"Jeśli się wpatrzymy uważnie, to zobaczymy coś zabawnego"

planetarium1
planetarium1
planetarium1

Srebrny Glob, Czerwona Planeta i błękitnobiały Regulus spotkają się w poniedziałkowy wieczór na niebie. Żeby dojrzeć te jasne obiekty, nie trzeba nawet wyjeżdżać z miasta, tym bardziej że obserwacjom powinno sprzyjać bezchmurne w większości kraju niebo. O koniunkcji, a także o tym, co łączy na niebie lwa z żelazkiem, opowiada szefowa planetarium stołecznego Centrum Nauki Kopernik, Weronika Śliwa.

Regulus to najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Lwa. Znajduje się niezbyt blisko, bo w odległości około 78 lat świetlnych od Ziemi. - Ale świeci jasno i to jest właśnie okazja, żeby ją obejrzeć - zachęca Weronika Śliwa, szefowa planetarium CNK.

Kiedy najlepiej obserwować koniunkcję? Można zacząć już po godzinie od zachodu słońca. Wystarczy znaleźć na niebie Księżyc, a potem dwa jasne światła w jego pobliżu. Jednym z nich będzie Regulus, a drugim Mars. - To będą dwa jasne punkty i będzie je wyraźnie widać - zapewnia Śliwa.

Lew czy żelazko?

- Jeśli się wpatrzymy uważnie, to zobaczymy coś zabawnego. Jeden z tych punktów będzie taki czerwonawy w odcieniu, a drugi błękitnobiały - opowiada szefowa planetarium. Chłodna barwa Regulusa to oznaka jego wysokiej temperatury. - Ta gwiazda bardzo gorąca, ponad 10 tys. stopni temperatury powierzchni, świeci na taki biały błękit właśnie - wyjaśnia Śliwa.

Później w nocy, kiedy zrobi się ciemniej, powinniśmy móc dostrzec cały gwiazdozbiór Lwa. - To jest dosyć zabawna sprawa, ponieważ jak testujemy w planetarium, co komu przypomina ten gwiazdozbiór, to większość osób mówi: żelazko - podpowiada Weronika Śliwa. - Ale tak naprawdę to jest taki lew leżący na przykurczonych łapach, a Regulus jest jego najjaśniejszą gwiazdą - tłumaczy.

Będą dobrze widoczne

Koniunkcję powinniśmy swobodnie oglądać bez żadnych przyrządów, ale żeby wyłowić zabarwienie Marsa i Regulusa, trzeba będzie się uważnie przyjrzeć. Choć niebo zwykle lepiej obserwować z daleka od łuny świateł, tym razem wyjazd za miasto nie będzie konieczny.

- To jest ta przyjemność, że to są tak jasne obiekty, że z miasta też je zobaczymy - podkreśla szefowa planetarium. Obserwacjom powinna sprzyjać pogoda, bo synoptycy zapowiadają nocą bezchmurne niebo prawie w całej Polsce. Tylko na zachodzie i Mazurach ma się chmurzyć i przelotnie padać.

Lornetka dobra na początek

Tym, których dzisiejsze zjawisko zachęci do dokładniejszej obserwacji nieba i zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt, Śliwa radzi na początek najprostsze rozwiązania. - Moim zdaniem warto zacząć od lornetki, dlatego że ona pozwala na zobaczenie bardzo dużej liczby zjawisk i obiektów, a jest znacznie łatwiejsza w obsłudze - wyjaśnia.

- Teleskop, o czym nie każdy wie, pokazuje bardzo mały kawałek nieba naraz, więc po prostu problem jest taki, żeby nawet wycelować na początek w to, co się chce zobaczyć - dodaje.

Następne spotkanie: Księżyc, Kłos i Saturn

Już za kilka dni, 4 maja, możemy liczyć na kolejny ciekawy widok na niebie - następną potrójną koniunkcję. - Księżyc przewędruje w stronę gwiazdozbioru Panny. Będziemy widzieli Księżyc oczywiście, Saturna, który jest w Pannie, i do tego Kłos czyli po łacinie Spicę - najjaśniejszą gwiazdę gwiazdozbioru Panny. Więc znów będzie takie ładne potrójne zjawisko, na pewno warte obejrzenia - zapowiada Śliwa.

Planujecie obserwować potrójną koniunkcję? Przysyłajcie zdjęcia regulusa, Marsa i Księżyca na Kontakt Meteo i Kontakt24.

Potrójna koniunkcja w gwiazdozbiorze Lwa (TVN24)
Potrójna koniunkcja w gwiazdozbiorze Lwa (TVN24)

Autor: js/rs / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Miniona noc była bardzo ciepła. W niektórych regionach temperatura nie spadła poniżej 20 stopni Celsjusza, co oznacza, że mieliśmy tam do czynienia z nocą tropikalną.

Za nami tropikalna noc

Za nami tropikalna noc

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, DOZ

Pogoda na dziś. Wtorek 22.07 będzie deszczowy, a lokalnie także burzowy. Słupki rtęci pokażą maksymalnie 28 stopni Celsjusza. We znaki mogą dać się silne porywy wiatru.

Pogoda na dziś - wtorek, 22.07. Wiele deszczowych miejsc, do 28 stopni

Pogoda na dziś - wtorek, 22.07. Wiele deszczowych miejsc, do 28 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed burzami, którym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu, a lokalnie grad. Eksperci wydali alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

Noc z burzami, silnym deszczem i gradem. IMGW ostrzega

Noc z burzami, silnym deszczem i gradem. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja zmaga się z upałami, które znacznie zwiększyły ryzyko wystąpienia pożarów. W części kraju ogień już się pojawił, a strażacy walczą z żywiołem. Instytucje ostrzegły mieszkańców, by uważali na to, jak zachowują się w lasach i w pobliżu innych terenów zielonych.

Wielkie gorąco w Turcji. Apel służb

Wielkie gorąco w Turcji. Apel służb

Źródło:
PAP, Reuters

Niż Isaac ze strefą chłodnego frontu przyniesie do Polski liczne burze, które będą nawiedzać kraj w kolejnych dniach. Za frontem do Polski napłynie chłodniejsze powietrze polarne znad Atlantyku, przez co temperatura spadnie o kilka stopni.

Pogoda na 5 dni. Za frontem napłynie do nas chłodniejsze powietrze

Pogoda na 5 dni. Za frontem napłynie do nas chłodniejsze powietrze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Włosi mierzą się z trudną pogodą, która wyraźnie dzieli kraj. Południe i centrum doświadczają potwornych upałów, a na na północy szaleją burze, które przynoszą ze sobą ulewy, grożące podtopieniami i osuwiskami. Taka sytuacja potrwa już kilka dni.

Włoski but podzielony. Jedni będą "umierać z gorąca", inni zmierzą się z burzami

Włoski but podzielony. Jedni będą "umierać z gorąca", inni zmierzą się z burzami

Źródło:
Reuters, RaiNews

W słoneczne dni warto unikać kontaktu z niektórymi roślinami. Wśród nich jest między innymi seler, popularny składnik dań.

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Źródło:
PAP

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w poniedziałek w związku z prognozowanymi gwałtownymi burzami wysłało SMS-owe ostrzeżenia. Otrzymali je odbiorcy sieci komórkowych, przebywający na terenie kilku województw.

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Źródło:
RCB

W niedzielę Francję nawiedziły burze, którym towarzyszył bardzo silny wiatr. Zrywał on dachy i powalał drzewa. W wyniku gwałtownej pogody jedna osoba została ranna. Część kraju pozostaje objęta pomarańczowymi alarmami.

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Źródło:
Enex, The Connexion

Pod koniec miesiąca czeka nas aura zimniejsza niż zwykle o tej porze roku. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą kolejne dni? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze i powodzie zbierają śmiertelne żniwo w Korei Południowej. W wyniku skutków żywiołu zginęło już 18 osób, trwają poszukiwania zaginionych. Woda uszkodziła tysiące dróg i budynków.

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

Źródło:
BBC, Reuters

Sławosz Uznański-Wiśniewski obecnie przechodzi proces rehabilitacji w niemieckiej Kolonii. W mediach społecznościowych poinformował, że już za kilka dni wróci do kraju. Pobyt w Polsce nie będzie jednak zbyt długi.

Wiadomo, kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci do Polski

Wiadomo, kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci do Polski

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kosmiczne drożdże, które przyleciały razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z powrotem na Ziemię, od dzisiaj będą badane przez grupę polskich naukowców. Wyniki badań mogą zrewolucjonizować wiele obszarów wiedzy.

Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę

Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na zachodzie Hiszpanii służby zmagają się z dużym pożarem lasu. Ewakuowano kilkaset osób. Lokalne władze twierdzą, że przyczyną może być celowe podpalenia. Trwa poszukiwanie sprawcy.

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Źródło:
PAP, El Mundo

Tajfun Wipha uderzył w niedzielę w Hongkong. Żywioł doprowadził do paraliżu komunikacyjnego - odwołano loty, zawieszono kursowanie pociągów i promów. Następnie dotarł do chińskiej prowincji Guangdong i stał się burzą tropikalną.

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, South China Morning Post, CNN

Powódź, która była następstwem intensywnych opadów deszczu, nawiedziła w sobotę Silver Spring w stanie Maryland. Służby uratowały dziesiątki osób uwięzionych w zalanych samochodach.

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Źródło:
FOX Weather, The New York Times, Patch.com

Coraz gorętsze i suchsze lata w Polsce sprawiają, że ryzyko pożarów rośnie z roku na rok. Zdaniem dr Kamila Leziaka z Uniwersytetu Warszawskiego jeśli zmiany klimatu nie zostaną powstrzymane, za kilka dekad Polska może doświadczać fal upałów i katastrofalnych pożarów na skalę znaną dziś z Kalifornii czy Australii.

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Źródło:
PAP

Do serii trzęsień ziemi doszło w pobliżu rosyjskiej Kamczatki. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 7,4 i 6,6. W regionie od Kamczatki po Hawaje obowiązywało ostrzeżenie przed tsunami.

Ziemia zatrzęsła się w Rosji, w Stanach wydano alarm przed tsunami

Ziemia zatrzęsła się w Rosji, w Stanach wydano alarm przed tsunami

Źródło:
PAP, USGS

W prywatnym rumuńskim zoo Arca lui Noe urodził się legrys, czyli hybryda lwa i tygrysa. Zwierzę stało się miejscową atrakcją turystyczną. Jego narodziny budzą kontrowersję wśród organizacji zajmujących się prawami zwierząt.

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

Źródło:
Reuters

Ekstremalne upały nawiedziły północno-zachodnie Chiny. W Turfanie temperatura powierzchni ziemi wzrosła aż do 63 stopni Celsjusza. Skwar dotyka nie tylko tego regionu - w całym kraju fala gorąca utrudnia codzienne życie i zagraża funkcjonowaniu kluczowych sektorów gospodarki.

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

Źródło:
Reuters, The Independent

Radżastan w Indiach nawiedziły gwałtowne ulewy, które doprowadziły do podtopień. W sobotę szczególnie trudna sytuacja panowała w mieście Adźmer, gdzie woda zamieniła ulice w rwące strumienie, a pobliskie jezioro się przelało. W okolicach miasta doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły trzy kobiety.

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Źródło:
Reuters, Times of India, economictimes.indiatimes.com

W sobotę w wietnamskiej zatoce Ha Long wiał porywisty wiatr, który wywrócił łódź turystyczną. W wyniku tego zdarzenia zginęło 37 osób - podały państwowe media. Trwają poszukiwania zaginionych.

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, BBC

Sobota przyniosła części kraju burze. Na Podlasiu pojawił się lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Po 24 godzinach walki strażacy opanowali pożar lasu na południu Francji w okolicy Marsylii. W piątek wieczorem władze poinformowały, że ogień już się nie rozprzestrzenia.

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Źródło:
PAP, Reuters

Psy coraz częściej mają do czynienia z telewizją i nie pozostają wobec niej obojętne, co więcej - w zależności od charakteru reagują na nią inaczej. Naukowcy z USA zbadali zwyczaje psów oglądających telewizję i opublikowali swoje obserwacje w czasopiśmie "Scientific Reports".

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Źródło:
phys.org

W drugiej połowie lipca zanosi się w Polsce na więcej pochmurnych i deszczowych dni niż upalnych i słonecznych. Klin gorąca wsuwający się w najbliższych dniach w nasz rejon Europy przyniesie wzrosty temperatury powyżej 30 stopni, ale daleko im będzie do szalonych 38-40 stopni wyliczanych jeszcze przez modele pogodowe tydzień temu.

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Źródło:
TVN24+

"Dobrze, że już koniec tej żenady i mistyfikacji nakręconej gdzieś w studiu" - wbrew pozorom nie jest to recenzja kiepskiego filmu klasy B, a jeden z wielu komentarzy dotyczących misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W sieci nie brakuje zwolenników teorii spiskowych zakładających, że lot Polaka w kosmos był jednym wielkim oszustwem. Filmy ukazujące rzekome oszustwo cieszą się dużą popularnością w serwisach społecznościowych.

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Źródło:
TVN24+