Nie grzeszą urodą, ale ekscytują naukowców. Długowieczne golce znowu zaskakują

[object Object]
Naukowcy znaleźli "rybę bez twarzy"
wideo 2/15

Nie chorują na raka, są odporne na niektóre rodzaje bólu i mogą przeżyć nawet 18 minut bez tlenu. Ten komplet niezwykłych cech charakteryzuje golce piaskowe - kretoszczury bez futra z dużymi, wystającymi zębami. Okazuje się, że w przeciwieństwie do innych ssaków wraz z wiekiem nie rośnie u nich ryzyko śmierci.

Golce piaskowe to ciekawe zwierzęta. Są gatunkiem gryzonia z rodziny kretoszczurów i występują na pustynnych obszarach Afryki Wschodniej.

Żyją głównie pod ziemią, gdzie budują podziemne kolonie. Prawie w ogóle nie wychodzą na powierzchnię.

Odznaczają się niezwykłymi cechami: nie chorują na raka, są odporne na niektóre typy bólu i mogą przeżyć nawet 18 minut bez tlenu. Nowe badania wykazały, że golce mogą mieć jeszcze jedną niespotykaną cechę: nie starzeją się.

Ryzyko śmierci nie wzrasta

W pierwszym badaniu analizującym historię życia tysięcy golców stwierdzono, że ryzyko śmierci nie rośnie wraz z wiekiem, jak w przypadku każdego innego znanego gatunku ssaków. Chociaż niektórzy naukowcy ostrzegają przed pochopnymi wnioskami, wielu twierdzi, że nowe dane są ważne i zaskakujące.

- Jest to wyjątkowo niska śmiertelność - powiedział Caleb Finch, biogerontolog z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles, który nie był zaangażowany w nowe badania. - W zaawansowanym wieku ich śmiertelność pozostaje niższa niż u jakiegokolwiek innego ssaka, który został udokumentowany - dodał.

Naukowcy już dawno zauważyli, że te gryzonie z pomarszczoną, różową skórą i dużymi wystającymi zębami, wykazują niewiele oznak starzenia i znacznie przewyższają oczekiwaną długość życia od gryzoni tej wielkości. Myszy w niewoli żyją co najwyżej cztery lata. Biorąc pod uwagę rozmiar golców, nie powinny one żyć dłużej niż sześć lat. Mimo tego, niektóre z nich żyją ponad 30 lat, a nawet w tym wieku samice hodowlane pozostają płodne.

Biolog Rochelle Buffenstein badała zwierzęta przez okres ponad 30 lat i zebrała dosłownie "całe życie" danych. Dla każdego zwierzęcia znajdującego się pod jej opieką, zapisała datę urodzenia i śmierci, oraz to, czy zostało zabite dla eksperymentu lub oddane innym badaczom.

Nie działa prawo Gompertza?

To, co odkryła, jej zdaniem było zadziwiające. Golce piaskowe zdają się lekceważyć prawo Gompertza, matematyczne równanie opisujące starzenie się. W 1825 roku brytyjski matematyk Benjamin Gompertz stwierdził, że ryzyko śmierci rośnie wykładniczo wraz z wiekiem. Na przykład u ludzi podwaja się mniej więcej co 8 lat po 30. roku życia. Prawo dotyczy wszystkich ssaków po okresie dorosłości, podał Joao Pedro De Magalhaes, gerontolog z Uniwersytetu w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii.

Ale Buffenstein nie dostrzegła tego trendu u zwierząt laboratoryjnych. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej w wieku sześciu miesięcy, codzienna szansa śmierci każdego golca piaskowego wynosiła nieco więcej niż jeden na 10 000. Mało tego - pozostało na tym samym poziomie przez resztę życia, a nawet trochę spadło - poinformowała Buffenstein pod koniec stycznia.

- Dla mnie to najbardziej ekscytujące dane, jakie udało mi się zdobyć - powiedziała Buffenstein. - Jest to sprzeczne ze wszystkim, co wiemy pod względem biologii ssaków - zaznaczyła.

