W prognozie 16-dniowej jesień na dobre. Temperatura maksymalna powietrza w ciągu nadchodzących dwóch tygodni ma nie przekroczyć 10 st. C, ale i nie będzie spadać poniżej 0 st., z wyłączeniem końcowych dwóch dni prognozy. Potwierdza się więc długoterminowa prognoza amerykańskiego NOAA, jakoby listopad w Europie Środkowej miał cechować się temperaturą na ogół powyżej normy i częstym napływem wilgotnych mas powietrza z niewielkimi opadami deszczu, mżawki i mgłami.
Nadchodzące dni to panowanie wyżu znad zachodniej Europy, płytka zatoka niżowa nad Polską ze słabo aktywnymi frontami atmosferycznymi. To znaczy: niskie chmury, mgły, słabe opady deszczu. Od środy 13 listopada Polskę obejmie swoim wpływem niż znad północnego Atlantyku, tym samym wciąż sporo deszczowych chmur, ale i silny wiatr w porywach do 60 km/godz.
Od 16. dnia miesiąca rządy nad Europą obejmie wyż znad Rosji, popłyną więc z północnego-wschodu chłodne masy powietrza. Nad północno-wschodnią Polską pojawić się mogą opady deszczu ze śniegiem oraz ujemna temperatura w nocy. Możliwe są na wschodzie i w centrum spadki do -2 st. C, przy gruncie do -4 st. C.
Od 19 listopada widoczne jest jednak ocieplenie związane z dostaniem się Polski pod wpływ głębokiego niżu z rejonu Wysp Brytyjskich i Morza Norweskiego. Napłyną do nas ciepłe masy powietrza z południowego-zachodu, temperatura wzrośnie do 6 st. C na północy i 10 st. C na południu, spadnie sporo deszczu, mocniej powieje, w porywach do 80 km/godz.
Spadnie śnieg?
Dopiero od 24 listopada możliwe jest większe ochłodzenie, zdecydowany napływ zimnego i wilgotnego powietrza z północy, znad Arktyki i Skandynawii. Jest spore prawdopodobieństwo, że spadnie śnieg, spadnie również temperatura. Na wschodzie kraju w najcieplejszym momencie dnia wynieść ma około -1 st. C, na południowym-zachodzie i Pomorzu 5 st. C.
Czy zima pozostanie na długo? Raczej nie. Jest spora szansa, że utrzyma się do 10 dni i ponownie popłyną cieplejsze polarno-morskie masy powietrza z zachodu, znad Atlantyku. Według amerykańskich prognoz NOAA temperatura w grudniu w Europie Środkowej będzie w normie lub nieco powyżej.
Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo