W niedzielę rano doszło do erupcji najwyższego aktywnego wulkanu w Europie - Etny. Z wnętrza krateru wydobywał się popiół wulkaniczny. Było go tyle, że tamtejsi mieszkańcy musieli usuwać go z ulic z pomocą mioteł.
Wydobywający się z wnętrza Etny popiół wulkaniczny i odłamki skalne pokrył drogi i budynki w pobliskim mieście Giarre, w prowincji Katania. Mieszkańcy używali mioteł i szufelek do sprzątania pyłu wulkanicznego z ulic.
W środę 24 lutego również doszło do erupcji sycylijskiego wulkanu. Etna rozświetliła nocne niebo fontanną lawy wystrzeliwującej z krateru, która wzbiła się na wysokość około 400 metrów - poinformował Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii (INGV) w Katanii.
Aktywny wulkan
Etna to czynny wulkan położony na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Od 1987 roku część obszarów wulkanu jest chroniona w ramach Parku Regionalnego Etna. W 2013 roku wulkan został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Aktualna wysokość Etny to około 3330 m n.p.m. Dane te zmieniają się pod wpływem aktywności wulkanu.
Autor: anw/dd / Źródło: Reuters