Najbliższe dwa tygodnie wyglądają dość typowo. Najpierw nad Europą Środkową zagości układ wyżowy o imieniu Karin, będący jeszcze nad Skandynawią. Przewędruje nad Polskę, a nad Warszawą zagości około czwartku 3 października. To jemu będziemy zawdzięczali słoneczną, pogodną aurę.
W najbliższych dniach antycyklon ten przewędruje nad Polskę. Nad Warszawą zagości około czwartku 3 października, by następnie około 5 dnia miesiąca ulokować się nad południowo-wschodnią Europą. Sytuacja klasyczna o tej porze roku, chociaż częściej, bo aż w 76 proc. przypadków, wyż nad Europą Środkową pojawia się już około 20 września i utrzymuje do 2 października. W tym roku, ten okres tzw. wczesnej jesieni, pojawia się ponad tydzień później.
Dobrze, że w ogóle się zjawił, gdyż przyniesie dobrą pogodę na co najmniej tydzień. W związku z napływem z północy chłodnych mas powietrza, noce będą zimne, ze spadkiem temperatury na wschodzie, południu i w centrum do -2, -3 st. C. Najcieplejsze noce i poranki przewidujemy na Pomorzu z temperaturą około 6 st. C. Występować będą liczne mgły i zamglenia utrzymujące się na razie tylko do około godziny 10.00, w ciągu dni wystąpi wiele rozpogodzeń, a temperatura maksymalna wyniesie od 8 st-10 stopni na wschodzie do 14-16 st. C na zachodzie.
Pogodny wyż
Między 6 a 9 października Polska znajdzie się pod wpływem niżu znad Północnego Atlantyku, popłynie cieplejsze i wilgotniejsze powietrze z zachodu, temperatura nocami nie będzie już tak niska, wyniesie od 5 st. na wschodzie do około 11 st. nad morzem. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wynieść ma okresami nawet od około 13-15 st. C na wschodzie do 20 st. C na zachodzie i południu kraju. Pojawią się opady deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym.
W dniach 10 i 11 października nad Polską przemieścić się ma dość szybko, aż wierzyć się nie chce, kolejny układ wyżowy znad Skandynawii w stronę Ukrainy, który przyniesie ze sobą poranne mgły i rozpogodzenia w ciągu dnia.
Temperatura nieco spadnie wraz z napływem mas powietrza z północy i wyniesie w ciągu dnia od 10 do 16 st. C. Wyż nie zagości długo w naszej części kontynentu, gdyż nad Morzem Norweskim silnie rozwijał się będzie potężny układ niżowy, który od 12 października obejmie swoim zasięgiem całą północną i środkową Europę, przynosząc wilgotne polarno-morskie masy powietrza, silne opady deszczu i wiatr do 90-100 km/godz.
Temperatura nocami wyniesie od około 3 st. na Pogórzu Karpackim do 11 st. na Pomorzu, natomiast w ciągu dnia wynieść ma od 10 st. 12 st. w czasie opadów deszczu do 16 st., 18 st. w okresie większych przejaśnień i rozpogodzeń.
Sucha 3 dekada
Jak długo mokre i wietrzne niże zagoszczą nad Polską? Możliwe, że do 20 października. Zwykle trzecia dekada października cechuje się pogodą słoneczną i suchą. Wtedy właśnie występuje tzw. jesień właściwa, związana z antycyklonem zalegającym nad środkową bądź południowo-wschodnia Europą i ciepłymi masami powietrza napływającymi z południa. Ta sytuacja pogodowa powtarza się w przebiegu rocznym pogody w około 70 proc. przypadków.
Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo