Półmetek zimy jest wiosenny. Co dalej?

Sytuacja pogodowa w najbliższych dniach
Sytuacja pogodowa w najbliższych dniach
tvn24
Sytuacja pogodowa w najbliższych dniachtvn24

Minął półmetek zimy kalendarzowej, która trwa 90 dni. A gdzie ona jest? Tylko w górach, w których leży miejscami do 100 cm śniegu i jeszcze go dosypuje.

Przed nami druga połowa zimy, trwająca w kalendarzu do 20 marca. Jednak termicznie jesteśmy już w przedwiośniu, gdyż średnia dobowa temperatura utrzymuje się powyżej 0 st. C, a poniżej 5 st. C. I mimo, że napłynęło z północy chłodne powietrze pochodzenia arktycznego z przelotnymi opadami śniegu, a nawet gradu, to w Polsce pachnie marcem. I dzień jest już o ponad godzinę dłuższy od tego najkrótszego w roku.

Lekkie ochłodzenie

To, że po dużym ociepleniu zrobiło się chłodniej jest wyraźnie odczuwalne. Jeszcze dwa dni temu, we wtorek 2 lutego o godz. 9 w Warszawie temperatura wynosiła 10 st. C, w środę już 6 st. C, a dziś 4 lutego tylko 3 st. C. Temperatura maksymalna też nie jest imponująca, bo wzrosła do 4-5 st. C, a we Wrocławiu do 6 st. C.

Za nami 45 dni bardzo zmiennej zimy. Doświadczyliśmy pełnego spektrum opadów atmosferycznych, od delikatnej mżawki wypadającej z jesiennej mgły po śnieżyce rodem z dalekiej północy. Do tego wahania temperatury zdumiewające i "weteranów" polskiej meteorologii. Nawet muchy zimujące w mojej kuchni powariowały, bo raz szły spać, raz budziły się i tłukły po oknie.

Za nami rekordowo ciepły grudzień, najcieplejszy w historii pomiarów meteorologicznych. Cieplej było chyba tylko w Średniowieczu, które według wielu klimatologów mogło być cieplejsze niż czasy obecne. Pod koniec miesiąca przyszło ochłodzenie, mróz wpadł przed Sylwestrem i został do 7 stycznia. W tym czasie spadł śnieg, spadła także temperatura, najsilniej 3 stycznia nad ranem, do -21 st. C w Białymstoku, -20 st. C w Suwałkach, -16 st. C w Warszawie i Gdańsku, -14 st. C w Poznaniu i -13 st. C w Szczecinie. Tyle dane ze stacji synoptycznych, a były sygnały, że lokalnie w obszarach podgórskich odnotowano na przydomowych termometrach nawet -27 st. C.

Ciepłe masy powietrza przegoniły zimę

Od 8 stycznia zima złagodniała, ale w połowie miesiąca powróciła z hukiem. Sypnęła śniegiem na góry, drogi i miasta. Zrobiło się bajkowo, miejscami niebezpiecznie. 19 stycznia temperatura w Jeleniej Górze spadła do -22 st. C, a 23 stycznia jeszcze do -21 st. C. Mróz panował w całym kraju do 24-go.

Zima jak szybko przyszła tak szybko odeszła, bo na skrzydłach ciepłej cyrkulacji atlantyckiej wpadły z zachodu i południa ciepłe masy powietrza polarnego i zwrotnikowego. Wymiotły śnieg i podniosły temperaturę. 27 stycznia po południu temperatura powietrza na Dolnym Śląsku we Wrocławiu i Legnicy wzrosła do 14 st. C, a w Jeleniej Górze do 12 st. C. Następnego dnia już w Tarnowie było 14 st. C, a w Warszawie 11 st. C. W Jeleniej Górze na Przedgórzu Sudeckim w ciągu zaledwie tygodnia różnica temperatur wyniosła ponad 30 st. C!

I to ocieplenie właśnie sprawiło, że po ciepłym grudniu chłodny w odczuciu styczeń 2016 w statystykach termicznych zakwalifikował się jako normalny, miejscami lekko powyżej normy. Tak niedoskonałe są statystyki, ale i tak zmienne zimy coraz częściej u nas występują.

Czy zima jeszcze nadejdzie?

Co dalej? W świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych konkretnej zimy nie widać, chociaż od 13 lutego ma być więcej śniegu niż deszczu. Do połowy lutego pogodą rządzić ma potężny Ocean Atlantycki i Niże Islandzkie. Jak na Szetlandach i Orkadach, na zmianę chmury i słońce, deszcz i mokry śnieg, pochmurne fronty ciepłe i wietrzne fronty chłodne z przelotnym gradem. Taka kalka z klimatu wysp północnych. Na mapach modeli meteorologicznych widać w połowie lutego tak potężne i silne cyklony szerokości umiarkowanych, rozciągające się na tysiące kilometrów od amerykańskiego Labradoru, nad Atlantykiem, Grenlandią, Islandią aż po Morze Białe i stepy Ukrainy, że na samą myśl o wahaniach ciśnienia atmosferycznego głowa boli.

Coraz cieplej

W najbliższych dniach będzie coraz cieplej. Zimne powietrze powędruje na wschód, a temperatura w sobotę 6 lutego wzrośnie do około 10, 11 st. C na zachodzie i 5, 8 st. C na wschodzie i w centrum. W niedzielę na Dolnym Śląsku możliwe jest nawet 13 st. C, a w poniedziałek w centrum i na południowym wschodzie 10, 11 st. C.

W piątek 5 lutego na wschodzie i południu słabo popada śnieg, na zachodzie pojawi się deszcz, który w sobotę powędruje na wschód. W niedzielę 7 lutego wkroczą kolejne opady deszczu, które w poniedziałek i wtorek 8 i 9 stycznia dadzą o sobie znać w każdym regionie kraju. Potowarzyszy im dość silny wiatr południowo-zachodni i południowy, w porywach osiągający prędkość 60-80 km/h, a w górach 100 km/h.

W lutym jak w marcu, pochmurno, wietrznie, kapryśnie. Surowa, mroźna zima przychodzi tylko w towarzystwie wyżu rosyjskiego, bądź skandynawskiego, a tych na razie nie widać. W przyrodzie jednak nic nie ginie. Zimne masy powietrza z północy i północnego wschodu w jakieś rejony muszą spłynąć. Do tej pory znajdowały ujście nad Kanadą, Stanami Zjednoczonymi oraz północno-zachodnim Atlantykiem, gdzie przynosiły spektakularne śnieżyce.

Prognozy sezonowe NOAA na luty podtrzymują, że miesiąc ten w Europie będzie ciepły z dużą ilością opadów, a w każdym razie powyżej normy. Jak nie luty...

Odchylenie "in plus" średniej miesięcznej temperatury w lutym od normyNOAA

Może zimno wpadnie do nas w marcu, na Święta Wielkanocne, które wypadają pod koniec miesiąca? Chociaż marzec w Polsce według NOAA ma być ciepły, dopiero kwiecień w normie, a maj chłodny. Jedno jest pewne, do wiosny jeszcze sporo zawirowań, chociaż już majaczy na horyzoncie…

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W modelach pogodowych nie widać skandynawskiego wyżu, który miałby sprowadzić zimno. Zamiast tego pogodę mają kształtować atlantyckie niże. Temperatura w Polsce już niedługo może wzrosnąć powyżej 10 stopni Celsjusza. Co jeszcze przyniesie koniec stycznia i początek lutego? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, czy są szanse na powrót chłodu i śniegu.

Mapy "rozgrzane do czerwoności". Nasza synoptyk sprawdza szanse na zimę

Mapy "rozgrzane do czerwoności". Nasza synoptyk sprawdza szanse na zimę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w najbliższych dniach będzie daleka od zimowej. Spodziewane są przejaśnienia, rozpogodzenia, a także wzrost temperatury do nawet 12 stopni Celsjusza. Opady będą występowały lokalnie. Szansa na śnieg pojawi się tylko w górach.

Temperatura mocno poszybuje. Ile stopni będzie

Temperatura mocno poszybuje. Ile stopni będzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza w Bangkoku w czwartek zamknięto blisko 200 szkół. Mieszkańców poproszono o pracę z domu, a w niektórych dzielnicach miasta ograniczono ruch samochodowy.

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Źródło:
PAP, AFP

Głuszce to bardzo charakterystyczne ptaki. W okresie godowym, który zaczyna się w połowie kwietnia, samce wydają z siebie serię odgłosów, by zwabić partnerkę. Pewnemu fotografowi z Rumunii udało się jednak nagrać taką "arię" na długo przed nadejściem wiosny.

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Źródło:
ENEX, tvnmeteo.pl

Dwa trzęsienia ziemi w odstępie kilku godzin nawiedziły w czwartek Filipiny. W mieście San Francisco na wschodzie kraju uszkodzonych zostało kilkanaście budynków - przekazały lokalne władze.

Dwa trzęsienia ziemi i kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Dwa trzęsienia ziemi i kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Źródło:
Reuters

W środę w Karkonoszach doszło do kolejnego w ostatnich dniach poważnego wypadku. Turysta doznał licznych obrażeń po tym, jak osunął się z krawędzi zbocza w Kotle Wielkiego Stawu i stoczył się z dużej wysokości. Ratownicy przestrzegają, że w górach jest bardzo ślisko i wybierając się w wysokie partie, należy być odpowiednio przygotowanym.

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Pożar Hughes Fire, który wybuchł w środę koło południa lokalnego czasu strawił już ponad 4100 hektarów terenu. Skuteczną walkę z żywiołem uniemożliwiają sprzyjające rozprzestrzenianiu się ognia warunki atmosferyczne. Z Kalifornii napływają też informacje o kolejnym pożarze, nazwanym Sebulveda Fire, który zapłonął w pobliżu dzielnicy Bel Air, gdzie znajdują się jedne z najdroższych nieruchomości w Stanach Zjednoczonych.

"Sytuacja pozostaje dynamiczna". Ogień pojawił się w pobliżu prestiżowej dzielnicy

"Sytuacja pozostaje dynamiczna". Ogień pojawił się w pobliżu prestiżowej dzielnicy

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP

Góra lodowa A23a jest na kursie kolizyjnym z Georgią Południową, brytyjską wyspą położoną na południowym Atlantyku. Jeśli w nią uderzy, zginą zwierzęta takie jak pingwiny i foki.

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Źródło:
BBC, bas.ac.uk

Irlandia przygotowuje się na nadejście niezwykle silnej burzy Eowyn. Żywioł, który zmierza w kierunku Wysp Brytyjskich, według prognoz przyniesie ekstremalne wichury o prędkości przekraczającej lokalnie 160 km/h. Niemal w całym kraju obowiązują najwyższe czerwone alerty pogodowe.

Spodziewają się wiatru, jaki nie wiał od kilkunastu lat. Zniszczenia mogą być rozległe

Spodziewają się wiatru, jaki nie wiał od kilkunastu lat. Zniszczenia mogą być rozległe

Źródło:
Met Office, Irish Independent, Sieć Obserwatorów Burz, Met Eireann

Dwa słupy energetyczne runęły pod naporem silnego wiatru w pobliżu miasta Oaxaca w Meksyku. Z tego powodu mieszkańcy od kilku dni borykają się z brakiem energii elektrycznej. Wichury doprowadziły także do paraliżu na jednej z dróg.

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Źródło:
Gobierno de Mexico, ENEX

Fala upałów nawiedziła Brazylię. We wtorek termometry pokazały prawie 40 stopni. Pracownicy zoo w Rio de Janeiro pomagają zwierzętom przetrwać spiekotę, częstując je mrożonymi przysmakami. W tym samym czasie zwierzęta na ciepłym zazwyczaj południu Stanów Zjednoczonych zasypał śnieg.

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, INMET, istoe.com.br

W Nigerii rozprzestrzenia się epidemia gorączki Lassa. W najnowszym komunikacie Nigeryjskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (NCDC) potwierdziło śmierć 22 osób i 143 zdiagnozowane przypadki choroby w pierwszych dwóch tygodniach 2025 roku. Według NCDC sytuacja w kraju jest krytyczna.

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś, czyli na czwartek 23.01. Dzień w całym kraju upływać będzie pod znakiem chmur. Znajdą się też miejsca, w których należy spodziewać się opadów deszczu lub deszczu ze śniegiem. Może także silniej powiać.

Pogoda na dziś - czwartek, 23.01. W niektórych miejscach przydadzą się parasole

Pogoda na dziś - czwartek, 23.01. W niektórych miejscach przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Według władz zginęło co najmniej 12 osób.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NWS, eu.usatoday.com

Ośmioletnia kotka o imieniu Mittens w ciągu 24 godzin trzy razy leciała samolotem między Nową Zelandią a Australią. Pracownicy lotniska nie zauważyli klatki ze zwierzęciem podczas rozładunku luku bagażowego.

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Źródło:
BBC

Policja w Houston w Teksasie ma duży kłopot ze szczurami, które spożywają narkotyki skonfiskowane i przechowywane w magazynach. Nawet deratyzatorzy nie radzą sobie z plagą. Do tej pory gryzonie miały wpływ na bieg przynajmniej jednej bieżącej sprawy.

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Źródło:
PAP, CBS News

W worku na śmieci pod greckimi Salonikami znaleziono marmurową rzeźbę kobiety - poinformowała w środę policja. Eksperci szacują jej wiek na ponad dwa tysiące lat. Obiekt wysłano na dalsze badania archeologiczne.

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Źródło:
PAP

Przechodzący przez Portugalię niż Garoe przyczynił się do bardzo silnych i niebezpiecznych zjawisk. W dystrykcie Setubal doszło do silnej burzy z piorunami. Jeden z nich uderzył w budynek popularnej restauracji.

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Źródło:
CNN Portugal, IPMA, Safe Communities Portugal

Zima na dobre rozgościła się w południowych regionach Stanów Zjednoczonych. Potężnie sypnęło między innymi w miejscowości Baton Rouge w stanie Luizjana. Opady sprawiły radość maskotce tamtejszego uniwersytetu.

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Źródło:
CNN, lsu.edu

Dikeledi przetoczył się przez Mozambik. W wyniku żywiołu w prowincji Nampula zginęło co najmniej 11 osób - podały miejscowe władze. Cyklon przyniósł ulewne opady deszczu oraz porywisty wiatr, którego porywy sięgały 195 kilometrów na godzinę.

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Źródło:
PAP, aimnews.org

Australijscy naukowcy przeanalizowali wpływ ocieplenia klimatu na funkcjonowanie jaszczurek pustynnych. Jak wynika z badań, rosnąca temperatura będzie zagrożeniem dla gadów polujących w trakcie dnia, którym coraz trudniej będzie zdobywać odpowiednią ilość pożywienia. Problem szczególnie dotknie zwierzęta żyjące w Afryce.

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Źródło:
PAP

Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) wymaga od należącej do Elona Muska firmy SpaceX dochodzenia w związku z wypadkiem podczas ostatniego testowego lotu rakiety Starship. Statek kosmiczny eksplodował w powietrzu, a jego szczątki spadły na Ziemię. Agencja zawiesiła kolejne loty do czasu wyjaśnienia tej sprawy.

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Na miłośników obserwacji nocnego nieba czeka prawdziwa gratka. Nadchodzą tygodnie, podczas których będziemy mogli ujrzeć siedem planet Układu Słonecznego. Do dostrzeżenia większości z nich nie będą potrzebne żadne urządzenia.

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Źródło:
PAP

Osuwisko zeszło w poniedziałek na indonezyjskiej wyspie Jawa. Po intensywnych opadach deszczu masy ziemi osunęły się na domy w okolicach miasta Pekalongan. Zginęło co najmniej 16 osób, a we wtorek służby ratunkowe wciąż poszukiwały pięciu zaginionych.

16 osób zginęło, los pięciu pozostaje nieznany. "Ścigamy się z pogodą"

16 osób zginęło, los pięciu pozostaje nieznany. "Ścigamy się z pogodą"

Źródło:
PAP, Borneo Bulletin, Reuters

Do 33 tysięcy kilometrów na godzinę rozpędzają się podmuchy wiatru na planecie pozasłonecznej WASP-127b. Międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się zaobserwować pogodę na tym odległym świecie za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu w Chile. Jak wyjaśnili badacze, to najszybsze tego rodzaju zjawisko, jakie kiedykolwiek udało się zaobserwować.

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Źródło:
ESO, Live Science

Tajemnicze kule znalezione niedawno na plażach w Sydney były pełne bakterii kałowych. Analiza składu obiektów wskazała także obecność kwasów tłuszczowych, węglowodorów i bakterii. Chociaż źródło zanieczyszczenia jest nieznane, część naukowców przypuszcza, że ich źródłem może być przestarzały system kanalizacyjny miasta.

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Źródło:
9 News, BBC, 1 News

Upały nawiedziły Brazylię. W Rio de Janeiro od kilku dni termometry pokazują niemal 40 stopni Celsjusza, a temperatura odczuwalna zbliża się do 50 stopni. Gorąca aura zachęciła wielu mieszkańców do odwiedzenia kultowej Copacabany, ale władze Rio apelują o ostrożne korzystanie ze słońca.

Na kultowej plaży odczuli temperaturę blisko 50 stopni

Na kultowej plaży odczuli temperaturę blisko 50 stopni

Źródło:
O Globo, tvnmeteo.pl

To kolejne lato, w którym Chile zmaga się z potężnymi pożarami. Ten, który rozgorzał w okolicach miasta Los Sauces, pozbawił życia trzech strażaków, a dziewięciu ranił. Władze przekazały, że strażacy walczyli w niezwykle trudnym terenie i zostali otoczeni przez płomienie.

Szalejące płomienie uwięziły strażaków. Trzech zginęło

Szalejące płomienie uwięziły strażaków. Trzech zginęło

Źródło:
Reuters

Co najmniej 27 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi na Tajwanie, do którego doszło we wtorek po północy lokalnego czasu. Wstrząsy o magnitudzie 6,4 były odczuwalne w wielu miejscowościach. Moment zdarzenia został uchwycony przez kamerę bezpieczeństwa w jednym z pubów w położonym blisko epicentrum mieście Tainan.

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters