Arktyczne powietrze ogarnęło znaczną część Europy. Do tego stopnia, że temperatury pobiły rekordy zimna. W jednym z chorwackich miast tak zimno w kwietniu nie było od 159 lat. Śnieg spadł na Bałkanach, ale też Półwyspie Apenińskim, Belgii czy Holandii.
Silny podmuch mroźnego powietrza, któremu w niektórych miejscach towarzyszyły opady śniegu, dotarł do Europy. Rozlał się na ogromnym obszarze, obejmując nawet Bałkany.
Jak informują chorwackie media, w kilku miastach tego kraju padły kwietniowe rekordy zimna. Mieszkańcy miejscowości Gospić w środkowej części Chorwacji w środę rano obudzili się z najniższą zanotowaną temperaturą dla tego miesiąca od 1862 roku. Termometry pokazały tam -12 stopni Celsjusza. Jak podały tamtejsze służby meteorologiczne (DHMZ), rekordy zarejestrowano także w Zagrzebiu, Rijece, Ogulinie i Karlovacu.
Kilka dni temu padły rekordy ciepła
To gwałtowna zmiana pogody, bo jeszcze przed kilkoma dniami w niektórych regionach Europy padały rekordy ciepła dla marca. W ubiegłym tygodniu w Holandii, Francji, Belgii i Luksemburgu odnotowano wyjątkowo wysoką temperaturę, która wynosiła więcej niż ustanowione przed laty rekordy dla marca. Ostatniego dnia miesiąca w Paryżu termometry wskazały 25,5 st. C, co było najwyższą odnotowaną temperaturą w tym miesiącu dla Europy.
We Włoszech i na Bałkanach
Do Włoch powróciła iście zimowa aura, a lodowate masy powietrza przetoczyły się przez Półwysep Apeniński. W mieście Triest w regionie Friuli-Wenecja Julijska pojawiły się opady śniegu. Temperatura spadła miejscami do około 10 stopni. Wiał tak silny wiatr, że drzewo spadło na dom w znanym włoskim kurorcie – Rimini. Konieczna była interwencja strażaków.
Służby apelowały do kierowców, by dostosowali prędkość i styl jazdy do warunków panujących na drogach oraz o zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Chorwacka Służba Meteorologiczna wydała nawet specjalne oświadczenie dotyczące nagłej zmiany pogody.
Przez intensywne opady śniegu utrudniony był ruch drogowy w rumuńskim Braszowie. W ciągu kilku godzin spadło tam około 30 centymetrów śniegu. Na niektórych ulicach utworzyły się korki, ponieważ część kierowców zmieniła już opony zimowe na letnie.
W Słowenii doszło do ogromnych utrudnień w ruchu drogowym. Przyczyną były słaba widoczność i śliska nawierzchnia. Część autostrad musiała zostać zamknięta. Sytuację pogodową utrudniał także silny wiatr, który rozpędzał się do 90 kilometrów na godzinę.
W krajach Beneluksu
Ciepłe ubrania musieli wyjąć z szaf w środę mieszkańcy Belgii. W dużej części kraju spadł śnieg i grad. Wtorkowe opady sięgnęły nawet 15 centymetrów. Według prognoz jeszcze ich przybędzie. Służby drogowe zapewniły, że pługi i piaskarki czekają w gotowości.
Jeszcze tydzień temu pogoda w Belgii sprzyjała opalaniu się przy temperaturze sięgającej nawet 24 st. C.
Biało zrobiło się również w Holandii.
Meteorolodzy są zgodni – kwietniowe opady śniegu nie są żadną anomalią. Niepokojący jest za to tak rozległy napływ chłodnego powietrza, który miejscami może przynieść spory mróz.
Autor: kw,anw,ps/map,dd / Źródło: ENEX, rtl.hr