Mieszkańcom Olsztyna i Trójmiasta nie wolno korzystać z niektórych miejskich kąpielisk. Lokalni inspektorzy sanitarni zadecydowali o tym, ponieważ w tamtejszych wodach - za sprawą upału - zakwitły sinice. Kontakt z nimi może być niebezpieczny dla człowieka.
W piątek zamknięto kąpielisko Słoneczna Polana na olsztyńskim jeziorze Ukiel, które miejscowi nazywają " jeziorem Krzywym". Kierownik miejskich kąpielisk w Olsztynie Tomasz Kalinowski powiedział że plama wskazującą na kwitnące sinice ma ok. 40 m kw. i zajmuje obecnie większą część tego kąpieliska. Zakwit potwierdziły badania laboratoryjne.
- Nie zamknęliśmy plaży, a jedynie zakazaliśmy kąpieli w jeziorze. Wywiesiliśmy czerwone flagi i tablice informujące o zakazie, a plażowiczów przed wchodzeniem do wody ostrzegają nasi ratownicy - powiedział Kalinowski.
Wina upału
Rzecznik olsztyńskiego sanepidu Elżbieta Łabaj poinformowała, że czasowy zakaz kąpieli w pobliżu Słonecznej Polany może zostać odwołany jedynie po ustaniu zagrożenia, które wykaże dopiero badanie jakości wody.
- Intensywnemu zakwitowi wodorostów sprzyjają wysokie temperatury. Ostatnie upały są tak silne, że prawdopodobna wydaje się możliwość pojawienia się wkrótce sinic w innych kąpieliskach i akwenach - oceniła rzeczniczka.
Gdańsk: kąpiel w niewielu miejscach
Sinice popsują wypoczynek także w Trójmieście.
- W piątek w Trójmieście sanepid zdecydował o zamknięciu kąpielisk: Gdańsk-Jelitkowo, Molo Gdańsk-Brzeźno, Dom Zdrojowy Gdańsk-Brzeźno oraz miejsca wykorzystywanego do kąpieli - Kliper Gdańsk-Jelitkowo - poinformował Grzegorz Pawelec z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku, który to ośrodek administruje większością gdańskich kąpielisk. Pawelec dodał też, że czynne są pozostałe gdańskie kąpieliska - Orle, Sobieszewo i Stogi.
Sopot: nieczynne wszystkie
Sopocki sanepid zdecydował z kolei o zamknięciu wszystkich czterech miejskich kąpielisk: Kamienny Potok-Koliba, Łazienki Północne-Grand Hotel, Łazienki Południowe-Karlikowo oraz Sopot-Zdrój.
Także w Gdyni zamknięte zostały trzy z czterech istniejących w tym mieście kąpielisk. Nieczynne są kąpieliska: Śródmieście, Redłowo i Orłowo, a czynne są Babie Doły.
Wszystkie decyzje sanepidu obowiązują do odwołania.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku ostrzegła także o możliwości pojawienia się sinic w wodzie na wysokości innych kąpielisk na terenie województwa.
- Z uwagi na możliwość wystąpienia podrażnień skóry oraz dolegliwości układu oddechowego i pokarmowego, nie należy korzystać z kąpieli w wodach, które są mętne i mają zmienioną barwę oraz zapach - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Stacji.
Biegunka, wysypka
Służby sanitarne przypominają, że wydzielane przez sinice toksyny mogą podrażniać skórę i powodować zatrucia pokarmowe. Po zachłyśnięciu się zakażoną wodą, mogą pojawić się mdłości i wymioty, biegunka i bóle brzucha.
Toksyny sinic uszkadzają wątrobę i układ nerwowy. Kąpiel w kwitnącej wodzie powoduje wysypkę, gorączkę i wymioty, czasem nawet drżenie mięśni czy utrudnienia w oddychaniu. Jeśli wystąpią takie objawy, potrzebna jest pomoc lekarska.
Autor: map/ŁUD / Źródło: PAP