Mało cukru czy mało tłuszczu? Która dieta daje lepsze efekty

Należy zastanowić się, jak będzie wyglądało nasze odchudzanie
Należy zastanowić się, jak będzie wyglądało nasze odchudzanie
tvn24
tvn24Należy zastanowić się, jak będzie wyglądało nasze odchudzanie

Istnieje niezliczona liczba diet odchudzających, a wśród nich między innymi te niskowęglowodanowe i niskotłuszczowe. Czy któraś jest lepsza i zapewni nam szybsze zyskanie szczupłej sylwetki?

Na każdego pacjenta przychodzącego do dietetyczki Carrie Dennett, myślącego, że dieta niskowęglowodanowa zapewni mu zdrowie i szczupłą sylwetkę przypada drugi, który myśli to samo o diecie niskotłuszczowej.

Dennett podkreśla jednak, że należy uważać na to, jakie produkty chcemy wykluczyć z diety. Ważne jest, aby przemyśleć, czym zamierzamy je zastąpić.

Na przykład - kiedy przez wiele lat przekonywano ludzi o słuszności ograniczaniu tłuszczu, wiele osób zastąpiło go cukrami lub białą mąką. Nie spowodowało to jednak zwiększenia spożycia owoców, warzyw czy produktów pełnoziarnistych.

Która dieta jest lepsza?

Kilkuletnie badania, opublikowane w 2012 roku na łamach International Journal of Obesity Supplements mówią o tym, że odchudzanie za pomocą diety niskowęglowodanowej początkowo przynosi większe skutki niż stosowanie diety niskotłuszczowej.

Dziesięć lat temu zespół kierowany przez dietetyka Christophera Gardnera, profesora medycyny na Uniwersytecie Stanforda, opublikował badania przeprowadzone na grupie 311 kobiet. Porównywał efekty stosowania diet: Atkinsa (niskowęglowodanową), Zone (mającą na celu utrzymanie poziomu insuliny w idealnej równowadze), Ornisha (niskotłuszczowa dieta wegetariańska) oraz LEARN.

Po roku badań, średni spadek wagi u badanych wynosił zaledwie kilka kilogramów. Między poszczególnymi dietami różnice były duże: niektórzy chudli nawet 25 kilogramów, inni przytyli 4,5 czy 9 kg. Dlaczego?

Naturalne predyspozycje?

Jedne z pierwszych badań sugerowały, że rozwiązaniem może być to, jak dana osoba reaguje na zmiany poziomu insuliny. Tutaj pojawiło się pytanie - czy mamy naturalne predyspozycje do chudnięcia przy małej ilości tłuszczu czy przy niewielkim spożyciu węglowodanów?

W badaniach Gardnera nie pojawiły się definicje diet "niskotłuszczowej" oraz "niskowęglowodanowej".

609 uczestników zostało podzielonych na grupy. W zależności od przydziału, mieli dążyć do spożywania 20 procent węglowodanów lub tłuszczy. W razie potrzeb, po kilku tygodniach zwiększyć tą liczbę.

W końcu dieta niskotłuszczowa oznaczała spożywanie około 30 procent węglowodanów i 45 procent tłuszczu, podczas gdy niskotłuszczowa to około 29 procent tłuszczów i 49 procent węglowodanów. Pomimo że uczestnicy nie musieli ograniczać liczby spożywanych kalorii, jedli średnio o 500 mniej.

Grupę niskotłuszczową zachęcano do spożywania produktów pełnoziarnistych, fasoli, soczewicy, sezonowych owoców, niskotłuszczowego mleka oraz chudego mięsa. Niskowęglowodanowa zaś miała jeść wysokiej jakości oleje i tłuszcze, awokado, twarde sery, masło orzechowe, mięso zwierząt roślinożernych i jajka.

- Każdy miał jeść warzywa w ciągu całego dnia, tak dużo jak tylko mógł, codziennie spożywać sałatkę, nie dodawać cukru oraz tak mało rafinowanej mąki, jak się dało - przedstawiał warunki badań Gardner.

Efekty mocno zróżnicowane

Łącznie uczestnicy eksperymetru stracili 2950 kg. Gardner i jego zespół odkryli jednak, że nie było żadnej różnicy między dietą niskowęglowodanową i niskotłuszczową. Średnia utrata wagi różniła się między dwiema grupami o zaledwie niecały kilogram. W każdej z grup znajdowały się osoby, które schudły nawet 29,5 kg czy inni, którzy przytyli 9 kg.

Żadna z grup nie przeważała, jeżeli chodzi o spadek metabolizmu, zmniejszenie masy tłuszczowej czy mięśniowej.

Czy hipoteza, że ludzie którzy cierpią na insulinooporność (czyli zmniejszoną wrażliwość tkanek na insulinę) będą bardziej chudnąć stosując dietę niskowęglowodanową, podczas gdy na pozostałe osoby lepiej zadziała niskotłuszczowa jest prawdziwa?

Okazało się, że nie jest to jedyna, uniwersalna prawda. Nie istniał jeden schemat bazujący na uwarunkowaniach genetycznych. Trwa jeszcze analiza oparta na bakteriach jelitowych uczestników badań.

Zmiana nawyków

Gadner przyznał jednak, że pomógł badanym zmienić stosunek do odżywiania.

- Nie jedli w samochodzie, nie jedli w bibliotece, nie jedli wtedy, kiedy szli. Chodzili częściej na targowiska, gotowali więcej posiłków dla rodziny - mówił.

Należy pomyśleć o tym, jaki styl żywienia nam najbardziej odpowiada. Gardner nie prosił przecież uczestników, aby zmniejszyli ilość spożywanych kalorii, jednak oni to robili sami z siebie. Naukowiec myśli, że właśnie to mogło być kluczowe w badaniach.

Dietetyk uważa, że polecenie zmniejszenia zmniejszenia dostawy kalorii mogłoby spowodować u nich pewnego rodzaju dyskomfort czy głód. Zaznacza, że najważniejsze jest, żeby jeść tyle, aby poczuć się nasyconym oraz usatysfakcjonowanym ze sposobu, w jaki się odżywiamy.

Posłuchaj rozmowy na temat odchudzania

Rozmowa z Moniką Honory na temat nawyków żywienia
Rozmowa z Moniką Honory na temat nawyków żywieniatvn24

Autor: ao/aw / Źródło: washingtonpost.com

Pozostałe wiadomości

W nadchodzących dniach Polska będzie znajdować się pod wpływem atlantyckich niżów. Te sprawią, że pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a lokalnie - śniegu. Temperatura na ogół będzie utrzymywać się powyżej zera, bo lekki mróz za dnia ściśnie tylko miejscami.

Pogoda na 5 dni. Cyklony Walter i Vanja podyktują pogodę. Co nas czeka

Pogoda na 5 dni. Cyklony Walter i Vanja podyktują pogodę. Co nas czeka

Autor:
/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. W nocy w części Polski pojawią się zamglenia. Spadnie deszcz, a miejscami deszcz ze śniegiem. Opady prognozowane są także na wtorek 12.12. Na termometrach zapanują wartości dodatnie.

Pogoda na jutro - wtorek 12.12. Mglista noc z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem

Pogoda na jutro - wtorek 12.12. Mglista noc z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem

Autor:
/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek 11.12 wieczorem pojawiły się miejsca, gdzie jakość powietrza się pogorszyła. Sprawdź, jakim powietrzem oddychasz w swojej okolicy.

Tutaj jakość powietrza się pogorszyła. Sprawdź, gdzie jest smog

Tutaj jakość powietrza się pogorszyła. Sprawdź, gdzie jest smog

Autor:
/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed niebezpieczną aurą. W części kraju obowiązują alerty meteorologiczne pierwszego stopnia przed marznącymi opadami. Sprawdź, gdzie pogoda może być zagrożeniem.  

