Kończy się kolejny rok pełen astronomicznych wydarzeń. Dzięki zaawansowanej technologii agencje kosmiczne dostarczają nam nie tylko wiedzę, ale również pełne walorów estetycznych ujęcia Wszechświata. Zobaczcie subiektywnie wybrane najpiękniejsze zdjęcia 2014.
Droga Mleczna widziana z perspektywy ISS
Zdjęcie zostało wykonane przez astronautę Reida Wisemana. Naukowiec z perspektywy ISS uchwycił Drogę Mleczną i Saharę. "Piasek z Sahary sprawia, że Ziemia świeci na pomarańczowo" pisał na swoim Twitterze.
NGC 2207 i IC 2163
Zdjęcie przedstawia dwie galaktyki NGC 2207 i IC 2163, oddalone od Ziemi o 130 mln lat świetlnych znajdujące się w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa.
Wybuch supernowej
Zdjęcie przedstawia wybuch supernowej w galaktyce M82, która jest oddalona od Ziemi o 11,5 mln lat świetlnych od Ziemi. Wykonane zostało przez teleskop Hubble'a.
Powierzchnia księżyca Europa
Jowisz posiada co najmniej 67 księżyców. Na zdjęciu jeden z nich - Europa - który jest czwartym co do wielkości księżycem Jowisza z grupy księżyców galileuszowych i szóstym co do wielkości satelitą w Układzie Słonecznym. Najprawdopodobniej posiada pod lodową skorupą ocean ciekłej wody.
Wschodzący Księżyc nad ziemską atmosferą
Astronauta Koichi Wakata z japońskiej agencji kosmicznej JAXA twittował zdjęcie, na którym widać ledwo widoczny, wschodzący Księżyc na szpicu ziemskiej atmosfery.
Wschód Słońca z perspektywy ISS
Wschód Słońca widzialny z perspektywy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Zdjęcie obiegło media 29 kwietnia 2014 roku. Opublikował je m.in. astronauta Reid Wiseman.
Zbliżenie na pierścienie Saturna
Zdjęcie zostało wykonane przez 30 czerwca sondę Cassini. Pokazuje zbliżenie na zewnętrzną część pierścienia C i wewnętrzną część pierścienia B, należące do Saturna.
Rozbłyski na Słońcu klasy X
Rozbłyski klasy X są najsilniejszymi, jakie powstają na Słońcu. Jeśli wyrzucają masę w stronę naszej planety, może to skutkować zakłóceniem komunikacji, systemów nawigacji GPS, a nawet stanowić zagrożenie dla satelitów i astronautów w przestrzeni kosmicznej. Rozbłyski klasy M są jedną dziesiątą rozbłysków klasy X, a na Ziemi mogą wywołać spektakularne zorze polarne.
Zbliżenie na Wielką Czerwoną Plamę Jowisza
Zdjęcie zostało wykonane przez sondę Voyager 1 wystrzeloną 5 września 1977 roku z Przylądka Canaveral na Florydzie by zbadać Saturna i jego księżyce.
Na początku 2013 r. sondę dzieliła od Ziemi odległość około 123 j.a. (jednostek astronomicznych - 1 j.a. jest równa dokładnie 149 597 870 700 m). Ustanowiło ją to najdalszym ciągle działającym obiektem, wysłanym w przestrzeń kosmiczną przez człowieka. Sygnał wysłany przez sondę w kierunku anten Deep Space Network potrzebował ponad 17 godzin, by zostać odebranym.
Zorza z perspektywy ISS
Ziemska zorza widziana z perspektywy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Zdjęcie zostało wykonane przez astronautę Alexandra Gersta.
Autor: PW/mk / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA