Co jedzą jeże? Czym je karmić?

[object Object]
Jeże w ośrodku rehabilitacyjnymOśrodek Rehabilitacji Jeży "Jerzy dla Jeży"
wideo 2/5

Co jedzą jeże? Wbrew wyobrażeniom wielu osób, nie wędrują z jabłkiem nabitym na kolce. Dlaczego? Ponieważ jabłko nie jest ulubionym przysmakiem jeża. Głównymi składnikami jego diety są raczej owady, dżdżownice i małe gryzonie.

Oba występujące w Polsce gatunki jeża objęte są częściową ochroną.

Uważaj na drodze. Jeże często giną pod kołami samochodów.

Jeż nocą potrafi przejść nawet cztery kilometry.

Jeże w Polsce

Polskę zamieszkują dwa gatunki jeża: jeż wschodni i jeż europejski (jeż zachodni). Jeża wschodniego zobaczysz na terenie niemal całego kraju. Jeża zachodniego zobaczysz natomiast do granicy przebiegającej przez Śląsk, Ziemię Lubuską i Pomorze Zachodnie. Przybliżoną granicą występowania tych dwóch gatunków jest Odra.

Oba gatunki jeża występujące w Polsce objęte są częściową ochroną.

Jak wygląda jeż?

Jeże nie są dużymi zwierzętami, jednak w Polsce są największymi ssakami owadożernymi. Ich głowa z tułowiem sięga 20-30 centymetrów, a ogonek 2-5 cm. Waga jeża dochodzi do 0,6-2 kg. Jeże mają biało-szary lub brunatny brzuch.

Po co jeżowi kolce?

Najbardziej charakterystycznym elementem jeża są jego kolce. Zobaczyć je można na grzbiecie i tylnej części głowy jeża. Na spodzie jeża kolców nie ma, są za to włosy. Ile kolców ma jeż? U młodego jeża jest ich około 3,5 tysiąca, a u dorosłego nawet 5-7 tysięcy. Kolce nie mają jadu, ale po ukłuciu ciężko je usunąć je ze skóry.

Kolce służą jeżowi do ochrony. Kiedy zwierzę czuje się zagrożone, używa mięśnia płaszczowego, zwija się w kulkę i stroszy igły. Może też fukać i podskakiwać. Największymi wrogami tych ssaków są między innymi borsuki, lisy i psy. Co ciekawe, polują na nie również puchacze.

Infografika: Iza Randak, Nadleśnictwo RadomskoInfografika: Iza Randak, Nadleśnictwo Radomsko

Dokąd nocą tupta jeż?

Jeże prowadzą nocny tryb życia, dlatego najłatwiej spotkać go po zmroku. Jeż w ciągu jednej nocy potrafi przejść nawet cztery kilometry. Po co? W poszukiwaniu pożywienia. To jest główny cel jego długich nocnych wycieczek.

Nocą zwykle zobaczysz jednego jeża, nie będzie on spacerował w większej grupie. Są one raczej samotnikami i unikają innych osobników.

Co jedzą jeże?

Jeże są wszystkożerne. Ich pożywieniem mogą być owady, dżdżownice, jaja ptaków, żaby, małe gryzonie, jaszczurki, a nawet węże. Zdarza im się jeść padlinę i resztki ludzkiego pożywienia. Od czasu do czasu pożywią się również ziarnami, nasionami, orzechami czy owocami.

Czym nie karmić jeża? Jabłka, chleb czy krowie mleko nie będą dobrym pokarmem dla jeża. Jeżeli jeże będą dłuższy czas jadły takie pożywienie, wystąpi u nich najpewniej biegunka, a nawet zapalenie jelit. W przypadku młodych jeży podanie krowiego mleka może skończyć się śmiercią.

Jeże nie odrzucają też jedzenia, które nie jest dla nich dobre. Nie ma co liczyć na ich instynkt pod tym względem. Obserwacje pokazują, że mogą one nawet zjadać papierosy czy zlizywać kwas siarkowy z akumulatora samochodu.

Kiedy jeże przygotowują się do zimowego snu, potrafią nawet podwoić swoją wagę. Zimą zasypiają najczęściej w norkach wykopanych pod korzeniami drzew, w liściastych kopcach i stertach chrustu. Pamiętaj, żeby sprzątając ogród przed zimą sprawdzić, czy w sterach drewna lub liści nie ma śpiącego jeża.

Co jedzą jeże pigmejskie?

Coraz częściej w domach – jako zwierzę domowe - pojawiają się jeże. Nie są to jednak zwykłe spacerujące na wolności jeże wschodnie czy europejskie, ale jeże pigmejskie (pigmejskie jeże afrykańskie).

Jeże pigmejskie można karmić specjalną karmą dla jeży lub jakościową karmą dla kotów (z wysoką zawartością mięsa i niską zawartością tłuszczu). Dietę należy jednak uzupełniać między innymi o robaki, świerszcze czy larwy owadów.

Zagrożenia dla jeża

Jeże giną przez biegające bez opieki psy czy wypalanie traw. Największym zagrożeniem dla jeży są jednak drogi. Zwierzęta te często giną pod kołami samochodów, ponieważ nie potrafią uciec przed nadjeżdżającym pojazdem. Zamiast tego często zwijają się w kulkę, co niestety nie jest żadną ochroną.

Uważaj na drodze na przechodzące jeże i staraj się umożliwić im bezpieczne przejście przez jezdnię. Zachowaj przy tym ostrożność i zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

Znaleziony jeż - co zrobić?

Nie należy zabierać jeża do domu. Może on być nosicielami pasożytów i patogenów. Na jego ciele mogą również znajdować się kleszcze. Jeżeli znajdziesz rannego, potrzebującego pomocy jeża, zadzwoń do specjalnej jedności Straży Miejskiej – eko patrolu. Możesz też skontaktować się z najbliższą lecznicą weterynaryjną, ponieważ to tam ranny jeż powinien trafić.

Autor: aw / Źródło: Lasy Państwowe, Echa Leśne

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości