Przejście Wenus na tle tarczy Słońca, zorza polarna, komety i Droga Mleczna - to "bohaterowie" najlepszych zdjęć o tematyce astronomicznej 2013 roku. Z ponad tysiąca zgłoszonych prac Królewskie Obserwatorium Greenwich w Londynie wybrało zwycięzców w pięciu kategoriach. Zobacz, jak amatorzy i profesjonaliści z całego świata sportretowali kosmos.
By mogło powstać zdjęcie "Moon Silhouettes" Australijczyk Mark Gee przygotowywał się przez ponad rok. Bo to tylko pozornie proste ujęcie sylwetek ludzi na tle tarczy Księżyca. W rzeczywistości trzeba być w odpowiedniej odległości, we właściwym miejscu i czasie oraz mieć odpowiednią ogniskową obiektywu.
Fotografowi udało się to w dzień po pełni Księżyca. Ludzie gromadzący się na tarasie widokowym na Mount Victoria Lookout w Wellington w Nowej Zelandii, aby podziwiać z góry widok miasta, zostali sfotografowani z odległości ponad 2 km, z hotelu po drugiej stronie miasta, gdzie przebywał autor zdjęcia. Jurorzy konkursu Astronomy Photographer of the Year 2013 docenili fakt, że spełnienie tych wszystkich warunków było dla niego wielkim wyzwaniem i przyznali Australijczykowi główną nagrodę w kategorii "People and Space".
- Ostre zarysy ludzi na pierwszym planie tego dramatycznego obrazu są wspaniałym kontrastem dla wschodzącego Księżyca za nimi, którego światło jest zniekształcone przez ziemską atmosferę - ocenił Chris Bramley, jeden z jurorów konkursu zorganizowanego przez Królewskie Obserwatorium Greenwich w Wielkiej Brytanii.
"Zapierające dech w piersiach!"
Mark Gee miał więcej szczęścia. Dzięki drugiej fotografii "Guiding Light to the Stars" nie tylko wygrał w jeszcze jednej kategorii ("Earth and Space"), ale został zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu. Tytuł Astronomy Photographer of the Year 2013 zdobył, uwieczniając spektakularny widok nieba z wybrzeża Nowej Zelandii - to centrum Drogi Mlecznej i jej satelickie galaktyki Obłoki Magellana, z najjaśniejszym punktowym światłem przedstawiającym latarnię morską na przylądku Palliser.
Jurorka Melanie Grant nie kryła entuzjazmu: - To jeden z najlepszych krajobrazów, jaki widziałam w trakcie moich pięciu lat sędziowania w konkursie. Zapierające dech w piersiach!
"Podoba mi się tajemniczość"
Wybrano jeszcze laureatów w pozostałych kategoriach "Our Solar System", "Deep Space" i "Young Astronomy Photographer of the Year". W tej ostatniej zwycięstwo 14-letniemu Jacobowi Marchio z USA przyniosło zdjęcie "The Milky Way Galaxy", które przedstawia "blask dziesiątek miliardów gwiazd malujących smugę światła na niebie".
Zaś specjalną nagrodę im. Patricka Moore'a dostał Sam Cornwell. Brytyjczyk pokazał przejście Wenusprzed tarczą słoneczną, które było jednym z najważniejszych wydarzeń astronomicznych 2012 roku. Zjawisko trwało tylko 6 godzin, a zachmurzone niebo niewielu osobom umożliwiło obserwacje tego rzadkiego zjawiska, które powtórzy się dopiero w 2117 roku.
To, co sportretował Cornwell, urzekło jurorów. - Podoba mi się tajemniczość i to, że Wenus pojawia sięz gracją na brzegu Słońca - uzasadniła Melanie Vandenbrouck.
Kosmos na wystawie
Jurorzy mieli w czym wybierać: na konkurs zarówno profesjonaliści, jak amatorzy nadesłali ponad 1200 prac, m.in. z Węgier, Argentyny, Singapuru, Kanady, Norwegii i Hiszpanii. Nie ma wśród nich Polaków. Wyróżnione zdjęcia przedstawiają m.in. zorzę polarną, komety, meteory, obrączkowe zaćmienie Słońca i Drogę Mleczną. Wszystkie wykonano tradycyjnym sprzętem fotograficznym.
Wystawa prac laureatów w londyńskim The Royal Observatory Greenwich potrwa do 23 lutego 2014 roku.
Autor: am/rs / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Royal Observatory Greenwich