ZGŁOSZONE NA KONTAKT24

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl
Drzewo przewróciło się na przedszkole w Gdyni
Drzewo przewróciło się na przedszkole w GdyniTVN24
wideo 2/10
Drzewo przewróciło się na przedszkole w GdyniTVN24

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie było także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek i w nocy z wtorku na środę silnie grzmiało w wielu miejscach kraju. Zjawiskom towarzyszyły obfite opady deszczu i silny wiatr rozpędzający się w porywach do 80 kilometrów na godzinę, lokalnie padał również grad.

Tysiące interwencji

W środę rano Komenda Główna PSP w mediach społecznościowych przekazała, że we wtorek i w nocy strażacy w całej Polsce odnotowali 4998 interwencji po przejściu frontu atmosferycznego. Najwięcej zdarzeń zgłoszono w woj.: pomorskim - 1293, mazowieckim - 702, małopolskim - 594, lubelskim - 515, warmińsko-mazurskim - 470, kujawsko-pomorskim - 387.

Jak poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski, cztery osoby odniosły obrażenia, w tym druhna i druh OSP.

Wiele interwencji na Podkarpaciu

W województwie podkarpackim trudna sytuacja panowała nie tylko we wtorek. Jak przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. mgr inż. Marcin Betleja, nad powiatami: rzeszowskim i krośnieńskim oraz miastami Rzeszów i Krosno w środę rano przeszła burza z ulewnymi opadami deszczu. Strażacy przeprowadzili blisko 200 interwencji polegających głównie na wypompowywaniu wody z ciągów komunikacyjnych. Nikomu nic się nie stało.

- Apelujemy o ostrożność i obserwowanie prognoz meteorologicznych, jak również o pozostanie w domu podczas burzy - powiedział.

Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w środę o poranku przekazał informację, że w województwie 7283 mieszkańców nie ma prądu, głównie w okolicach Rzeszowa, Sanoka, Krosna, Mielca i Przemyśla. W ciągu dnia ta liczba zmniejszyła się do dwóch tysięcy.

W środę rano burmistrz miasta i gminy Jawornik Polski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. Zostało wprowadzone w związku z zagrożeniem zalewania budynków wodami spływającymi z wzniesień i wylania wody z Mleczki i jej dopływów.

We wtorek najtrudniejsza sytuacja panowała w powiatach tarnobrzeskim i dębickim. Strażacy głównie usuwali skutki silnego wiatru. Załogi przeprowadziły ponad 200 interwencji, w tym 52 związanych z zabezpieczaniem uszkodzonych dachów. Nikt nie został ranny.

Grad spadł w rejonie PrzemyślaUżytkownik Systemu Raportów Sieci Obserwatorów Burz, Bolek Lolek, Wyszatyce

Lubelszczyzna bez prądu

Według stanu na godz. 8 rano zasilania energię elektryczną nie miało około 2 tys. obiorców w powiecie chełmskim, głównie w gminach Sawin i Wierzbica - poinformowała Anna Sierkowska-Szuper z PGE Dystrybucja. Poza tym w różnych miejscach m.in. w gminach Fajsławice, Piaski, Rybczewicze. W sumie bez prądu było około 500 odbiorców.

- Awarie spowodowane głównie powalonymi na linie gałęziami są usuwane na bieżąco - dodała Sierkowska-Szuper.

Gwałtowane burze silnym wiatrem i ulewnymi deszczami przeszły przez Lubelszczyznę we wtorek wieczorem i w nocy z wtorku na środę. "Strażacy w sumie interweniowali ponad 600 razy. Zgłoszenia jeszcze spływają" - powiedział mł. bryg. Michał Falandysz z komendy wojewódzkiej straży pożarnej w Lublinie.

W 370 przypadkach strażacy usuwali połamane gałęzie i konary ze szlaków komunikacyjnych. W powiecie ryckim na drodze z powiatowej między Nowodworem a Grabowem Ryckim drzewo przewróciło się na samochód osobowy. "Kobieta z auta z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala" - podała rycka policja na portalu społecznościowym.

Silny wiar zerwał linie energetyczne w 16 miejscach. Falandysz powiedział, że w trzech miejscach - w powiatach, łukowskim, hrubieszowskim i zamojskim - od wyładowań atmosferycznych doszło do pożarów na budynkach gospodarczych.

Strażacy 64 razy wyjeżdżali do wypompowywania wody z piwnic i posesji. Zabezpieczali uszkodzone połacie dachowe na 71 budynkach mieszkalnych na 69 budynkach gospodarczych.

Utrudnienia na Pomorzu

- W środę rano w województwie pomorskim ponad 4 tys. odbiorców nie miało prądu - przekazał rzecznik Energa Operator Grzegorz Baran. Wyjaśnił, że dotyczy to głównie powiatu tczewskiego i starogardzkiego. We wtorek wieczorem, po przejściu frontu burzowego z intensywnymi opadami deszczu i z silnym wiatrem prądu, w regionie nie miało 17 tys. odbiorców.

Dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gdańsku poinformował, że od wtorku do środy w woj. pomorskim strażacy interweniowali 1235 razy. Większość interwencji polegała na usuwania połamanych konarów drzew i skutków podtopień.

Najwięcej zgłoszeń było w powiatach wejherowskim - 165, kwidzyńskim - 124 i w Gdyni - 121.

W Kościerzynie (woj. pomorskie) po przejściu burzy zalane zostały między innymi ulice Norwida i Kowalska. Na nagraniach widać, jak samochody z trudem pokonują wodę.

Zalania na Pomorzu
Zalania na PomorzuKOŚCIERZYNA24.INFO

Na skutek nawałnicy zalany został dworzec główny w Gdyni - woda sięgała tam kostek. W mieście doszło również do przewrócenia się drzewa na budynek przedszkola. W momencie zdarzenia nikogo nie było w budynku, a na czas usuwania drzewa dzieci zostały przeniesione w bezpieczne miejsce.

>>> CZYTAJ WIĘCEJ: Powalone drzewa, podtopione ulice. Trójmiasto dotknięte skutkami nawałnicy

W Gdyni i Sopocie w środę obowiązuje zakaz wstępu do określonych fragmentów parków, gdzie mogą wciąż leżeć połamane konary. Jedno z uszkodzonych drzew przy skrzyżowaniu ulicy Harcerskiej z aleją Zwycięstwa w Gdyni uszkodziło trakcję trolejbusową. Rażony prądem został pracownik, który usuwał skutki tego zdarzenia.

Poszkodowana została również druhna OSP w Cyganach w powiecie kwidzyńskim. Na kobietę, w trakcie pracy, spadł konar drzewa. Z urazem m.in. pleców została przetransportowana do szpitala.

Rzeka w Gdyni
Burza, Gdynia Oksywie 16.07.2024
Burza w Gdyni
2881dd02-581f-Dzisiejsza ulewa w Gdańsku-8956-de5e68909e26_1507_gdynia4.mp4

Ranni na Warmii i Mazurach

Od wtorkowego popołudnia do wieczora strażacy na Warmii i Mazurach otrzymali około 560 zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi.

Jak przekazał dyżurny straży pożarnej, dwie osoby zostały ranne. W Wilkasach koło Giżycka rowerzystka w wieku ok. 60 lat została przygnieciona przez drzewo. Nieprzytomnej kobiecie udzielono pomocy medycznej i przetransportowano ją karetką do szpitala. W Olsztynie przy ul. Jagiełły złamana gałąź spadła na przechodzącego mężczyznę, który z obrażeniami nóg trafił do szpitala.

W Gryźlinach pod Olsztynem w jednym z gospodarstw zawaliła się część ściany szczytowej w budynku. W powiecie szczycieńskim doszło do uszkodzenia budynku mieszkalnego. W powiecie mrągowskim powalone przez wichurę drzewo zablokowało drogę krajową nr 16. Połamane drzewa i konary spadały na chodniki, drogi powiatowe i gminne. W powiecie nowomiejskim w skutek obfitych opadów deszczu zalane zostały drogi.

Według służb wojewody w środę rano prądu nie miało ok. 10 tys. odbiorców w województwie warmińsko-mazurskim, m.in. w powiatach mrągowskim, piskim, giżyckim i kętrzyńskim. W szczytowym momencie, we wtorek późnym wieczorem bez zasilania było ok. 21 tys. Odbiorców w regionie. "Energetycy pracowali całą noc i pracują dalej, sukcesywnie usuwając awarie" - przekazał dyżurny wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego.

Burza w Ostródzie
Nawałnica nad Mikołajkami
Armagedon w Olsztynie
Nawałnica w Mikołajkach

Gwałtowna aura w Małopolsce

Przez Małopolskę we wtorek po południu przeszedł front burzowy. Do godziny 18 małopolscy strażacy odnotowali 558 interwencji - najwięcej w powiatach krakowskim, tarnowskim i wielickim. Tylko w Krakowie strażacy byli wzywani ponad 200 razy, głównie do usuwania powalonych drzew i połamanych gałęzi.

- Do groźnych zdarzeń doszło w Suchej Beskidzkiej, gdzie na jadący samochód przewróciło się drzewo. Na szczęście dwie podróżujące nim osoby nie doznały poważnych obrażeń, a przypadkowi świadkowie pomogli im wyjść z pojazdu. Również w Suchej Beskidzkiej na kilka budynków przewróciły się drzewa, ale nie doszło do zniszczeń - powiedział rzecznik małopolskiej straży pożarnej mł. kpt. mgr Hubert Ciepły.

Nawałnica zaczęła się na południu Małopolski ok. godz. 13. Przeszła przez Podhale w kierunku północnym i około godziny 16 dotarła do Krakowa. W Nowym Targu z bloku mieszkalnego przy ul. Szaflarskiej silny podmuch wiatru zerwała poszycie dachowe.

We wtorek nad Małopolską zawisł wał szkwałowy. Zjawisko to, nazywane też wałem chmurowym lub chmurą szelfową, pojawia się na niebie, zwiastując nadejście burzy.

Wał szkwałowy nad Małopolską Użytkownik Systemu Raportów Sieci Obserwatorów Burz, Storm, Szyk.

Na trasie z Krakowa do Zakopanego, nazywanej potocznie Zakopianką, sypał grad i padał deszcz. Warunki atmosferyczne znacznie ograniczały widoczność poruszającym się po drodze osobom.

Leje i pada grad. Droga przez Zakopiankę
Leje i pada grad. Droga przez ZakopiankęTVN24

Na drogę prowadzącą z Gołczy w kierunku Rzeżuśni spadło drzewo. 

Droga z Gołczy w kierunku Rzeżuśni - powalone drzewo na drodzeOSP Gołcza

Gwałtowna burza przetoczyła się przez Nowy Targ. Spowodowała, że doszło tam do zalania posesji.

Zalania w Nowym Targu Użytkownik Systemu Raportów Sieci Obserwatorów Burz, Ela
Zalania w Nowym Targu Użytkownik Systemu Raportów Sieci Obserwatorów Burz, Ela

Grzmiało i padało też w Tatrach. Wiało tak mocno, że kołysało drzewami na wszystkie strony, co widać na poniższym nagraniu. Burza, która przeszła przez okolicę, trwała około 20 minut.

Załamanie pogody w Tatrach i na Podhalu
Załamanie pogody w Tatrach i na PodhaluTVN24

Drzewa spadały na drogi

Jak przed godziną 17 poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, na drodze krajowej nr 78, w miejscowości Przededworze na odcinku Jędrzejów - Chmielnik drzewo przewróciło się na jezdnię, całkowicie blokując ruch. Podobna sytuacja wydarzyła się na drodze krajowej nr 73 w miejscowości Celiny na odcinku Kielce - Busko-Zdrój. W obu miejscach ruch przywrócono przed godz. 18.

Na drodze krajowej numer 16, na odcinku Grudziądz - Iława w miejscowości Rogóźno-Zamek w woj. kujawsko-pomorskim, utrudnienia związane z tym, że drzewo złamało się i spadło na drogę, miały potrwać do godziny 18.30.

Dolny Śląsk. Gradobicie nad S8

"Parę minut po 12 nad Wrocławiem przeszło gradobicie. Trasa S8 stanęła w miejscu, ponieważ nic nie było widać" - napisał na Kontakt 24 użytkownik o nicku Witek.

Jak poinformował nas dyżurny z Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku jak dotąd przeprowadzono 60 interwencji związanych z pogodą. Większość dotyczyła wiatrołomów.

Gradobicie nad Wrocławiem
Po burzy na Dolnym ŚląskuPiotr Banasiuk

Załamanie pogody na waszych zdjęciach i filmach

O załamaniu pogody w kujawsko-pomorskim Rypinie poinformował nas Szczepanek.

Pogoda w Rypinie

A tak prezentowało się gradobicie w śląskim Skrzyszowie na nagraniu, które udostępnił nam grape.

Grad, Skrzyszów (Śląskie)

Nad miastem Szydłowiec (woj. mazowieckie) zawisły ciemne, burzowe chmury.

Burza, Szydłowiec (Mazowieckie)
Burza, Szydłowiec (Mazowieckie)

W Celinowie (woj. mazowieckie) sypnęło gradem.

Gradobicie w Celinowie pod Warszawą

Autorka/Autor:anw,as

Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Martyna/Kontakt24

Pozostałe wiadomości

Niebezpiecznie niska temperatura zagraża ponad 120 milionom Amerykanów. Fala arktycznego mrozu rozleje się w weekend i w przyszłym tygodniu po niemal całych Stanach Zjednoczonych. Temperatura odczuwalna może wynieść nawet -45 stopni Celsjusza. Według meteorologów AccuWeather poniedziałkowe zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta może być najzimniejszą taką uroczystością od 40 lat.

Temperatura odczuwalna może wynieść -45 stopni. "Będzie zimniej niż na Grenlandii"

Temperatura odczuwalna może wynieść -45 stopni. "Będzie zimniej niż na Grenlandii"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, The Guardian, phys.org

Pogoda na dziś. W sobotę 18.01 w niektórych regionach kraju zrobi się bezchmurne. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 1 do 5 stopni.

Pogoda na dziś: część Polski pod chmurami. Będzie chłodno

Pogoda na dziś: część Polski pod chmurami. Będzie chłodno

Źródło:
tvnmeteo.pl

Centrum Kosmiczne Andoya, które leży na północy Norwegii, stanie się platformą startową dla amerykańskich rakiet i satelitów. Przewiduje to zawarta w nocy z czwartku na piątek umowa między Oslo a Waszyngtonem.

Amerykańskie rakiety będą startować zza koła podbiegunowego

Amerykańskie rakiety będą startować zza koła podbiegunowego

Źródło:
PAP

Tureckie i zagraniczne media opisują wzruszającą historię ze Stambułu, gdzie uratowano umierającego, wyziębionego szczeniaka. Młode przyniosła pod drzwi kliniki weterynaryjnej jego matka.

Suczka przyniosła pod drzwi kliniki umierającego szczeniaka     

Suczka przyniosła pod drzwi kliniki umierającego szczeniaka     

Źródło:
PAP,bianet.org

Burze z ulewnymi opadami deszczu przetoczyły się przez włoską Sycylię. W prowincji Katania strażacy mieli pełne ręce roboty. Uratowali między innymi uwięzionego w samochodzie mężczyznę.

Ulewy na Sycylii. Mężczyzna utknął w samochodzie otoczonym przez wodę

Ulewy na Sycylii. Mężczyzna utknął w samochodzie otoczonym przez wodę

Źródło:
ENEX, rainews.it

Kot o imieniu Archie, nazywany przez media z uwagi na wygląd "kotem wampirem", poszukuje domu. Jak zapewniają pracownicy schroniska, gdzie obecnie mieszka, "nie przepada za krwią", jest za to towarzyski, choć wymaga też uwagi.

"Kot wampir" poszukuje domu. "Potrafi być porywczy"

"Kot wampir" poszukuje domu. "Potrafi być porywczy"

Źródło:
BBC

Mieszkaniec miejscowości Altadena w hrabstwie Los Angeles opublikował w sieci nagranie, na którym pokazał swój dom pośród ruin innych spalonych budynków. - Każdy dom na mojej ulicy spłonął, z wyjątkiem mojego - mówi wyraźnie poruszony mężczyzna.

Spaliły się wszystkie domy przy jego ulicy, poza jednym. "Nie rozumiem, co się dzieje"

Spaliły się wszystkie domy przy jego ulicy, poza jednym. "Nie rozumiem, co się dzieje"

Źródło:
Fox News, ABC News, CB News, PAP

Panowanie zgniłego wyżu powoli dobiega końca, w weekend zacznie się przejaśniać i wreszcie na niebie zaświeci słońce. Nowy tydzień przyniesie pogodną i bezdeszczową aurę. W poniedziałek temperatura wzrośnie do 7 stopni Celsjusza.

Chmury, które spowiły Polskę, się rozstąpią

Chmury, które spowiły Polskę, się rozstąpią

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na ferie zimowe 2025. Pierwsze dni zimowego wypoczynku od szkoły w tym roku białe będą tylko w górach. Na przeważającym obszarze Polski czeka nas dużo słońca. Zmiany zajdą dopiero w drugiej połowie tygodnia.

Pogoda na ferie. Czy jest szansa na śnieg?

Pogoda na ferie. Czy jest szansa na śnieg?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rakieta Starship firmy SpaceX rozpadła się po starcie, a jej szczątki w spektakularny sposób spadły na Ziemię lub spłonęły w atmosferze, co udało się zarejestrować na nagraniach. Największa rakieta w historii ludzkości wzbiła się w niebo późnym wieczorem w czwartek w Polsce, ale po około minucie centrum dowodzenia straciło z nią kontakt.

Megarakieta rozpadła się w powietrzu. Nagrania

Megarakieta rozpadła się w powietrzu. Nagrania

Źródło:
CNN, PAP, tvnmeteo.pl

Starship, największa rakieta w historii ludzkości, straciła łączność z centrum dowodzenia i rozpadła się w powietrzu w czwartek podczas swojego siódmego lotu testowego. Jak przekazał właściciel firmy SpaceX Elon Musk, eksplozja była związana prawdopodobnie z wyciekiem paliwa. Po raz drugi udało się jednak lądowanie pierwszego członu rakiety nośnej Super Heavy, który został przechwycony przez mechaniczne ramiona.

Starship eksplodował. Musk o możliwej przyczynie

Starship eksplodował. Musk o możliwej przyczynie

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, Reuters

Archeolodzy odkryli na terenie Pompejów okazałą łaźnię. Eksperci sugerują, że to prawdopodobnie największy kompleks kąpielowy w prywatnym domu na terenie tego starożytnego miasta zniszczonego przez erupcję Wezuwiusza. Jak zauważają, odkrycie rzuca nowe światło na mroczną stronę starożytnych Rzymian.

Dwa szkielety i odkrycie, które "zdarza się raz na sto lat"

Dwa szkielety i odkrycie, które "zdarza się raz na sto lat"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Kilka osób zginęło, a nawet tysiące domów na północy Mozambiku zostało zniszczonych po przejściu cyklonu Dikeledi. Żywioł dotknął też między innymi spustoszoną miesiąc temu Majottę na Oceanie Indyjskim.

Nie podnieśli się po ostatnim cyklonie, przyszedł kolejny. Zabici, wiele domów zniszczonych

Nie podnieśli się po ostatnim cyklonie, przyszedł kolejny. Zabici, wiele domów zniszczonych

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Dokarmianie wiewiórek orzeszkami ziemnymi, o wiele bardziej miękkimi niż naturalny pokarm tych gryzoni, powoduje zmianę w budowie ich czaszek - informują brytyjscy naukowcy, którzy zbadali wybraną populację tych zwierząt. Jak zaznaczają, to może wpływać na ewentualny sukces związany z ich przetrwaniem.

Dokarmiacie tym wiewiórki? Możecie im zaszkodzić

Dokarmiacie tym wiewiórki? Możecie im zaszkodzić

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - wynika z nowego badania naukowców z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Gaz dotarł do polskiego wybrzeża.

Metan z Nord Stream zanieczyścił znaczną część Bałtyku. Poziom 1000 razy wyższy

Metan z Nord Stream zanieczyścił znaczną część Bałtyku. Poziom 1000 razy wyższy

Źródło:
PAP

Dym i dźwięk przypominający huk eksplozji. Kamera przed domem w Kanadzie zarejestrowała moment uderzenia meteorytu w chodnik tuż przed budynkiem. Właściciel domu twierdzi, że był o krok od śmierci, a badacze podkreślają: nagranie, na którym słychać uderzenie meteorytu o podłoże, to nowość.

Meteoryt uderzył w chodnik przed domem. Nagranie, jakiego jeszcze nie było

Meteoryt uderzył w chodnik przed domem. Nagranie, jakiego jeszcze nie było

Źródło:
CBC, CNN

W czwartek gigantyczna rakieta New Glenn firmy Blue Origin wystartowała z przylądka Canaveral na Florydzie. Drugi stopień rakiety dotarł na orbitę, osiągając długo oczekiwany kamień milowy i główny cel misji. To ogromny skok dla firmy Jeffa Bezosa, która zamierza rywalizować ze SpaceX Elona Muska w branży wynoszenia satelitów na orbitę.

Sukces rakiety Jeffa Bezosa. "Osiągnęliśmy najważniejszy dla nas cel"

Sukces rakiety Jeffa Bezosa. "Osiągnęliśmy najważniejszy dla nas cel"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Blue Origin

Locha adoptowana przez hodowczynię koni Elodie Cappe w kwietniu 2023 roku może pozostać ze swoją właścicielką - orzekł w czwartek francuski sąd. Kobiecie groziło więzienie, a zwierzęciu - eutanazja. Sprawa wzbudziła wiele emocji wśród francuskiej opinii publicznej. W obronie Elodie i lochy Rillette stanęło wielu aktywistów, organizacje obrońców praw zwierząt oraz gwiazdy, między innymi aktorka Brigitte Bardot.

Przygarnęła lochę. Kobiecie groziło więzienie, zwierzęciu - eutanazja

Przygarnęła lochę. Kobiecie groziło więzienie, zwierzęciu - eutanazja

Źródło:
Reuters

Pierwsze tygodnie 2025 roku przyniosły falę upałów w centralnej i północnej Argentynie. W stolicy kraju Buenos Aires termometry w ostatnich dniach pokazywały wartości powyżej 30 stopni Celsjusza. Służby meteorologiczne rozważają wprowadzenie stanu zagrożenia związanego z upałem.

"Jest strasznie, mówię wam". Termometry pokazują nawet 40 stopni Celsjusza

"Jest strasznie, mówię wam". Termometry pokazują nawet 40 stopni Celsjusza

Źródło:
Reuters

W Chinach wzrosły obawy o stan tam elektrowni wodnych. Po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6.8 wykryto pęknięcia w pięciu z czternastu konstrukcji. W niektórych regionach zarządzono ewakuację mieszkańców.

Po silnym trzęsieniu ziemi wykryli pęknięcia tam

Po silnym trzęsieniu ziemi wykryli pęknięcia tam

Źródło:
Reuters

W Niemczech, 70 kilometrów od polskiej granicy, wykryto ognisko pryszczycy. - Zagrożenie jest poważne, dlatego trzeba zachować najwyższą ostrożność - ostrzegł w środę główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski. Zauważył przy tym, że w okresie aktywności wirusa obowiązywał już zakaz importu bydła z Brandenburgii.

Silnie zaraźliwa choroba blisko polskiej granicy. "Zagrożenie jest poważne" 

Silnie zaraźliwa choroba blisko polskiej granicy. "Zagrożenie jest poważne" 

Źródło:
PAP

Bezzałogowy satelita Gaia należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej kończy swoją misję. Przez 11 lat kosmiczne obserwatorium zbierało dane na temat gwiazd i innych obiektów. W najbliższych tygodniach naukowcy przeprowadzą ostatnie testy technologiczne, po czym skierują sondę na orbitę "emerytalną".

"Dostarczył więcej odkryć naukowych niż Teleskopy Kosmiczne Hubble'a i Webba razem wzięte"

"Dostarczył więcej odkryć naukowych niż Teleskopy Kosmiczne Hubble'a i Webba razem wzięte"

Źródło:
Uniwersytet Warszawski, PAP

Chwile grozy przeżył właściciel psa, który wpadł do zamarzniętego jeziora podczas próby ratowania swojego pupila. Na miejsce zostali wezwani ratownicy, którzy udzielili pomocy poszkodowanym. Lokalny departament policji opublikował w sieci nagranie z akcji.

Pies wpadł do jeziora, właściciel rzucił się za nim. Nagranie

Pies wpadł do jeziora, właściciel rzucił się za nim. Nagranie

Źródło:
Reuters, NBC Boston

Dwa lądowniki księżycowe - jeden należący do japońskiej firmy Ispace, a drugi do amerykańskiej firmy kosmicznej Firefly - wystartowały z Florydy dzięki rakiecie SpaceX. Maszyny za kilkadziesiąt dni mają dotrzeć na Księżyc. Na pokładzie Falcona-9 znalazła się także wyjątkowa przesyłka.

Model szwedzkiego domku trafi na Księżyc

Model szwedzkiego domku trafi na Księżyc

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Satelita zbudowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej we wtorek wieczorem poleciał na orbitę w ramach misji Falcon 9 Transporter-12. To pierwszy satelita w pełni stworzony przez studentów oraz najmniejszy skonstruowany do tej pory w Polsce - mówią przedstawiciele uczelni, którzy byli gośćmi specjalnego wydania programu "Kijek w kosmosie" na antenie TVN24 BiS.

Rakieta Elona Muska wystrzeliła najmniejszego polskiego satelitę. "To niesamowite uczucie"

Rakieta Elona Muska wystrzeliła najmniejszego polskiego satelitę. "To niesamowite uczucie"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24 BiS, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Strażacy próbują powstrzymać dwa ogromne pożary, które spustoszyły część Los Angeles w zeszłym tygodniu. Według prognoz w środę ma wzrosnąć prędkość wiatru, który może utrudnić akcję gaśniczą. W wyniku żywiołu zginęło już 25 osób, a straty liczone są w setkach miliardów dolarów.

"Jedno to zobaczyć to w telewizji. Co innego obserwować z powietrza"

"Jedno to zobaczyć to w telewizji. Co innego obserwować z powietrza"

Źródło:
Reuters, CNN

Choć 15 stopni Celsjusza nie wydaje się niską temperaturą, dla mieszkańców stolicy Tajlandii to prawdziwe zimno. Właśnie tyle termometry pokazały w Bangkoku w poniedziałek rano. Jeszcze zimniej było na północy, gdzie zaskoczeni turyści fotografowali szron na trawie - opisują miejscowe media.

Nietypowo zimno w Tajlandii. "Nie pamiętam, kiedy tak było"

Nietypowo zimno w Tajlandii. "Nie pamiętam, kiedy tak było"

Źródło:
CNN, Bangkok Post

Dziewięć plaż w okolicach Sydney zamknięto po tym, jak woda wyrzuciła na brzeg szaro-białe kulki nieznanego pochodzenia. Są niewielkie i na ten moment ich skład pozostaje nieznany. Władze zarządziły już analizę tajemniczych obiektów.  

Woda wyrzuciła na brzeg tajemnicze kulki. Zamknięto najsłynniejsze plaże w regionie  

Woda wyrzuciła na brzeg tajemnicze kulki. Zamknięto najsłynniejsze plaże w regionie  

Źródło:
ABC, BBC, The Guardian, tvn24.pl

Australijscy naukowcy sklasyfikowali nowy gatunek pająka. "Big Boy", czyli Atrax christenseni, jest większą i bardziej jadowitą wersją ptasznika australijskiego - jednego z najbardziej niebezpiecznych pajęczaków na świecie.

"Nie radzę go dotykać, z całą pewnością wydziela duże ilości jadu"

"Nie radzę go dotykać, z całą pewnością wydziela duże ilości jadu"

Źródło:
PAP