Eksperci z Uniwersytetu Oksfordzkiego przeanalizowali dane i wykazali, że od 2000 roku katastrofa klimatyczna bezpośrednio przyczyniła się do śmierci półtora tysiąca osób.
Od 2000 co najmniej 1500 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu katastrofy klimatycznej. Jak wskazali eksperci z Uniwersytetu Oksfordzkiego, w tym okresie kraj borykał się z poważnymi falami upałów, a także czterema wielkimi powodziami, które przyczyniły się do strat finansowych szacowanych na 18 miliardów dolarów.
Przeanalizowano skutki gwałtownej pogody
W badaniu przeanalizowano dane dotyczące dwóch poważnych fal upałów (z 2003 i 2018 roku), a także czterech wielkich powodzi (do których doszło w okresie 2000-2016). Okazało się, że za co najmniej połowę wszystkich zniszczeń i śmierci spowodowanych gwałtowną pogodą należy winić katastrofę klimatyczną.
Friederike Otto, pełniąca obowiązki dyrektora Instytutu Zmian Środowiskowych Uniwersytetu Oksfordzkiego i autorka badania, powiedziała, że na całym świecie należy zebrać i przeanalizować znacznie więcej danych, aby zrozumieć prawdziwe konsekwencje katastrofy klimatycznej.
- Myślę, że wtedy dla wszystkich stałoby się o wiele bardziej oczywiste, że skutki zmiany klimatu są rzeczywistością, a nie czymś, co wydarzy się w przyszłości i komuś innemu. Zmiany klimatu dzieją się już teraz i często płacimy za nie naszym życiem - powiedziała Otto.
Więcej działań
Zgodnie z porozumieniem paryskim z 2015 roku, którego celem jest ograniczenie globalnego ocieplenia do "znacznie poniżej" 2 stopni Celsjusza, w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej, ponad 190 krajów musi zintensyfikować działania dotyczące zwalczania zmian klimatycznych.
Chodzi nie tylko o wyzwania związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych, lecz także o takie, które pozwolą dostosować się do zmieniającego się klimatu.
Według brytyjskiej Agencji Środowiska około 5,2 miliona domów i innych nieruchomości w Wielkiej Brytanii może być zagrożonych powodziami, ponieważ poziom wód otaczających Wyspy Brytyjskie podniósł się o około 16 centymetrów od 1990 roku.
Nie tylko Wielka Brytania
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie naukowym "Climate Risk Management", stwierdzono, że problem nie dotyczy wyłącznie Wielkiej Brytanii, ale także innych krajów, które również borykają się z ekstremalną pogodą.
Przykładem może być Puerto Rico, gdzie zwiększona intensywność huraganu Maria z 2017 roku doprowadziła do śmierci nawet około 3,6 tysiąca osób.
W styczniu badacze z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda odkryli, że z powodu szkód wywołanych intensywnymi opadami deszczu w Stanach Zjednoczonych, wydano około 75 miliardów dolarów w ciągu ostatnich trzech dekad. Jak wskazano, to około jedna trzecia wszystkich rekompensat, które wypłacano z tytułu skutków gwałtownej pogody.
Ben Clarke, główny autor badania z Oksfordu, powiedział, że ma nadzieję, że badania pomogą rządom zastanowić się, jak zmniejszyć wpływ przyszłych ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Autor: kw/map / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock