Pogodną aurą i słońcem mogli się w niedzielę cieszyć mieszkańcy zachodniej i południowej Polski. Jak słonecznie było chociażby na Śląsku, możemy przekonać się oglądając zdjęcia Reporterki 24 Jaga_. W centrum i na wschodzie kraju, mimo optymistycznych prognoz, było dość ponuro. Konkurujące wpływy wyżu i niżu sprawiły, że mgły i chmury nie zaniknęły około południa i przeważyła "zgniła" pogoda.
- Kiedy w okresie wiosennym mamy do czynienia z pograniczem wyżu i niżu to nastaje pogoda jesienna, "zgniła" - wyjaśnia synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. I dodaje: - Pole baryczne jest bardzo rozmyte i wszystko może się zdarzyć. Miejscowości, które są od siebie oddalone nawet o 80 km, mogą mieć zupełnie inną pogodę. Kiedy natomiast mamy do czynienia z wyraźnym zjawiskiem, np. potężnym niżem znad Atlantyku, dużo łatwiej jest prognozować.
Wilgoć i słaby front
Jak zaznacza synoptyk, Polska znajduje się się jeszcze pod wpływem wyżu znad Rosji, ale dostała się pod wpływ niżu, który staje się przeważający. Do tego w warstwie przyziemnej powietrza znajduje się dużo wilgoci. W takich warunkach tworzą się mgły i warstwy niskich chmur.
Dodatkowo nad zachodnią Polską zaznaczał się słaby front okluzji. - Teraz rozciąga się od Zatoki Botnickiej aż po Krym, wzdłuż niego ciągnie się ta pochmurna, mglista pogoda - informuje Arleta Unton-Pyziołek. - Front jest słabo aktywny i jeszcze wczoraj i dziś rano można było się spodziewać, że, tak jak wczoraj, około południa się rozpogodzi - tłumaczy synoptyk.
Ponure centrum i wschód
Jednak do późnego popołudnia w centrum i na wschodzie kraju rozpogodzenia nie wystąpiły. Dopiero po godz. 15 pękać zaczęła warstwa chmur w rejonie Łodzi. - Ona nie jest taka gruba, ale wystarczająca, żeby robić ponure, nieprzyjemne wrażenie - przyznaje Arleta Unton-Pyziołek.
Utrzymujące się zachmurzenie sprawiło, że temperatury maksymalne nie osiągnęły prognozowanych wartości. W centrum jednak nie przekroczyły 6 st. C, a na Suwalszczyźnie i Podlasiu wyniosły około 1-3 st. C.
Zachód i południe w słońcu
Znacznie lepsze warunki panowały w zachodniej i południowej Polsce. Tam mgieł ani chmur nie było, królowało słońce. Na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej temperatury dochodziły do 14 st. C. Zdjęcia pogodnych widoków ze Śląska na Kontakcie Meteo zamieścili Casimirus i Jaga_. "Czy to ostatni tak piękny i słoneczny dzień?" - pytała internautka. Według prognozy pogody na najbliższe dni na początku tygodnia nie będziemy mogli liczyć na tak duże dawki słońca. Przeważą chmury, mgły i mżawka.
Autor: js/map / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt Meteo/Casimirus, Jaga_