Badania wykazały, że samce golców mają bardzo aktywną naprawę DNA i wysokie poziomy białek opiekuńczych. Są to białka, które pomagają prawidłowo składać inne białka.

- Uważam, że zwierzęta utrzymują organizm naprawdę schludny i czysty, zamiast gromadzić uszkodzenia, które powodują fizyczne pogorszenie związane z wiekiem - powiedziała Buffenstein.

Golce piaskowa prawie nie wychodzą na powierzchnięRoman Klementschitz, Wien/Wikimedia

Najstarszy golec ma 35 lat

Ale Finch ostrzega przed nadinterpretacją danych. Ponieważ większość zwierząt została zabita lub przeniesiona do innych laboratoriów, tylko mniej niż 50 z nich podczas badań przekroczyło wiek 15 lat.

Najstarsze zwierzę przebywające obecnie w laboratorium Buffenstein ma 35 lat. Trzeba więc mieć więcej starszych gryzoni, aby mieć pewność, że ryzyko zgonu jest naprawdę niezmienne, argumentuje Finch. Ale Buffenstein twierdzi, że dane po prostu nie pokazują typowego starzenia się u ssaków lub innych zwierząt.

- Jeśli spojrzysz na badanie starzenia się wszystkich gryzoni, sto zwierząt wystarczy, by zobaczyć starzenie się Gompertza - mówi. - Tutaj mamy trzy tysiące przypadków i nie widzimy tego - dodała.

Możliwe też, że starzenie się zdarza, ale o wiele później niż zwykle u ssaków, wskazuje Magalhaes.

- Sądzę, że jest za wcześnie, by powiedzieć, że golce piaskowe to zwierzęta, które się nie starzeją - powiedział.

- Wielka tajemnica polega teraz na tym, co dzieje się z golcami po 20 czy 30 latach - powiedział Matthias Platzer, biolog w Instytucie Leibniza na temat starzenia się w Jenie w Niemczech. - Może starzenie się dzieje naprawdę szybko? Nawet Rochelle Buffenstein nie ma danych na ten temat - podsumował.

Ale Platzer jest szczęśliwy, że dane dotyczące jednego z największych i najstarszych laboratoryjnych kolonii golców piaskowych są już dostępne.

Zobacz najokropniejsze zwierzęta świata:

Autor: AP/aw / Źródło: sciencemag.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przed nami kilka dni słonecznej i ciepłej pogody. Jak poinformowali nasi eksperci, do dużej zmiany ma dojść pod koniec tygodnia.

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy przyjdzie "radykalne ochłodzenie"

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy przyjdzie "radykalne ochłodzenie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Pogoda na dziś, czyli wtorek 1.04. W pierwszy dzień kwietnia w części kraju przydadzą się parasole - spadnie niewielki deszcz. Termometry pokażą do 14 stopni, okresami powieje jednak dość silny wiatr.

Prognoza na dziś - wtorek, 1.04. W części kraju przydadzą się parasole

Prognoza na dziś - wtorek, 1.04. W części kraju przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

W amerykańskim i europejskim modelu widać dwie fale zimna, które mają nawiedzić Polskę w pierwszej połowie kwietnia. O tym, jak mocne i długie będzie ochłodzenie, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Polska ma znaleźć się w tylnej części wiru znad Arktyki. "To nic dobrego"

Polska ma znaleźć się w tylnej części wiru znad Arktyki. "To nic dobrego"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Greckie wyspy w poniedziałek nawiedziły gwałtowne ulewy i burze. Na Mykonos i Paros woda porywała auta, w niektórych byli uwięzieni ludzie. Niezbędna była interwencja służb. W związku z prognozowaną kontynuacją groźnej pogody we wtorek zamknięte będą szkoły.

Ludzie uwięzieni w autach, władze zamykają szkoły

Ludzie uwięzieni w autach, władze zamykają szkoły

Źródło:
ekathimerini.com, Reuters, protothema.gr

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w weekend przez środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Towarzyszył im porywisty wiatr, który powalał drzewa. Narodowa Służba Pogodowa ostrzega przed tornadami, które mogą się pojawić w poniedziałek w centralnej części Missisipi i w dolinie rzeki Ohio.

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Źródło:
CNN, USA Today

Już niedługo ruszy prywatna misja Fram2. Dzięki rakiecie Falcon 9 od firmy SpaceX czteroosobowa załoga poleci w kosmos, aby przelecieć nad biegunami Ziemi - coś, czego wcześniej nie udało się dokonać nikomu. Badacze przez kilka dni będą przeprowadzać różne eksperymenty naukowe, wśród których będzie między innymi próba wyhodowania grzybów.

Lecą tam, gdzie ludzi jeszcze nie było. Niedługo startuje misja Fram2

Lecą tam, gdzie ludzi jeszcze nie było. Niedługo startuje misja Fram2

Źródło:
SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach"

W środkowej części Słowacji odnaleziono ciało poszukiwanego od niedzielnego popołudnia 59-letniego mężczyzny. Najprawdopodobniej został zaatakowany przez niedźwiedzia - poinformowały w poniedziałek policja i państwowa Straż Ochrony Przyrody. Okoliczności tragedii ma potwierdzić sekcja zwłok.

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Źródło:
PAP, mynovohrad.sme.sk

Biały daniel został uchwycony na zdjęciach i nagraniu przez Reportera24. Zwierzę pojawiło się w miejscowości Rudziniec (województwo śląskie). Towarzyszył mu osobnik o ciemniejszym umaszczeniu.

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Bilans ofiar śmiertelnych piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Birmę, przekroczył 1700 osób - poinformował w poniedziałek rzecznik rządzącej krajem junty generał Zaw Min Tun. Państwowe media w Chinach przekazały, że ekipy ratunkowe wyciągnęły żywą kobietę, która pod gruzami hotelu spędziła 60 godzin.

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Źródło:
PAP, Reuters

Marznące opady deszczu uszkodziły w weekend linie energetyczne w kanadyjskiej prowincji Ontario. Spowodowały, że ponad 350 tysięcy osób było pozbawionych prądu. Gwałtowana aura nawiedziła również amerykańskie stany Michigan i Wisconsin.

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Źródło:
Reuters, PAP, globalnews.ca

Kilka godzin akcji gaśniczej pozwoliło na opanowanie pożaru trzcinowisk na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. W akcji brało udział ponad 100 strażaków, a ogień objął obszar o łącznej powierzchni prawie 90 hektarów.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Kontakt24

W Mjanmie trwa dramatyczna akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi. W niedzielę służby poinformowały o uratowaniu ciężarnej kobiety, która spędziła ponad 50 godzin pod gruzami. Niestety, niedługo po tym zmarła w szpitalu.

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, Reuters

Na początku tygodnia nad Polską pojawi się więcej chmur, z których ma padać deszcz. W niektórych regionach będzie szansa na opady, tak potrzebne o tej porze roku. Zmiana pod tym względem nastąpi w drugiej połowie tygodnia.

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi w Mjanmie było odczuwalne także w Chinach. Na własnej skórze mogły doświadczyć tego pielęgniarki z ośrodka położniczego w prowincji Junnan. Kobiety próbowały ochronić noworodki przed skutkami zjawiska. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Źródło:
CNN, Xinhua, The Hindustian Times, Reuters

Niedzielny test rakiety Spectrum, wyprodukowanej przez niemiecką firmę Isar Aerospace, zakończył się niepowodzeniem. Maszyna eksplodowała kilkadziesiąt sekund po starcie. Początek misji przekładany był wielokrotnie. Przedsiębiorstwo zapowiada kolejne starty.

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Źródło:
PAP, Reuters, The Guardian

Piątkowe trzęsienie ziemi niemal zrównało z ziemią niektóre regiony Mjanmy (Birmy). Najbardziej zniszczone zostało miasto Mandalaj. To, jak ogromne są uszkodzenia, widać na zdjęciach satelitarnych.

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Źródło:
Reuters

Na Pacyfiku w rejonie archipelagu Tonga doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7 - podała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wydano ostrzeżenie przed możliwością pojawienia się tsunami, ale po kilkudziesięciu minutach je odwołano.

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, Reuters

Co najmniej 18 osób zginęło, a 32 zostały ranne w Tajlandii w wyniku silnego trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Mjanmie (Birmie) - poinformowały w niedzielę władze Bangkoku. 83 osoby nadal uważa się za zaginione.

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

Źródło:
PAP, bangkokpost.com

Południowokoreańska policja poinformowała w niedzielę, że zatrzymała mężczyznę podejrzanego o wzniecenie największych pożarów w historii kraju. Wykonywał on rytuał przy grobie krewnych.

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Źródło:
PAP, Reuters

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) zlokalizował niespodziewane promieniowanie wodoru, które pochodzi z odległej galaktyki. Odkrycie to ma znaczenie dla zrozumienia tworzenia się wczesnego Wszechświata.

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długości fali

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długości fali

Źródło:
PAP, ESA

W nocy z 29 na 30 marca przesunęliśmy wskazówki zegarków z godziny 2.00 na 3.00. Dla wielu z nas przestawienie się na "nowy" czas może być męczącym procesem. Nawet godzinne zaburzenie rytmu dobowego może wywoływać pogorszone samopoczucie, senność, rozdrażnienie czy osłabienie koncentracji.

Zmiana czasu. Przestawiliśmy zegarki o godzinę do przodu

Zmiana czasu. Przestawiliśmy zegarki o godzinę do przodu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu wywołały powodzie w Bośni i Hercegowinie. Szczególnie trudna sytuacja panuje w mieście Prijedor i jego okolicach, gdzie pod wodą znalazły się całe osiedla. W mieście ogłoszono stan wyjątkowy, a mieszkańcy i władze z niepokojem obserwują rosnący stan wody na przepływającej przez nie rzece.

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Źródło:
Reuters, N1, Grad Prijedor

Czy chmury powinny trafić na listę światowego dziedzictwa UNESCO? Według francuskiego pisarza Mathieu Simoneta, jak najbardziej. Mają one bowiem na tyle znaczący wpływ na naszą codzienność, że powinny posiadać międzynarodowy status prawny. 29 marca we Francji obchodzony jest dzień chmur.

Chce nadać chmurom międzynarodowy status prawny. Są "dobrem ludzkości"

Chce nadać chmurom międzynarodowy status prawny. Są "dobrem ludzkości"

Źródło:
PAP, LaCroix

Zawieja w stanie Nebraska całkowicie przysypała samochód z kierowcą w środku. Akcja ratunkowa była wyjątkowo trudna ze względu na brak widzialności. Gdyby nie odrobina szczęścia, strażacy mogliby przegapić wyłaniającą się ze śniegu rękę kierowcy.

Śnieg zasypał wielki samochód. "Nagle wyłoniła się ręka"

Śnieg zasypał wielki samochód. "Nagle wyłoniła się ręka"

Źródło:
CNN, First Alert 6

Dziś w całej Polsce mogliśmy obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Zdjęcia przedstawiające to niezwykłe zjawisko otrzymaliśmy na Kontakt24.

Częściowe zaćmienie Słońca. Tak wyglądało w Polsce i na świecie

Częściowe zaćmienie Słońca. Tak wyglądało w Polsce i na świecie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

W wyniku piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło środkową Birmę (Mjanmę), zawalił się budynek w mieście Mandalaj. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu.

Budynek znika w kilka sekund. Nagranie

Budynek znika w kilka sekund. Nagranie

Źródło:
Reuters