Informacje
 • "Nigdy nie widziałem tak wielkiej powodzi". Chiny walczą z wielką wodą

  18-08-2020 21:07 Powodzie nie ustępują

  Powodzie nie przestają nękać mieszkańców Chin. Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w prowincji Syczuan, gdzie zalewane są miasta i wsie. Miejscami poziom wody jest tak wysoki, że po raz pierwszy w historii wprowadzono najwyższy stan zagrożenia. Miejscami schodzą też lawiny błotne. Ewakuowanych zostało kilkadziesiąt tysięcy osób.

  Po ulewnych opadach deszczu przez ostatnie kilka dni poziom największej rzeki w kraju Jangcy oraz kilku jej dopływów znacznie się podniósł. W poniedziałek Ministerstwo Zasobów Wodnych (CWRC) informowało, że 38 dopływów w górnym biegu Jangcy przekroczyło poziom ostrzegawczy.

  W południowo-zachodniej prowincji Syczuan, gdzie znajduje się główny odcinek górnego biegu Jangcy, woda zaczęła występować z brzegów, zalewając miasta i wsie, w tym pola uprawne. Podniesiono poziom zagrożenia powodziowego do najwyższego w czterostopniowej skali. Jak informują lokalne media, pierwszy raz w historii zdecydowano się na taki krok. Spodziewane są tam rekordowe poziomy wody. Przewiduje się, że wysoki poziom będzie utrzymywał się też na rzekach Dadu i Min Jiang.

  Dziesiątki tysięcy ewakuowanych

  Agencja Reutera podaje, że w związku z wysokim poziomem Qingyi, dopływu Jangcy i głównej rzeki w zachodnim Syczuanie, 36 tysięcy osób z miasta Ya’an musiało opuścić swoje domy. Woda dotarła też między innymi do miasta Leshan.

  - Mam 55 lat. Nigdy nie widziałem tak wielkiej powodzi - powiedział tamtejszy mieszkaniec.

  Według Centrum Klimatycznego w Syczuanie, do 10 do 15 sierpnia suma opadów deszczu na dziesięciu obszarach prowincji przekroczyła średnią sumę dla całego miesiąca.

  Zeszła lawina błotna

  Niebezpiecznie jest też w sąsiedniej prowincji Gansu. W poniedziałek w hrabstwie Wen zeszła lawina błotna, powodując szkody w kilku wioskach. Zalane zostały setki domów, z których uciekali mieszkańcy. Telewizja państwowa CCTV przekazała, że niektórzy nie zdołali ewakuować się na czas, przez co musieli schronić się na dachach. Uratowano ich przy pomocy śmigłowców.

  Miesiące powodzi

  Powodzie w Chinach trwają od miesięcy. W lipcu poszkodowane były głównie południowo-wschodnie prowincje. Do zeszłego tygodnia trudną sytuację pogodową w Chinach odczuły już 63 miliony ludzi.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...