Grupa naukowców odnalazła w świątyni Taposiris Magna w egipskiej Aleksandrii kilkanaście wykutych w skale grobowców, w których były mumie. Jedna z nich miała "złoty język". Według ekspertów znalezisko liczy sobie ponad dwa tysiące lat.
Zespół egipsko-dominikański pracujący w świątyni Taposiris Magna w egipskiej Aleksandrii odkrył 16 grobowców wykutych w skale. Wewnątrz znajdowały się słabo zachowane mumie, które - według episkiego ministerstwa starożytności - liczą ponad dwa tysiące lat. Jedna z nich zachowała się ze "złotym językiem".
Na cześć Ozyrysa
"Złoty język" to najprawdopodobniej amulet ze złotej folii, którą położono na języku, aby zmarły mógł przemawiać przed sądem boga Ozyrysa - pana podziemia i sędziego zmarłych - w zaświatach. Nie można stwierdzić, czy było to spowodowane ewentualną wadą wymowy pochowanego ani dlaczego zdecydowano się na materiał ze złota.
- Egipskie bóstwo było również przedstawione w pozłacanych dekoracjach na materiale wykonanym z warstw gipsu, lnu i kleju, które częściowo otaczały inną z mumii - poinformowała główna archeolog Kathleen Martinez z Uniwersytetu Santo Domingo. Dodała, że złocone dekoracje wokół głowy drugiej mumii przedstawiały koronę, rogi i kobrę. Na piersiach spoczywał naszyjnik, z którego zwisała głowa sokoła - symbolu boga Horusa.
Maski, wieńce i zwoje
Khaled Abo El Hamd, dyrektor generalny urzędu antyków w Aleksandrii powiedział, że podczas wykopalisk w Taposiris Magna odkryto również maskę pogrzebową kobiety, osiem złotych płatków najprawdopodobniej z wieńca, a także osiem marmurowych masek z czasów epok greckiej i rzymskiej.
Dwie z mumii miały ze sobą zwoje. Szczątki pism są obecnie analizowane i odszyfrowywane przez ekspertów.
Ministerstwo starożytności podało także, że wiek mumii został oszacowany na podstawie innych znalezisk w grobowcu. Wcześniej odkryto tam kilka monet z imieniem i portretem królowej Kleopatry VII. Była to ostatnia królowa greckojęzycznej dynastii Ptolemeuszy, która rządziła Egiptem w latach 51-30 przed naszą erą. Po jej śmierci Egipt znalazł się pod dominacją Rzymu.
Autor: kw/dd / Źródło: BBC News, sciencealert.com