Morning Glory Cloud, czyli Chwała Poranka, pokazała się w lipcu w Polsce? Tak przypuszcza ~toxyna, a my rozwiewamy wątpliwości.
- Na pierwszy rzut oka powiedziałabym, że to chmura szelfowa poprzedzająca chmurę burzową - powiedziała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek o zjawisku, które pojawiło się 5 lipca nad Promnicami (woj. wielkopolskie). - O Morning Glory Cloud w warunkach Polski nie słyszałam, ale ponoć może powstać w wielu miejscach, choć na pewno w mniejszej skali - dodała.
Chwała Poranna powstaje najczęściej w północnej Australii. Jest to fenomen, który objawia się na tamtejszym niebie od późnego sierpnia do wczesnego listopada (zwłaszcza w okolicach Zatoki Karpentaria i półwyspu Jork. Pomimo to udokumentowano kilka przypadków na wybrzeżach innych kontynentów.
Fenomen meteorologiczny
Jak rodzi się chmura? Żeby fenomen mógł się ukazać, z dwóch stron półwyspu musi wiać bryza. Wiatr zderza się ze sobą, wynosząc powietrze w górę, gdzie formuje się ten ta szczególna chmura. Chwała Poranna ma kształt walca, który rozciąga się na długość dochodzącą nawet do 1000 km. Najczęściej można ją zaobserwować na wysokości od 1 do 2 km, ale zdarzało się, że wisiała nawet 200 m nad ziemią. Chwała Poranna przesuwa się z prędkością od 10 do 20 m/s.
Autor: mab/map/rp / Źródło: Kontakt Meteo, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt Meteo/~toxyna