Bardzo silny wiatr na dobre rozgościł się w Polsce. Dziś najsilniejsze porywy przewidywane są w górach późnym popołudniem i w pierwszej częsci nocy. Mogą osiągnąć nawet 150 km/h, prognozuje synoptyk TVN Meteo, Arleta Unton-Pyziołek. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.
Od rana porywy wiatru na Kasprowym Wierchu wahają się między 80-120 km/h, a na Śnieżce między 100-130 km/h.
- Późnym popołudniem porywy nasilą się, bo wzrośnie gradient ciśnienia nad Polską. Wieczorem i w pierwszej części nocy porywy osiągną 140-150 km/h, szczególnie w Karpatach i szczytowych partiach gór - zaznacza synoptyk.
Kto przebywa w górach, powinien mieć się na baczności. Silny wiatr może powodować tam zagrożenie zdrowia i życia oraz duże straty materialne.
IMGW ostrzega
W związku z silnym wiatrem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne.
Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w:
- Bieszczadach i Beskidzie Niskim w godzinach 15-6;
- województwie małopolskim w subregionie południowym w godz. 15-4;
- Beskidzie Śląskim i Żywieckim w godz. 15-2.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w:
- województwie opolskim w subregionie południowym w godz. 13-23;
- Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim w godz. 12.30-21.30.
Dodatkowo we wschodniej części strefy brzegowej synoptycy ostrzegają przed południowo-zachodnim wiatrem od 6 do 7 st. w skali Beauforta, wzrastającym do nawet 9 st. B. Ostrzeżenie jest ważne do godziny 16.
Co oznaczają alerty
Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia wiąże się z wystąpieniem "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności".
Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przewiduje "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne".
Autor: mar/map / Źródło: IMGW, TVN Meteo