Ile kosztują zmiany klimatu? Podsumowano straty z najpoważniejszych zdarzeń pogodowych 2020 roku

[object Object]
Pandemia nie spowodowała spadku emisji dwutlenku węglaWMO
wideo 2/22

2020 rok będzie niewątpliwie kojarzyć się z pandemią COVID-19. Jednak przez cały rok miliardy osób na świecie musiały zmagać się dodatkowo z konsekwencjami poważnych wydarzeń, związanych ze zmianami klimatu. Organizacja Christian Aid wydała raport, w którym wyszczególnione zostały te największe i oszacowała koszty, jakie były konieczne do naprawy spowodowanych przez nie zniszczeń.

Christian Aid to organizacja charytatywna działająca na rzecz wspierania zrównoważonego rozwoju, eliminacji ubóstwa, wspierania społeczeństw i udzielania pomocy w przypadku katastrof. W poniedziałek światło dzienne ujrzał jej raport, który pokazuje jak ogromną cenę płaci cały świat za ekstremalne warunki pogodowe.

W opracowaniu wymieniono tegoroczne zdarzenia, w których zginęły tysiące ludzi, a kraje poniosły ogromne straty finansowe. Na podstawie danych ubezpieczycieli stwierdzono, że aż dziewięć państw doprowadziło do szkód o wartości co najmniej 5 miliardów dolarów (ponad 18 miliardów złotych).

Kosztowna pora monsunowa

Silne burze w Azji były konsekwencją niezwykle deszczowej pory monsunowej. Przez kilka miesięcy 2020 roku z powodu gwałtownych zjawisk pogodowych życie straciły dziesiątki tysięcy osób. W samych Indiach zginęło około 2 tysięcy osób, a miliony były zmuszone opuścić swoje domy. Szacuje się, że straty sięgnęły tam 10 miliardów dolarów (ponad 36 mld zł).

Chiny poniosły jeszcze większe straty finansowe w wyniku powodzi. Oszacowano, że koszty wszystkich zniszczeń, do których doszło w okresie od czerwca do października, sięgają około 32 miliardów dolarów (117 mld zł). Jednak zginęło tam znacznie mniej osób niż w Indiach.

Cyklony i huragany

W podsumowaniu znalazły się także Stany Zjednoczone i ich rekordowy sezon huraganowy. Łącznie z ogromnymi pożarami spowodowało to straty rzędu 60 miliardów dolarów (220 mld złotych).

Spore straty przyniosły również krótkotrwałe zjawiska. Cyklon Amphan, który przez kilka dni w maju niepokoił regiony Zatoki Bengalskiej, przyniósł ze sobą szkody szacowane na 13 miliardów dolarów (47 mld zł).

- Widzieliśmy rekordowe wartości temperatury w Morzu Arabskim i Zatoce Bengalskiej, wynosiły między 30 a 33 stopni Celsjusza - powiedział dr Roxy Mathew Koll, klimatolog z Indyjskiego Instytutu Meteorologii Tropikalnej w Pune. - Tak wysokie dane mogły być wynikiem morskich fal upałów i mogły doprowadzić do gwałtownej intensyfikacji cyklonów Amphan i Nisarga, które pojawiły się przed okresem monsunowym - dodał. Jak wspomniał, Amphan był jednym z najsilniejszych cyklonów, w Zatoce Bengalskiej, które pojawiły się jeszcze przed sezonem.

Szarańcza, pożary, burze

Również w Afryce doszło do ekstremalnych wydarzeń pogodowych. Ponadto ogromne roje szarańczy rujnowały plony i roślinność, których wartość oszacowano na kwotę 8,5 miliarda dolarów (około 31 mld zł).

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) powiązała obecność owadów ze zmianami klimatycznymi. Jak stwierdzono, wpływ na ich liczebność miały niezwykłe ulewy, które w ostatnich latach pojawiły się na Bliskim Wschodzie. Dzięki nim owady miały lepsze warunki do rozmnażania się.

Pożary buszu w Australii, które rozpoczęły się pod koniec 2019 roku, wywołane powtarzającymi się suszami i wzrostem temperatury zniszczyły tysiące budynków, zabiły ponad miliard dzikich zwierząt i stały się przyczyną co najmniej 34 śmierci. Zdaniem naukowców World Weather Attribution z powodu zmian klimatu, ryzyko pożarów w tamtym rejonie świata zwiększyło się o co najmniej 30 procent. Starty finansowe oszacowano na 5 miliardów dolarów.

Christian Aid wspomniała też, że z powodu burzy Ciara, która w lutym szalała w Europie, również odnotowano znaczne zniszczenia. Żywioł przetoczył się przez między innymi Irlandię czy Wielką Brytanię, spowodował śmierć 14 osób i był przyczyną strat wynoszących 2,7 miliarda dolarów.

Niepełne dane

Organizacja podkreśliła, że wszystkie dane dotyczące kosztów finansowych są prawdopodobnie niedoszacowane, ponieważ opierają się jedynie na danych firm ubezpieczeniowych. Wysnuła także wniosek, że ponieważ bogatsze i lepiej rozwinięte kraje mają cenniejsze dobra, ponoszą większe straty finansowe. To nie odzwierciedla jednak pełnego wpływu gwałtownej pogody na życie ludzkie.

