W poniedziałek, po blisko tygodniu, dzięki sprowadzeniu z mielizny na tor wodny kontenerowca Ever Given, odblokowany został Kanał Sueski. Pomógł przy tym przypływ morski związany z pełnią Księżyca.
Ever Given, pływający pod panamską banderą i przewożący towary na trasie Azja-Europa, we wtorek ubiegłego tygodnia osiadł na mieliźnie w Kanale Sueskim między Afryką a półwyspem Synaj. Kontenerowiec utknął w poprzek jednopasmowego odcinka kanału, około sześciu kilometrów na północ od południowego wejścia do kanału, w pobliżu miasta Suez. W poniedziałek wczesnym rankiem morska agencja transportowa Inchcape Shipping Services podała, że Ever Given został z powodzeniem ściągnięty z mielizny około godziny 4.30 czasu lokalnego.
Efekt Pełni Księżyca
Kanał Sueski pomogła odblokować pełnia Księżyca, a dokładnie związany z nią przypływ morski.
Pływy morskie, czyli naprzemienne podnoszenie się i opadanie poziomu wody w oceanie, związane są z oddziaływaniem grawitacyjnym Ziemi z Księżycem i Słońcem. Największe pływy występują, gdy Ziemia, Księżyc oraz Słońce ustawiają się w linii prostej, a więc Srebrny Glob znajduje się w fazie pełni lub nowiu. Wtedy siła grawitacji Księżyca i Słońca działa w tym samym kierunku. Natomiast wówczas gdy oba ciała niebieskie ustawiają się do naszej planety prostopadle, grawitacja oddziałuje w innych kierunkach, co skutkuje mniejszymi pływami.
"Ogromnie pomogła nam siła przypływu"
W niedzielę, tuż przed odblokowaniem kanału, naturalny satelita Ziemi wszedł w fazę pełni. Dzięki temu - jak podaje NASA - poziom wody w Kanale Sueskim podniósł się o około 46 centymetrów.
Władze kanału, w kolejnych próbach zsunięcia blokującego kanału kontenerowca, uwzględniały właśnie pełnię księżyca. - Ogromnie pomogła nam siła przypływu – powiedział Peter Berdowski, dyrektor generalny holenderskiej firmy Boskalis, która miała za zadanie ściągnąć kontenerowiec.
W poniedziałek, dzięki pracy holowników, statek został sprowadzony z mielizny na tor wodny i zaczął poruszać się na północ w kierunku położonego w połowie kanału Wielkiego Jeziora Gorzkiego, gdzie zostanie poddany badaniom technicznym.
Autor: ps/dd / Źródło: NASA, The Guardian, tvn24.pl, tvnmeteo.pl