Koniunkcja w astronomii to inaczej bliskie ustawienie dwóch ciał niebieskich na mapie nieba. W piątek wczesnym rankiem będziemy mogli zaobserwować takie wydarzenie. W niewielkiej odległości od siebie ustawią się Merkury i Jowisz.
Pierwszy tydzień marca przyniesie nam wyjątkowe spotkanie na niebie. Największa i jedna z najmniejszych planet znajdą się bardzo blisko siebie. Koniunkcja Merkurego i Jowisza będzie jednak widoczna tylko przy bezchmurnym niebie.
Nieuchwytny Merkury i gazowy olbrzym
Koniunkcja nastąpi w piątek wczesnym rankiem. Ten typ koniunkcji nie jest szczególnie rzadki – będzie to już drugie tak bliskie spotkanie planet w tym roku. Zdarzenie będzie jednak wyjątkowe, ponieważ Merkury nie jest łatwy do dostrzeżenia na niebie z powodu swojego rozmiaru i bliskości Słońca.
Aby zobaczyć parę planet, będzie trzeba spojrzeć na południowy wschód, na godzinę lub dwie przed wschodem słońca.
Nad koniunkcją, po prawej stronie pojawi się także Saturn.
Wydarzenie będzie widoczne na całym świecie, nie tylko na półkuli północnej. Jednak rozmieszczenie planet będzie nieco inne dla obserwatorów na południe od równika.
Bez teleskopu, przez trzy noce
By dostrzec koniunkcję, nie będzie trzeba korzystać z teleskopu. Urządzenie może być jednak przydatne przy szczegółowym przyglądaniu się planetom.
Co ciekawe, Merkury będzie zdawać się być bliżej gazowego olbrzyma niż jego cztery księżyce: Europa, Io, Ganimedes i Kallisto.
Na szczęście pochmurne niebo, które może pojawić się w piątek rano, nie będzie przeszkodą, by podziwiać marcową koniunkcję. Bliskie spotkanie planet będzie można też dostrzec w sobotę i niedzielę, choć nie będą znajdować się wtedy tak blisko siebie.
Do kolejnego takiego spotkania dojdzie dopiero w przyszłym roku. Merkury i Jowisz znów znajdą się blisko siebie dopiero 21 marca 2022 roku. Już teraz wiadomo, że nie będzie to tak nieznaczna odległość, jak w nadchodzący piątek.
Autor: kw / Źródło: AccuWeather
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock