią powyżej normy.

Dla Polski prawdopodobieństwo ciepłego lata jest spore. Zależnie od regionu wynosi od 60 do nawet 100 procent. Chłodnemu latu dają zaledwie 20 procent szans. W normie i poniżej normy miałyby być natomiast opady, występujące na ogół punktowo z krótkotrwałymi gwałtownymi burzami. Takie zjawiska nie niosą wiele zbawiennego dla przyrody deszczu na większym obszarze, a zwiększają tylko ryzyko zniszczeń. Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów w normie wynosi w Polsce północnej około 60 procent, natomiast na pozostałym obszarze wysokie jest prawdopodobieństwo opadów poniżej normy - do 60 procent.

Poniższe mapy pokazują prawdopodobieństwo rzędu 60-100 procent odchylenia temperatury powyżej normy dla miesięcy: czerwiec, lipiec, sierpień. Przygotowała je brytyjska MetOffice.

Odchylenie temperatury od średniej (MetOffice)MetOffice

Z poniższych map wynika, że prawdopodobieństwo odchylenia opadów poniżej normy dla południa Polski w miesiącach: czerwiec, lipiec, sierpień wynosi 60 procent. Mapy przygotowane przez brytyjską MetOffice.

Odchylenie średnich opadów od średniej (MetOffice)MetOffice

Co słychać w NOAA?

Prognozy Amerykanów na lipiec są również ciepłe, ale bez fajerwerków. Według amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery (NOAA) nadchodzące trzy miesiące: lipiec, sierpień i wrzesień, mają być "termicznie" w naszej części Europy w normie, a miejscami nieco powyżej normy.

Jeszcze w początkach czerwca amerykańscy badacze zakładali, że czerwiec i lipiec będą w Polsce wyjątkowo gorące i suche. Prognozy na czerwiec sprawdziły się świetnie, ale zachwyty nad piękną aurą przeszły miejscami w wielkie narzekania na suszę. Lipiec miał być podobnie gorący, szczególnie na północy, nad morzem, na Pomorzu i Mazurach. Do tego spaść miało mniej deszczu niż zwykle pada o tej porze roku.

Jednak w świetle najnowszych wyliczeń NOAA pierwszy miesiąc wakacji jawi się jako miesiąc ciepły, w normie na północy i lekko powyżej normy w centrum, na zachodzie i południu. Zniknęły te "gorące" wyliczenia temperatury rodem z Włoch i Grecji. Utrzymuje się jednak prognoza opadów mocno poniżej normy, co oznacza, że po obecnym okresie ochłodzenia i przelotnych opadów deszczu, w lipcu nastać może wielka susza. Suchy ma być również sierpień, miesiąc w którym pogodę często kształtuje spokojny wyż. Termicznie ma być przeciętny, może więc cechować się pogodą bez "humorów".

Na poniższej mapie widać odchylenie średniej miesięcznej temperatury dla lipca od normy wieloletniej. Według NOAA będzie ciepło w centrum, na zachodzie i południu Polski.

Odchylenie średniej temperatury miesięcznej dla lipca (NOAA)NOAA

Poniższe mapy pokazują odchylenie opadów (w milimetrach deszczu, które spadną w ciągu doby) dla lipca oraz sierpnia od normy wieloletniej. Według NOAA może grozić nam wielka susza.

Odchylenie opadów od średniej dla lipca (NOAA)NOAA
Odchylenie opadów od średniej dla sierpnia (NOAA)NOAA

Według Uniwersytetu Columbia gorąco w środkowej i południowej Europie

Współpracujący z NOAA Międzynarodowy Instytut Badań Klimatu i Społeczeństwa IRI na Uniwersytecie Columbia publikuje ciekawe prognozy dla Europy na lato 2018 roku. Ma być wyjątkowo ciepło, szczególnie w basenie Morza Śródziemnego, na Bałkanach oraz w Europie środkowo-wschodniej, w tym i u nas.

Wyliczenia są podobne do wyników NOAA. Im bardziej na południe i południowy wschód, tym lato ma być cieplejsze niż zwykle. Według modelu IRI, istnieje ponad 50-procentowe prawdopodobieństwo gorącego lata na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce. Tylko na Wybrzeżu, Pomorzu i w Wielkopolsce miałoby być w normie oraz chłodniej niż zwykle.

Prognozy są więc nieciekawe dla wyjeżdżających nad Bałtyk. Tym bardziej, że prognoza opadów zakłada, że na północy deszczu może być więcej niż zwykle. Takie założenia były dla miesięcy: czerwiec, lipiec i sierpień. Ale ostatnie wyliczenia czerwcowe na miesiące: lipiec, sierpień i wrzesień pokazują opady w normie.

Mapa przedstawia prawdopodobieństwo odchylenia od normy temperatury dla czerwca, lipca i sierpnia. Według IRI w połowie kraju będzie ciepło.

Prawdopodobieństwo odchylenia temperatury od normy (IRI)IRI

Na mapie widać prawdopodobieństwo odchylenia od normy temperatury dla lipca, sierpnia i września. Tu także IRI prognozuje ciepło w całym kraju.

Prawdopodobieństwo odchylenia temperatury od normy (IRI)IRI

Poniżej jest mapa przedstawiająca prawdopodobieństwo odchylenia od normy opadów dla lipca, sierpnia i września. Według IRI opady będą na ogół w normie.

Prawdopodobieństwo odchylenia od normy opadów (IRI)IRI

Gorące i suche lato według ECMWF

Dużym uznaniem cieszą się na świecie prognozy meteorologiczne sporządzane przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych ECMWF. Są chętnie wykorzystywane przez instytucje czuwające nad ochroną środowiska naturalnego przed suszami i pożarami.

Wyliczenia ECMWF na najbliższe miesiące są podobne do amerykańskich. I w tej organizacji superkomputery wyliczyły, że czerwiec będzie bardzo gorący i suchy w naszej części Europy. Sprawdziło się to w 100 procentach!

Kolejne miesiące - lipiec i sierpień - mają cechować się temperaturą średnią miesięczną powyżej normy, ale już nie tak silnie jak czerwiec. Otóż w czerwcu temperatura średnia miesięczna miała być o 3 stopnie wyższa, a w lipcu o 1-2 stopnie powyżej normy, przy czym wyjątkowo ciepłe wyliczenia zrobiono dla wschodniej i centralnej Polski.

Ale i nad morzem temperatura może być nieco wyższa od normy. Opady w całym kraju prognozowano słabsze niż zwykle. Podobnie wyglądają prognozy na sierpień. Jeśli potwierdzi się ta prognoza, czeka nas kolejny suchy okres, może i wskazany na czas żniw, niekoniecznie jednak korzystny w uprawie owoców i warzyw.

Na poniższej mapie widać odchylenie średniej miesięcznej temperatury w lipcu 2018 roku o 1-2 stopnie od normy wieloletniej. ECMWF prognozuje, że będzie ciepło.

Odchylenie średniej miesięcznej sumy opadów w lipcu (ECMWF)ECMWF

Na mapie poniżej widać odchylenie opadów w lipcu 2018 roku od normy wieloletniej według ECMWF. Według tych danych w Polsce będzie sucho.

Odchylenie opadów od normy w lipcu (ECMWF)ECMWF

Poniższa mapa przedstawia odchylenie średniej miesięcznej temperatury w sierpniu 2018 roku o 1-2 stopnie od normy wieloletniej według ECMWF. Będzie ciepło.

Odchylenie średniej temperatury w sierpniu od normy (ECMWF)ECMWF

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, NOAA/University of Maine

Pozostałe wiadomości

Na horyzoncie widać odpoczynek od chłodu. Piątek, za sprawą wyżu kierującego nad Europę afrykańskie gorąco, przyniesie nam napływ ciepła. W niedzielę na termometrach możemy zobaczyć nawet 30 stopni Celsjusza, ale wysokie temperatury będą szły w parze z typowymi dla lata pogodowymi zagrożeniami.

30 stopni i nawałnice. Pogoda będzie "typowa dla lata"

30 stopni i nawałnice. Pogoda będzie "typowa dla lata"

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Nad Polską przechodzi front atmosferyczny. W części kraju możemy spodziewać się opadów deszczu, a nawet burz. Miejscami może być niebezpiecznie przez większość dnia. Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia.

IMGW ostrzega przed groźnymi zjawiskami

IMGW ostrzega przed groźnymi zjawiskami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Dwa leje kondensacyjne zaobserwowano w środę po południu w gminie Trzcianka w Wielkopolsce. Groźnie wyglądające zalążki trąby powietrznej zostały uchwycone na zdjęciach. W regionie uszkodzone zostały dwa dachy.

Uszkodzone dachy. Leje kondensacyjne w Wielkopolsce

Uszkodzone dachy. Leje kondensacyjne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz, Burzowe Czarnkowsko-Trzcianeckie

Moment zejścia lawiny, która pogrzebała w środę wioskę Blatten w Szwajcarii, został uchwycony na nagraniu. W czwartek w rejonie katastrofy nadal trwają prace poszukiwawcze, a mieszkańcy opowiadają o gigantycznych zniszczeniach.

W mgnieniu oka stracili cały dobytek. Moment zejścia lawiny

W mgnieniu oka stracili cały dobytek. Moment zejścia lawiny

Źródło:
Reuters, 20 Minuten, tvnmeteo.pl

W środę masa skał i zmrożonego śniegu zeszła na ewakuowaną wcześniej wioskę Blatten w szwajcarskich Alpach. Przyczyną zejścia lawiniska było oderwanie się ogromnego fragmentu lodowca. Zaginęła jedna osoba.

Ogromna masa skał i lodu pogrzebała alpejską wioskę. "To kompletna katastrofa"

Ogromna masa skał i lodu pogrzebała alpejską wioskę. "To kompletna katastrofa"

Źródło:
PAP, AP News

Hiszpania i Portugalia przygotowują się na falę ekstremalnych upałów. W centralnej części Półwyspu Iberyjskiego temperatura w czwartek może sięgnąć 39 stopni Celsjusza, a to dopiero początek - w weekend termometry mogą pokazać nawet 42 stopnie.

Takiej końcówki maja nie było od ponad pół wieku

Takiej końcówki maja nie było od ponad pół wieku

Źródło:
PAP, El Confidencial, tvnmeteo.pl

Alergia to jedno z najczęściej występujących schorzeń dzisiejszych czasów. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia około 30-40 procent populacji zmaga się z różnymi formami alergii. W Polsce jest to blisko połowa społeczeństwa. Odpowiednia diagnostyka i rozpoznanie objawów są kluczowe, by skutecznie radzić sobie z tą przypadłością i zapobiegać powikłaniom. 

Czy to alergia, czy może przeziębienie? Sprawdź, jak rozpoznać problem po objawach 

Czy to alergia, czy może przeziębienie? Sprawdź, jak rozpoznać problem po objawach 

Źródło:
Otrivin

Pogoda na dziś. Czwartek 29.05 przyniesie wielu regionom kraju deszczową aurę. Lokalnie mogą pojawić się też burze. Termometry pokażą maksymalnie od 16 do 20 stopni.

Pogoda na dziś - czwartek 29.05. Wiele deszczowych miejsc

Pogoda na dziś - czwartek 29.05. Wiele deszczowych miejsc

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższym czasie w Polsce nie zabraknie opadów deszczu. Najbardziej intensywnych spodziewamy się w niedzielę, kiedy to pojawią się pierwsze letnie burze. Z każdym dniem będzie coraz cieplej.

Przed nami pierwsze letnie burze. Mogą być gwałtowne

Przed nami pierwsze letnie burze. Mogą być gwałtowne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chińska Agencja Meteorologiczna (CMA) wydała ostrzeżenia przed ulewami i powodziami dla południowych regionów kraju. Według ekspertów w te rejony nadciąga najsilniejsza jak dotąd burza w tym roku.

Szykują się na największą burzę w tym roku

Szykują się na największą burzę w tym roku

Źródło:
Reuters

Co najmniej jeden rok w najbliższych pięciu latach okaże się rekordowo ciepły - wynika z raportu opublikowanego w środę przez Światową Agencję Meteorologiczną (WMO). Prawdopodobieństwo tego, że tak się stanie, eksperci szacują aż na 80 procent.

Meteorolodzy o najbliższych latach. Padnie niepokojący rekord?

Meteorolodzy o najbliższych latach. Padnie niepokojący rekord?

Źródło:
Reuters, WMO

Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego niemal połowa polskiego społeczeństwa zmaga się z alergią. Skala problemu z roku na rok się powiększa, a do tego jest coraz więcej substancji wywołujących uczulenie. Jakie są rodzaje alergii i jak je rozpoznać? 

Co drugi Polak zmaga się z alergią. Jak rozpoznać jej objawy? 

Co drugi Polak zmaga się z alergią. Jak rozpoznać jej objawy? 

Źródło:
Otrivin

14-letni Benjamin Stong z Iowa City w USA złowił imponującego rozmiarami suma ważącego około 32 kilogramów. Młody wędkarz samodzielnie wyciągnął olbrzymią rybę z rzeki Iowa, spełniając tym samym marzenie wielu miłośników wędkarstwa.

14-latek złowił wielkiego suma. "Mam siostrę w takim rozmiarze"

14-latek złowił wielkiego suma. "Mam siostrę w takim rozmiarze"

Źródło:
tvnmeteo

Polski pasjonat astronomii, Mateusz Kalisz, nagrał moment ponownego wejścia drugiego stopnia Starshipa w ziemską atmosferę. W nocy z wtorku na środę polskiego czasu odbył się dziewiąty lot testowy megarakiety firmy SpaceX. Maszyna poleciała dalej niż podczas poprzednich prób, ale inżynierowie stracili nad nią kontrolę po kilkudziesięciu minutach od startu.

Na własne oczy widział, jak Starship wpada w atmosferę. "Szok"

Na własne oczy widział, jak Starship wpada w atmosferę. "Szok"

Źródło:
AstroLife, Reuters, PAP

Mieszkańcy argentyńskiego miasta Vera walczą ze skutkami potężnej powodzi. Kataklizm wywołały ekstremalne opady deszczu, które doprowadziły do uszkodzenia systemu kanalizacyjnego. Z powodu kryzysu lokalne władze odwołały zajęcia w szkołach.

Małe miasto zalane przez wielką wodę. "Najsmutniejsza noc w historii"

Małe miasto zalane przez wielką wodę. "Najsmutniejsza noc w historii"

Źródło:
La Nacion, Reuters, Cadena3

Starship, statek kosmiczny firmy SpaceX, odbył dziewiątą bezzałogową próbę. Choć megarakieta poleciała dalej niż podczas poprzednich lotów, inżynierowie stracili kontrolę nad statkiem, który "doświadczył nieplanowanego demontażu" podczas ponownego wejścia w atmosferę.

Starship "doświadczył nieplanowanego demontażu"

Starship "doświadczył nieplanowanego demontażu"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Władze amerykańskiego hrabstwa Clark ostrzegają ludzi i właścicieli czworonogów przed toksycznym zakwitem glonów bentonicznych, które pojawiły się w rzece Kolumbia oraz innych lokalnych ciekach wodnych. Przez nie w październiku ubiegłego roku zmarł pies.

Pies zmarł po kontakcie z toksycznymi glonami

Pies zmarł po kontakcie z toksycznymi glonami

Źródło:
CNN, katu.com, 1011now.com

Mirunga, potocznie nazywana słoniem morskim pojawiła się we wtorek w mieście portowym Gordon's Bay w Republice Południowej Afryki. Niespodziewanego gościa uchwycono na nagraniu.

Słoń morski pojawił się w centrum miasta

Słoń morski pojawił się w centrum miasta

Źródło:
Reuters, Independent Online, news24.com

Brazylijscy terapeuci nauczyli półrocznego jaguara instynktu drapieżnika. Młode zwierzę zostało wykradzione matce przez jednego z mieszkańców stanu Roraima na północy kraju. Zdaniem ekspertów, całkowita terapia będzie czasochłonna i może potrwać nawet dwa lata.

Jaguar na łańcuchu. Powrót do pełni zdrowia może trwać lata

Jaguar na łańcuchu. Powrót do pełni zdrowia może trwać lata

Źródło:
PAP

Bombaj nawiedziły obfite opady deszczu związane z nadejściem monsunu. Doprowadziły do powstania gwałtownej powodzi w ponad 12-milionowym mieście. Ulice zmieniły się w rwące potoki. Zdaniem ekspertów, tak mocno nie padało w tym rejonie od ponad wieku.

Ulice jak rwące potoki, ludzie brodzący w wodzie

Ulice jak rwące potoki, ludzie brodzący w wodzie

Źródło:
CNN, Times of India, Hindustan Times

Start misji Axiom-4 zaplanowany jest na 8 czerwca. Na pokładzie kapsuły Crew Dragon, która poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną, znajdzie się doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski. Polski astronauta opowiedział TVN24+ o tym, jak wyglądają ostatnie przygotowania do lotu na orbitę, jakie momenty najbardziej zapadły mu w pamięć podczas szkolenia, i tym, co usłyszał od legendy amerykańskiej astronautyki.

"Moment, gdy pod moimi stopami będzie właśnie Polska"

"Moment, gdy pod moimi stopami będzie właśnie Polska"

Źródło:
TVN24+

Doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski odbywa kwarantannę przed zbliżającym się lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną. To oznacza, że nie będzie mógł oddać głosu w nadchodzącej drugiej turze wyborów prezydenckich. W rozmowie z Hubertem Kijkiem z TVN24 BiS polski astronauta zachęcił jednak wszystkich do wzięcia udziału w niedzielnym głosowaniu.

Leci w kosmos i mówi, co warto zrobić w tę niedzielę

Leci w kosmos i mówi, co warto zrobić w tę niedzielę

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy południowo-wschodnich regionów Australii liczą straty po powodzi, jaka nawiedziła ten region w ubiegłym tygodniu. Zdaniem premiera Anthony'ego Albanese, całkowita odbudowa po katastrofie może zająć wiele miesięcy. Wielka woda zalała tysiące posiadłości i odebrała życie co najmniej pięciu osobom.

"To nie jest coś, co zniknie po kilku dniach czy miesiącach"

"To nie jest coś, co zniknie po kilku dniach czy miesiącach"

Źródło:
Reuters

Gwałtowne burze przeszły nad stanem Oklahoma. Jak opisywały lokalne media, zjawiskom towarzyszyły opady gradu o średnicy piłek baseballowych. Miejscami doprowadzały one do wypadków drogowych.

"Grad jak mgła", auta ześlizgiwały się z jezdni

"Grad jak mgła", auta ześlizgiwały się z jezdni

Źródło:
Reuters, News9

Narażenie ciężarnej matki na zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych objawów astmy u jej dzieci - uważają naukowcy. Najnowsze badania przeprowadzone na myszach wykazało, że przebywanie w smogu w trakcie ciąży wpływa na kondycję płuc i układu odpornościowego potomstwa.

Przez ten czynnik astma u dzieci może się nasilać

Przez ten czynnik astma u dzieci może się nasilać

Źródło:
News Medical, Airqualitynews

Po dużo chłodniejszym niż zwykle maju w końcu na dłużej zrobi się ciepło. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą nam nadchodzące dni? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odchody pingwinów mogą hamować proces ocieplania klimatu - uważają naukowcy. Najnowsze badanie wykazało, że zawarty w nich amoniak przyczynia się do powstawania chmur odbijających światło słoneczne. Szczegóły przedstawiono na łamach czasopisma "Communications Earth & Environment".

Odchody pingwinów sojusznikiem w walce z ociepleniem klimatu

Odchody pingwinów sojusznikiem w walce z ociepleniem klimatu

Źródło:
Phys.org

Pomimo stopniowego ocieplenia w części kraju w górach nadal dominują zimowe warunki. Pod koniec maja śnieg zalega nie tylko w wysokich partiach gór. Ratownicy apelują o ostrożność przy wybieraniu się na szlaki.

Zima w Tatrach trzyma się mocno

Zima w Tatrach trzyma się mocno

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mrówki kojarzą nam się z pracowitością. Jak się okazało, te małe bezkręgowce są też bardzo pomocne. Naukowcy z Polski zaobserwowali, że skłonność do ratowania u mrówek zależy od ich wieku. Starsze robotnice robią to chętniej niż młodsze - przekazali eksperci.

To jedyne bezkręgowce, które sobie pomagają

To jedyne bezkręgowce, które sobie pomagają

Źródło:
PAP

Reporter24 uchwycił na zdjęciu białego łosia, który wyglądem przypominał mu ducha. - Pierwszy raz widziałem takiego osobnika - powiedział pan Jacek, autor fotografii.

"Wyglądał jak duch". Reporter24 zobaczył białego łosia

"Wyglądał jak duch". Reporter24 zobaczył białego łosia

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24