W Rybniku zaprezentowano jeden z innowacyjnych domk贸w dla je偶y. Jego konstruktorem i budowniczym jest Piotr Gle艅sk, kt贸ry od czterech lat pomaga je偶om. Stworzy艂 dla nich okresowy azyl. Je偶e, kt贸re "wpad艂y w k艂opoty" lub s膮 chore, w jego domu odzyskuj膮 dobr膮 form臋 i wracaj膮 do 艣rodowiska naturalnego.
Dzi臋ki wewn臋trznemu konkursowi dla pracownik贸w firmy energetycznej Tauron Dystrybucja Piotr Gle艅sk pozyska艂 艣rodki na budow臋 sze艣ciu schronisk - domk贸w je偶owych. W tych niewielkich budowlach o unikatowej konstrukcji je偶e znajd膮 bezpieczne schronienie. W azylach zamieszkaj膮 przede wszystkim zwierz臋ta po przebytych chorobach, urazach lub po odchowaniu przez cz艂owieka. Jeden domek mo偶e pomie艣ci膰 samic臋 je偶a nawet z dziewi臋ciorgiem m艂odych.
Innowacyjne domki
Domki zostan膮 ulokowane w bezpiecznych i odludnych miejscach w pobli偶u g艂贸wnych punkt贸w zasilania nale偶膮cych do grupy Tauron. U podstawy budowle maj膮 wymiary 130 centymetr贸w na 58; ich zwie艅czeniem jest kopu艂a, wykonana ze specjalnie w tym celu zam贸wionego elementu os艂ony ciep艂oci膮gu. Lekkie tworzywa, z kt贸rych wykonano domek, zapewniaj膮 je偶om znakomit膮 izolacj臋 od wilgoci i zimna.
- W dziedzinie domk贸w je偶owych to luksus dot膮d nieznany, nikt wcze艣niej takich nie zrobi艂. Dwa d艂ugie tunele wej艣ciowe skutecznie zabezpieczaj膮 je偶a przed atakiem psa, kuny czy lisa. Konstrukcja tej budowli by艂a konsultowana z Jerzym Gar膮, kt贸ry jest tw贸rc膮 jednego z najwi臋kszych o艣rodk贸w pomocy je偶om w K艂odzku - wyja艣ni艂 艁ukasz Zimnoch ze 艣l膮skich struktur sp贸艂ki Tauron Dystrybucja.
Pomagajmy je偶om
Pomys艂odawcy akcji przypominaj膮, 偶e je偶 to zwierz臋 niezwykle po偶yteczne. Zjada gryzonie (myszy, nornice), larwy owad贸w, gady, 艣limaki (r贸wnie偶 te bez muszli), paj膮ki, a tak偶e pad艂e ptaki. Wystraszony lub zaatakowany je偶 nie ucieka, a kuli si臋 szczelnie otoczony kolcami. W ten spos贸b zwierz臋 nara偶a si臋 na atak drapie偶nik贸w, np. ps贸w. Je偶e nie choruj膮 na w艣cieklizn臋 i jej nie roznosz膮.
Znawcy przyrody wskazuj膮, 偶e aby zosta膰 przyjacielem je偶y nale偶y zna膰 kilka podstawowych zasad zwi膮zanych z opiek膮 nad nimi. Latem, w trakcie upa艂贸w, na terenie, gdzie 偶yj膮 je偶e (np. w ogrodzie), warto nape艂nia膰 wod膮 jaki艣 ma艂y pojemnik, aby mog艂y si臋 napi膰. Jednak je艣li kto艣 ma na dzia艂ce np. oczko wodne, wa偶ne, by by艂a tam siatka lub co艣 w rodzaju schodk贸w (z kamienia albo ceg艂y), 偶eby je偶 m贸g艂 si臋 wydosta膰, gdy przypadkowo wpadnie do 艣rodka. Je偶e potrafi膮 p艂ywa膰, jednak gdy nie mog膮 wyj艣膰, uton膮. W艂a艣ciciele ps贸w powinni dba膰, by ich pupile nie mia艂y mo偶liwo艣ci zaatakowania je偶a. Przed koszeniem trawy w ogrodzie nale偶y zrobi膰 obch贸d terenu - unikniemy w ten spos贸b przykrych niespodzianek. Gdy dzia艂ka jest du偶a, dobrze jest zacz膮膰 koszenie od 艣rodka i nie spieszy膰 si臋 - wtedy zwierz臋ta maj膮 szanse uciec na boki. Koszenie od zewn膮trz do 艣rodka skutkuje tym, 偶e zwierz臋ta gin膮 w ostatnim pokosie na 艣rodku dzia艂ki.
O艣rodki rehabilitacji
Piotr Gle艅sk od kilku lat pomaga je偶om, nawet kiedy szanse na uratowanie chorych czy pokaleczonych zwierz膮t s膮 niewielkie. - Kiedy艣 dosta艂em na odchowanie wychudzonego je偶a, kt贸rego nazwa艂em Rumburak. By艂 po ci臋偶kiej chorobie - zaka偶enie paso偶ytem o nazwie 艣wierzbowiec. To dla je偶a wyrok, 偶adne zwierz臋 bez pomocy cz艂owieka si臋 z niego nie wyli偶e. Ca艂a sk贸ra zwierz臋cia by艂a zniszczona i zaropia艂a, oczu w og贸le nie by艂o wida膰, wok贸艂 roznosi艂 si臋 zapach rozk艂adaj膮cego si臋 cia艂a. Leczenie trwa艂o wiele tygodni i zako艅czy艂o si臋 sukcesem. Rumburak trafi艂 na wolno艣膰 w woj. opolskim, mam nadziej臋, 偶e dobrze tam sobie radzi - m贸wi艂 opiekun je偶y.
W Polsce dzia艂a kilka o艣rodk贸w udzielaj膮cych pomocy je偶om. Najbardziej znane z nich to O艣rodek Rehabilitacji Je偶y "Jerzy dla Je偶y" w K艂odzku oraz "Je偶urkowo" - O艣rodek Rehabilitacji Zwierz膮t w Skierdach pod Warszaw膮. W razie problem贸w mo偶na tam uzyska膰 porad臋 telefoniczn膮, jednak z regu艂y lepsza i szybsza jest pomoc weterynarza na miejscu - nawet je艣li je偶 si臋 nie rusza i czu膰 od niego zapach st臋chlizny, to jest szansa na uratowanie zwierz臋cia, je偶eli zajmie si臋 tym fachowiec. Wspieraj膮ca je偶e sp贸艂ka Tauron Dystrybucja realizuje r贸wnie偶 projekt "Bocian nasz", w jego ramach od wielu lat dba o bocianie gniazda zlokalizowane na s艂upach energetycznych. Ka偶dego roku firma oczyszcza gniazda i wynosi na specjalne kojce, powy偶ej przewod贸w, w kt贸rych p艂ynie energia. To pozwala m艂odym bocianom dorasta膰 w bezpiecznym gnie藕dzie, a firmie utrzyma膰 sieci energetyczne w dobrym stanie technicznym.
- Organizujemy r贸wnie偶 szkolenia dla swoich pracownik贸w, aby wiedzieli, jak najlepiej opiekowa膰 si臋 ptakami, profesjonalnie przygotowa膰 gniazdo i bezpiecznie umie艣ci膰 je na platformie. Na terenie zasilanym przez Tauron znajduje si臋 oko艂o 1,6 tysi膮ca bocianich gniazd - poda艂 艁ukasz Zimnoch.
Autor: anw/rp / 殴r贸d艂o: PAP