Przykładem może być tutaj Sudan Południowy. Chociaż tegoroczne powodzie nie przyniosły znaczących strat finansowych, życie straciło w nich 138 osób. Ofiar mogło być jednak więcej, ponieważ żywioł doszczętnie zniszczył ogromną ilość plonów, i tak już ubogiego państwa.

Czas "nowej ery działań"

Naukowcy twierdzą, że wpływ zmiany klimatu na pogodę już teraz jest niezwykle silny, a z czasem będzie prawdopodobnie wzrastał.

- Podobnie jak rok 2019, rok 2020 był pełen katastrofalnych ekstermów - powiedziała dr Sarah Perkins -Kirkpatrick z Centrum Badań nad Zmianami Klimatu na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Australii. Ekspertka wspomniała, że wszystkie te zjawiska pojawiły się przy wzroście globalnej średniej temperatury o 1 stopień Celsjusza, co dobitnie podkreśla, jak niewielka z pozoru różnica, może oddziaływać w skali światowej na pogodę.

- Ostatecznie skutki zmian klimatycznych będą odczuwalne poprzez skrajne, wyraźne zmiany - dodała. - Niestety, możemy spodziewać się, że wraz ze wzrostem globalnej temperatury, takich zdarzeń będzie pojawiało się coraz więcej - mówiła.

Naukowcy są zdania, że rok 2021 przyniesie podobną skalę zniszczeń i kosztów finansowych poniesionych w wyniku ekstremalnych wydarzeń. Dlatego, jak zaznacza raport, ważne żeby rządzący wszystkimi krajami świata podjęli odpowiednie kroki.

- Niezwykle ważne jest, aby rok 2021 zapoczątkował nową erę działań, aby zmienić bieg zmian klimatycznych - podsumowała autorka raportu, dr Kat Kramer z Christian Aid.

Autor: kw / Źródło: Reuters, BBC

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam sporo zmian w pogodzie. Przede wszystkim nad Polskę nadciągnie porcja cieplejszego powietrza, przez którą miejscami temperatura wzrośnie do nawet 14 stopni. Jak długo potrwa to ocieplenie?

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed oblodzeniem. W prawie całej Polsce w nocy spodziewane są trudne warunki drogowe, a w części regionów dodatkowym zagrożeniem okaże się silny wiatr. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Ostrzeżenia IMGW. Na drogach i chodnikach będzie bardzo ślisko

Ostrzeżenia IMGW. Na drogach i chodnikach będzie bardzo ślisko

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 23.11. W nocy niebo będzie przeważnie zachmurzone. Możemy spodziewać się lokalnych opadów śniegu lub śniegu z deszczem. Dzień również przyniesie nam pochmurną aurę, a miejscami da się nam we znaki silny wiatr.

Pogoda na jutro - sobota 23.11. Nocą mróz i śnieg, w dzień silny wiatr

Pogoda na jutro - sobota 23.11. Nocą mróz i śnieg, w dzień silny wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż komunikacyjny w środkowej i północnej Francji. W okolicach Paryża doszło do karambolu z udziałem kilku pojazdów, ponad 30 osób zostało rannych. Ogromne korki powstały także na kilku autostradach - w jednym miejscu utknęło ponad dwa tysiące samochodów ciężarowych.

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Źródło:
Le Monde

Ulewy spowodowały utrudnienia komunikacyjne na Cyprze. W nocy z czwartku na piątek w rejonie miasta Limassol doszło do podtopień i osuwisk, których skutki były sprzątane cały dzień. W weekend meteorolodzy prognozują kolejne intensywne opady deszczu.

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Źródło:
KNEWS Kathimerini, Cyprus Mail

Pingwin cesarski Gus, który na początku miesiąca przypłynął do Australii, wrócił na wolność. Ptak znalazł się ponad 3000 kilometrów od domu - na wolności gatunek ten występuje jedynie na Antarktydzie. Wyczerpane i niedożywione zwierzę odzyskało siły pod okiem specjalistów.

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Źródło:
ABC News Australia, DBCA

Zima zawitała także na Węgry. Biało zrobiło się w prawie całym kraju, a miejscami spadło ponad 20 centymetrów śniegu. W nocy z czwartku na piątek w części kraju obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne. Od rana występowały poważne utrudnienia komunikacyjne.

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

Źródło:
Daily News Hungary, index.hu

Śnieżna aura utrzymuje się nad Polską. Od piątkowego poranka w wielu regionach pada śnieg, który ma szansę utrzymać się jeszcze przez chwilę. Wiele osób, w tym Reporterzy24, zdecydowało się spędzić czas na świeżym powietrzu.

"Jest pięknie, bardzo się cieszę"

"Jest pięknie, bardzo się cieszę"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Kalifornia musi zmierzyć się z ulewami i śnieżycami wywołanymi przez tak zwaną rzekę atmosferyczną. Jak podaje stacja CNN, w północnej części tego stanu mogą zostać odnotowane rekordowo wysokie opady deszczu.

Rzeka atmosferyczna może sprowadzić ulewy i śnieżyce

Rzeka atmosferyczna może sprowadzić ulewy i śnieżyce

Źródło:
CNN, Reuters

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl