Naukowcy tworzą największą w historii trójwymiarową mapę Wszechświata sprzed 7 miliardów lat. Pracę nad projektem VIPERS są już na półmetku i uczestniczy w nich mocna reprezentacja astronomów z Polski.
Naukowcy chcą stworzyć model Wszechświata sprzed 7 mld lat. Data jest nieprzypadkowa, bo wcześniej kosmos rozwijał się, ale tempo jego ekspansji malało. Zupełnie zmieniło się to 7 mld lat temu, od tego momentu rozszerzanie się Wszechświata zaczęło przyspieszać.
Zbadają ciemną energię
Czynnik odpowiedzialny za przyspieszenie ekspansji Wszechświata nazywany jest ciemną energią - jednak nadal nie wiemy, czym ona jest i jakie są jej właściwości. Na to pytanie zamierzają odpowiedzieć naukowcy w trakcie badań.
"Tropienie ciemnej energii to nie jedyny cel przeglądu VIPERS. Wyznaczone położenia 55 000 galaktyk pozwoliły na stworzenie mapy Wszechświata sprzed 7 mld lat tak dużej i dokładnej, jakiej jeszcze nigdy dotąd się nie udało się wykonać innym projektom. Możemy dzięki niej z niezwykłą dokładnością zobaczyć struktury, w jakie układają się odległe galaktyki" - piszą w oświadczeniu naukowcy.
Zbadać galaktyki
Jednym z nierozwiązanych dotąd problemów astrofizycznych jest zagadka ewolucji galaktyk. Galaktyki różnią się od siebie kształtem, wielkością, kolorem, a nawet jasnością. Astronomowie wciąż nie są pewni, jak i w jakim tempie powstawały różne ich typy. Uczestnicy projekty VIPERS oczekują, że dzięki swoim obserwacjom uda im się rozwiązać także tę zagadkę.
Polacy w VIPERS
VIPERS jest jednym z tzw. Wielkich Programów Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Organizacja została powołana do budowy i utrzymywania obserwatoriów astronomicznych na półkuli południowej, gdzie są optymalne warunki do patrzenia w gwiazdy. Do największych przedsięwzięć ESO należy VLT – zespół czterech teleskopów, z których każdy ma średnicę zwierciadła równą 8,2 m. Projekt VIPERS realizowany jest właśnie na jednym z nich, poświęconych mu będzie w sumie 440 godzin pracy tego teleskopu.
W pracach uczestniczy grupa polskich astronomów: dr hab. Agnieszka Pollo, dr Janusz Krywult, dr Katarzyna Małek, mgr Aleksandra Solarz. Do naukowców dołączyli właśnie kolejni studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Autor: pk/rs / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: VIPERS