Niebezpiecznie na drogach w części kraju. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie na drogach w części kraju. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Autor:
jdw,dd
Źródło:
IMGW

W miniony weekend na jednej z plaż niedaleko australijskiego Perth bardzo blisko brzegu podpłynął kaszalot spermacetowy. Zwierzę przyciągnęło uwagę plażowiczów. Zdaniem eksperta, takie zachowanie mogło być dla wieloryba niebezpieczne. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Niezwykłe i niebezpieczne" zachowanie wieloryba

"Niezwykłe i niebezpieczne" zachowanie wieloryba

Autor:
/dd
Źródło:
BBC, Reuters

W poniedziałek rano dwa samochody uderzyły w drzewo, które runęło na drogę w Bystrej koło Bielska-Białej. Drzewo najprawdopodobniej złamało się pod naporem wiatru. Zerwane zostały też przewody wysokiego napięcia.

Wiatr przewrócił drzewo na Śląsku. Uderzyły w nie dwa samochody

Wiatr przewrócił drzewo na Śląsku. Uderzyły w nie dwa samochody

Autor:
map
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W nocy z poniedziałku na wtorek asteroida przeleci tuż przed Betelgezą, jedną z najjaśnieszych gwiazd naszego nieba, znajdującą się w gwiazdozbiorze Oriona. Kto będzie miał szansę na oglądanie tego niezwykłego wydarzenia?

Nocą jedna z najjaśniejszych gwiazd na naszym niebie na chwilę "zniknie"

Nocą jedna z najjaśniejszych gwiazd na naszym niebie na chwilę "zniknie"

Aktualizacja:
Autor:
map
Źródło:
space.com

Istnieje duże, graniczące z pewnością, że zjawisko El Nino będzie się utrzymywać na półkuli północnej przez całą zimę - ocenili eksperci Japońskiej Agencji Meteorologicznej (JAM). Azjatyccy eksperci oszacowali również prawdopodobieństwo kontynuacji anomalii do wiosny.  

Jak duże jest ryzyko, że El Nino utrzyma się zimą i wiosną? Wyliczenia Japończyków

Jak duże jest ryzyko, że El Nino utrzyma się zimą i wiosną? Wyliczenia Japończyków

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Ratownicy alarmują przed trudnymi warunkami na szlakach górskich w Tatrach i Karkonoszach. Rano na szczycie Kasprowego Wierchu leżało 76 cm śniegu, temperatura wynosiła -16 stopni Celsjusza.

Głębokie zaspy, ryzyko schodzenia lawin. W górach jest niebezpiecznie

Głębokie zaspy, ryzyko schodzenia lawin. W górach jest niebezpiecznie

Autor:
jdw
Źródło:
PAP

Jakiej pogody możemy się spodziewać w nowym roku? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową eksperymentalną prognozę pogody na styczeń, luty, marzec i kwiecień 2024. Jeden z tych miesięcy zapowiada się cieplejszy, a jeden zimniejszy niż zazwyczaj.

Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW. Pogoda na styczeń, luty, marzec i kwiecień

Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW. Pogoda na styczeń, luty, marzec i kwiecień

Autor:
anw
Źródło:
IMGW

Z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół naukowców wynika, że oceany są w stanie zmagazynować pochodzący z atmosfery dwutlenek węgla o około 20 procent więcej, niż wynika z raportu opracowanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC). Artykuł na ten temat opublikowano na łamach "Nature".

Badacze: oceany mogą gromadzić 20 procent węgla więcej, niż szacowano

Badacze: oceany mogą gromadzić 20 procent węgla więcej, niż szacowano

Autor:
anw
Źródło:
PAP, Nature

Zbliża się grudniowa "noc spadających gwiazd". Już w przyszłym tygodniu nastąpi maksimum roju Geminidów. W ciągu godziny możemy zobaczyć 120 przecinających niebo meteorów.

Niebawem deszcz meteorów. Niebo rozświetlą Geminidy

Niebawem deszcz meteorów. Niebo rozświetlą Geminidy

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl, livescience.com

Do Polski zmierza ciepło z zachodu - będzie prawie 10 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie w ciągu kolejnych dni? Jakie będą święta Bożego Narodzenia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody.

Pogoda na 16 dni: Koniec grudniowej zimy. Czy na długo?

Pogoda na 16 dni: Koniec grudniowej zimy. Czy na długo?

Autor:
Tomasz
Wasilewski
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. Jak zapowiada rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski, święta spędzimy raczej w jesiennej aurze. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton Pyziołek zwraca jednak uwagę na to, że amerykański model pogodowy zakłada trochę inny scenariusz.

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. "Możemy się znaleźć między młotem a kowadłem"

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. "Możemy się znaleźć między młotem a kowadłem"

Autor:
map
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Sześć osób nie żyje, a ponad 20 jest rannych po przejściu tornada przez centrum stanu Tennessee w USA. Jak poinformowały lokalne władze, wiele domów zostało zniszczonych, a dziesiątki tysięcy mieszkańców pozostaje bez prądu.

Tornada w Tennessee. Nie żyje sześć osób, ponad 20 jest rannych

Tornada w Tennessee. Nie żyje sześć osób, ponad 20 jest rannych

Autor:
bp//mrz
Źródło:
PAP, Reuters

Jadący na motocyklach żołnierze żandarmerii wojskowej w Brazylii mieli niecodziennego towarzysza. Tuż obok nich pojawiła się niebiesko-żółta papuga ara. Udało się to uwiecznić na nagraniu.

Papuga dołączyła do patrolu. Zobacz nagranie

Papuga dołączyła do patrolu. Zobacz nagranie

Autor:
ps
Źródło:
Reuters

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Dobór pompy ciepła to zadanie, które należy zlecić wykwalifikowanemu specjaliście. Zaproponuje on urządzenie dostosowane do zapotrzebowania na ciepło budynku oraz potrzeb jego mieszkańców. Istnieje jednak kilka ważnych aspektów, na które przyszli użytkownicy powinni zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie urządzenia. 

Pompa ciepła - na co zwrócić uwagę przy jej doborze?

Pompa ciepła - na co zwrócić uwagę przy jej doborze?

Autor:
red.
Źródło:
viessmann.pl

Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR podnieśli do drugiego stopnia zagrożenie lawinowe w rejonie Babiej Góry. W partiach szczytowych leży prawie metr śniegu.

Większe ryzyko lawin na Babiej Górze. Ostrzeżenie dla turystów

Większe ryzyko lawin na Babiej Górze. Ostrzeżenie dla turystów

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Decydując się na montaż urządzeń zwiększających efektywność energetyczną budynku, takich jak pompy ciepła, moduły fotowoltaiczne czy nowoczesne kotły gazowe, warto skorzystać z programów dofinansowania do ich zakupu i montażu. Wśród nich znajdziemy programy oferujące dotacje zarówno skierowane do właścicieli nowych budynków, jak i tych poddawanych termomodernizacji. 

Dotacje do źródeł energii dla domów jednorodzinnych

Dotacje do źródeł energii dla domów jednorodzinnych

Autor:
red.
Źródło:
viessman.pl

W parku rozrywki w Orlando przyszedł na świat biały aligator. Gad nie jest albinosem, cierpi na leucyzm. Pracownicy szukają teraz dla nowego podopiecznego odpowiedniego imienia.

W Orlando wykluł się niezwykły aligator leucystyczny

W Orlando wykluł się niezwykły aligator leucystyczny

Autor:
anw
Źródło:
Reuters, CNN

Choć należą do tej samej rodziny, w otoczeniu innych ptaków wrony i sójki przejawiają diametralnie różne zachowania względem jedzenia - oceniają autorzy pracy opublikowanej na łamach czasopisma naukowego "PLOS One".

Które z tych ptaków są bardziej wybredne - sójki czy wrony?

Które z tych ptaków są bardziej wybredne - sójki czy wrony?

Autor:
jdw
Źródło:
Science Daily, TVN24.pl

Uznawane w starożytnym Egipcie za wcielenie boga Thota pawiany, mimo otaczającego je kultu, za życia cierpiały z powodu nieodpowiednich warunków bytowych - wskazują wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego "PLOS One". W ramach pracy przeanalizowano zmumifikowane szczątki co najmniej 36 zwierząt.  

Były czczone, ale życia nie miały łatwego. Zbadano szkielety starożytnych pawianów

Były czczone, ale życia nie miały łatwego. Zbadano szkielety starożytnych pawianów

Autor:
jdw
Źródło:
Live Science, PLOS One

Ogromne ilości martwych ryb pokryły plażę w północnej Japonii. Władze poinformowały, że przyczyna masowej śmierci nie jest znana. Do mieszkańców zaapelowano o niejedzenie ich.

Morze wyrzuciło tysiące martwych ryb

Morze wyrzuciło tysiące martwych ryb

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, AP

Ukraińscy policjanci na zachodzie kraju dokonali nieoczekiwanego odkrycia po zatrzymaniu jednego z aut. Pod maską samochodu znajdował się mały kot, który przejechał w ten sposób ponad 200 kilometrów.

Przejechał pod maską samochodu ponad 200 kilometrów

Przejechał pod maską samochodu ponad 200 kilometrów

Autor:
ps
Źródło:
PAP, rbc.ua

Małże z gatunku przyszynka szlachetna, których liczebność w rejonie wybrzeży Chorwacji gwałtownie spadała od 2016 roku, zaskoczyły biologów morskich wzrostem swojej liczebności.

Nawet 120-centymetrowe małże znów widywane w Chorwacji

Nawet 120-centymetrowe małże znów widywane w Chorwacji

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Ulewne deszcze nawiedziły Mahe, największą wyspę Seszeli. Opady doprowadziły do powodzi i osuwiska, w wyniku którego zniszczone zostały domy i budynki przemysłowe. Prezydent Wavel Ramkalawan ogłosił stan wyjątkowy. Zginęły trzy osoby.  

Głaz zwalił się na dom, zginęły dwie osoby. Potężne załamanie pogody na Seszelach

Głaz zwalił się na dom, zginęły dwie osoby. Potężne załamanie pogody na Seszelach

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Tragiczny los spotyka zwierzęta żyjące w Parku Narodowym Hwange w Zimbabwe. Dotkliwa susza spowodowała obniżenie wód gruntowych, z których czerpana jest woda do wodopojów. Ekolodzy informują, że padło kilkadziesiąt słoni.

Zwierzęta padają z pragnienia. "Doświadczyliśmy skutków zmian klimatu"

Zwierzęta padają z pragnienia. "Doświadczyliśmy skutków zmian klimatu"

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters

Ostatni raz średni poziom dwutlenku węgla w atmosferze był równy jego obecnym wartościom 14-16 milionów lat temu - oceniają autorzy pracy opublikowanej w piątek w czasopiśmie naukowym "Science". Badacze przestrzegają przed dalszym zwiększaniem emisji gazów cieplarnianych. 

Naukowcy: dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co nawet 16 milionów lat temu

Naukowcy: dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co nawet 16 milionów lat temu

Autor:
jdw
Źródło:
Live Science, Science

Podczas wykopalisk na terenie ruin starożytnych Pompejów archeolodzy znaleźli pozostałości piekarni. Niewolnicy razem z osłami byli w niej zamykani i zmuszani do mielenia ziarna do produkcji chleba - poinformowała w piątek dyrekcja parku archeologicznego.

Piekarnia, która była więzieniem. "Wstrząsający aspekt niewolnictwa"

Piekarnia, która była więzieniem. "Wstrząsający aspekt niewolnictwa"

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters