Południowe regiony Belgii znalazły się pod wodą. Przyczyną podtopień były intensywne opady deszczu i szybkie topnienie śniegu.
Ostatnie podtopienia w Walonii to skutek intensywnych opadów. Padający deszcz przyspieszył topnienie śniegu. Wody zrobiło się tak dużo, że rzeki się przepełniły i wylały. Zalane są drogi, ulice, część pól. Nie ma jednak doniesień o poważniejszych uszkodzeniach budynków mieszkalnych.
- Rzeka Vesdre bardzo się podniosła. Kilka dni temu padał intensywnie śnieg i nagle się rozmroził. A rzeka niemal natychmiast wylała. To imponujące - relacjonował jeden z mieszkańców.
"Przyroda nie żartuje"
Zdaniem mieszkańców, ostatnie takie opady i tak wysoki poziom lokalnych rzek pojawiły się tam zimą 2011/2012.
- Przyroda nie żartuje. Mieszkamy na niższych wysokościach i wszystko odczuwamy. A z powodu śniegu, który stopił się w tak krótkim czasie, wszystko do nas spływa - mówił inny mieszkaniec.
Autor: kw/dd / Źródło: ENEX, TVN24
Podziel się
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Intensywne opady śniegu możliwe są we wtorek w kilku województwach. Na Dolnym Śląsku pokrywa śnieżna wzrośnie nawet o 25 centymetrów. Obowiązują alerty wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W części kraju niebezpieczeństwo na drogach będzie stwarzać gołoledź, przed czym również ostrzega IMGW.
Spadnie nawet 25 centymetrów śniegu. Alerty IMGW
Co najmniej pięć osób zginęło, a prawie 20 zostało rannych w obwodzie odeskim na południu Ukrainy w wyniku śnieżyc i wichur. Wstrzymano ruch na drogach, w tym autostradach. Wiele miejscowości zostało pozbawionych prądu. We wtorek przewidywane są kolejne intensywne opady śniegu i deszczu.
Ofiary śmiertelne śnieżyc i nawałnic na południu Ukrainy
Mieszkańców położonej na Adriatyku i należącej do Chorwacji wyspy Loszinj terroryzują szakale. Ich obecności nigdy wcześniej nie notowano na tym obszarze - podała w poniedziałek chorwacka telewizja HRT. Właściciele gospodarstw rolnych obawiają się o bezpieczeństwo swoje i zwierząt hodowlanych.
"Po wyspie krążą historie o nocnym wyciu szakali. Teraz sytuacja jest jasna"
Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego szukają turysty, który samotnie wyruszył na szlak z zamiarem wejścia na Czerwone Wierchy. Od soboty nie ma z nim kontaktu. Znaleziono auto mężczyzny zaparkowane przy wyjściu do Doliny Kościeliskiej.
Samotnie wyruszył na szlak i do tej pory nie wrócił. Poszukiwania turysty w Tatrach
Pogoda na dziś: wtorek 28.11 będzie śnieżny w części kraju. Termometry wskażą od -4 do 2 stopni Celsjusza. Wiatr chwilami będzie się wzmagał. Odczujemy zimno, a biomet wszędzie zapowiada się niekorzystny.
Pogoda na dziś - wtorek 28.11. Kilkustopniowy mróz, opady w części kraju
Nadchodzące dni upłyną pod znakiem zimowej aury. Temperatura w części kraju będzie utrzymywać się poniżej zera - miejscami w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy na termometrach -5 stopni Celsjusza. Dosypie śniegu, lokalnie dość sporo.
Mróz nie odpuści, a śniegu dosypie. Pogoda na 5 dni
Strefa intensywnych opadów śniegu nawiedziła kraje położone na Półwyspie Bałkańskim oraz Rumunię i Mołdawię. W niedzielę około 800 tysięcy gospodarstw domowych było w Bułgarii pozbawionych prądu. W Serbii również mocno sypnęło. W kilku miejscowościach wprowadzono stan wyjątkowy.
Tę część Europy przykrywa gruba warstwa śniegu. Miejscami wprowadzono stan wyjątkowy
Labrador o imieniu Reqs pracował przez 11 lat dla straży pożarnej w hrabstwie Hertfordshire we wschodniej Anglii. Po wielu latach służby czworonóg otrzymał order zasługi PDSA. Jak poinformowała brytyjska telewizja BBC, Reqs był najdłużej pracującym psem strażackim w Wielkiej Brytanii, zanim w lipcu bieżącego roku przeszedł na emeryturę.
Labrador z orderem. Przez 11 lat pracował dla straży pożarnej
Podwodna góra została odkryta niedaleko wybrzeży Gwatemali. Ma ona 1600 metrów wysokości i zajmuje powierzchnię 14 kilometrów kwadratowych. Jak tłumaczą badacze, mapowanie dna morskiego pozwoli nam lepiej poznać procesy zachodzące głęboko w oceanie.
Na morskim dnie kryła się góra dwa razy wyższa niż Burdż Chalifa
Etna wyrzuciła z siebie kolejną malowniczą falę lawy. Sycylijski wulkan rozświetlił w niedzielę niebo nad Katanią. Jak przekazał włoski Krajowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii, aktywność wulkaniczna w południowo-wschodnim kraterze wytworzyła również niewielkie ilości popiołu.
Etna zrobiła oszałamiający spektakl
Nandu, ptak przypominający strusia, uciekł z prywatnej posesji w powiecie świdnickim (województwo dolnośląskie). Chociaż zwierzę nie jest niebezpieczne, jego schwytanie to niezwykle skomplikowany proces - potrafi ono niezwykle szybko biegać. Koordynująca akcję fundacja zaapelowała do mieszkańców o pomoc.
Od tygodnia szukają nandu na Dolnym Śląsku. Jego schwytanie "graniczy z cudem"
A23a, największa góra lodowa świata, opuszcza Antarktydę. Lodowy blok, niemal osiem razy większy od Warszawy, po trzech dekadach zaczął dryfować ku wodom Atlantyku. Jego ogrom pokazuje nagranie, które naukowcy wykonali podczas środowej wyprawy.
Największa góra lodowa świata nabiera rozpędu. Zobacz kolosa na nagraniu
Amaterasu, wysokoenergetyczna cząsteczka promieniowania kosmicznego, została wykryta przez naukowców. Niosła ona ze sobą miliardy razy więcej energii niż zjonizowane atomy zorzy polarnej. Naukowcy nie mają pojęcia, jakie zjawisko mogło być źródłem cząstki niosącej aż tyle energii, ani gdzie właściwie do niego doszło.
Zima wkroczyła do Polski i na razie nigdzie się nie wybiera. Będzie robić się coraz chłodniej i do śniegu i trudnych warunków drogowych trzeba będzie się przyzwyczaić. Szczególnie zimno zapowiada się przełom listopada i grudnia. O najnowszych prognozach pogody pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.
Będzie zima? Co przyniosą kolejne tygodnie
Znak ostrzegający przed przechodzącymi przez ulicę gęsiami został ustawiony w północno-zachodniej Anglii. Stworzono go dla dobra ptaków - niedawno doszło do poważnego wypadku z ich udziałem. Jak podkreślili mieszkańcy miejscowości, gdzie stanęło nietypowe oznaczenie, obserwacja gęsi dostarcza im sporo radości.
Znak ostrzegający przed... gęsiami. Postawiono go po poważnym wypadku
Podczas leśnych spacerów warto uważnie się rozglądać. Można obecnie natknąć się bowiem na efektownie wyglądające zjawisko. Chodzi o "lodowe włosy".
"Dosyć rzadko spotykane zjawisko". Można zobaczyć je teraz
- Autor:
- ps
- Źródło:
- Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl
Na Islandii nadal obowiązuje stan nadzwyczajny w związku z możliwym wybuchem wulkanu na półwyspie Reykjanes na południowo-zachodnim krańcu wyspy, choć ryzyko erupcji maleje ze względu na spadek aktywności sejsmicznej - przekazały w piątek miejscowe służby. Według władz, z powodu uszkodzeń budynków i dróg na skutek wstrząsów mieszkańcy ewakuowanego miasta Grindavik będą mogli wrócić do domów dopiero za kilka miesięcy.
Miną miesiące, zanim będą mogli wrócić do domów
Mieszkańcy tajwańskiego miasta Keelung znaleźli na brzegu mola dla wędkarzy siedem niebieskich smoków. Nie są to - jak sugeruje nazwa - latające, ziejące ogniem stworzenia, ale morskie ślimaki. Ostatni raz były tu widziane 10 lat temu.
Niebieskie smoki na tajwańskim molo. Ostatni raz były tu widziane 10 lat temu
Rakieta, której fragment uderzył w powierzchnię Księżyca w marcu 2022 roku, została wystrzelona przez Chiny. Najprawdopodobniej znajdował się w niej nieujawniony ładunek - wynika z najnowszych ustaleń amerykańskich naukowców. Uderzenie rakiety w Księżyc spowodowało wówczas powstanie niezwykłego, podwójnego krateru. Chiny konsekwentnie zaprzeczają, że za zderzenie z Księżycem odpowiadała ich rakieta.
Chińska rakieta, która uderzyła w Księżyc, miała ukryty ładunek. Nowe ustalenia Amerykanów
Na rzece Jamuna w północnych Indiach pojawiła się toksyczna, biała piana – wynika z zarejestrowanego we wtorek nagrania. Za jej formowanie odpowiada nagromadzenie ścieków oraz odpadów przemysłowych. Toksyczna piana pokryła rzekę tuż przed obchodami hinduistycznego święta, w trakcie którego wierni zanurzają się w wodach tej rzeki.