Najpierw samice jedzą z pyszczków samców. Potem osobniki te tworzą pary i rozmnażają się. Naukowcy z uniwersytetu w Tel Awiwie, prezentując wyniki swoich badań nad rudawcami nilowymi, przyznają, że to rodzaj transakcji "jedzenie za seks".
Pary, które razem jedzą, mają tendencję do tworzenia par w celu rozmnażania się - ustalili izraelscy badacze, obserwując rudawce nilowe.
Naukowcy z uniwersytetu w Tel Awiwie zauważyli, że żyjące w niewoli samice tego gatunku nietoperza odżywiają się jedzeniem, dostarczanym w pyszczkach przez samce. Ustalili, że pary takie zazwyczaj dochowują się wspólnego potomstwa. Uznali, że występuje tu "silna korelacja".
Testy DNA
- To jest w pewnym sensie sytuacja typu "jedzenie za seks", w której samce przez cały rok regularnie dostarczają żywność samicom, które potem łączą się z samcami w pary i rodzą im dzieci - przyznała w rozmowie z agencją Reutera uczestnicząca w badaniach Lee Harten z Wydziału Zoologii Uniwersytetu w Tel Awiwie.
- Samica konsekwentnie przyjmuje jedzenie od tego samego samca, z którym później ma młode - dodała. Stwierdziła, że relację tę można nazwać także "jedzenie za geny".
By potwierdzić tę hipotezę, naukowcy przeprowadzili testy DNA na młodych nietoperzach w celu ustalenia ojcostwa.
Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie "Current Biology".
Rudawiec nilowy
Rudawiec nilowy, inaczej rudawka nilowa (łac. Rousettus aegyptiacus), to gatunek ssaka z rodziny rudawkowatych (Pteropodidae). Jest szarobrunatnej barwy, a skrzydła ma ciemnobrązowe.
Nietoperze te żyją na Cyprze, w Afryce, na Bliskim i Środkowym Wschodzie aż po Pakistan. Na schronienie wybierają głównie drzewa i jaskinie. Jak większość rudawek, żywią się głównie owocami.
Autor: anw/rp / Źródło: Reuters