Jednym z głównych problemów żywieniowych na świecie jest ilość spożywanego cukru. Dlatego ustalono nowe zalecenia w tej dziedzinie, dotyczące najmłodszych. Wiele badań potwierdza bowiem, że jedzenie nadmiaru słodyczy w młodym wieku zwiększa ryzyko takich chorób, jak otyłość i cukrzyca.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Starając się pomóc rozwiązać problem Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA) wydało nowe zalecenia dotyczące spożycia dodatkowego cukru wśród dzieci i młodzieży. Dodatkowe cukry to zwykły cukier oraz wszelkiego rodzaju syropy - w tym fruktoza, glukoza i syrop kukurydziany. Wszystkie te słodziki są dodawane do jedzenia i napojów podczas ich wytwarzania.
Nowe wytyczne
Biorąc pod uwagę, że cukier znajduje się głównie w uwielbianych przez najmłodszych cukierkach, ciastach, napojach gazowanych i wielu innych produktach spożywczych, nic dziwnego, że jego spożycie jest tak wysokie.
Według AHA dzieci i młodzież muszą obniżyć spożycie cukru i zaleca, by osoby w wieku od 2 do 18 roku życia jadły nie więcej niż 100 kalorii dzienne, pochodzące z dodatkowego cukru, co jest równoważne z sześcioma łyżeczkami. W puszce coli ukrytych jest dziewięć łyżeczek cukru.
Co ważne, zgodnie z nowymi wytycznymi, dzieci do drugiego roku życia nie powinny w ogóle spożywać dodatkowego cukru. Specjaliści podkreślają, żeby preferencje smakowe rozwijać u maluchów od najmłodszych lat. Należy ograniczyć cukier swoim dzieciom, co zmniejszy skłonność do sięgania po niezdrową żywność w przyszłości.
- Nasze zalecenia odnoszą się do dzieci, a także do dorosłych - powiedziała dr Miriam Vos, główny autor badań z Akademii Medycznej w Atlancie. - Nadmierny cukier szkodzi w każdym wieku - dodała.
Niezdrowy cukier
Vos wraz z grupą naukowców ustaliła nowe normy, opierając się na przeprowadzonych analizach, oceniających jak spożywanie cukrów dodatkowych wpływa na zdrowie dzieci. Wyniki wskazywały, że spożywanie dużej ilości cukru w dzieciństwie może prowadzić do rozwoju czynników, które powodują później choroby serca, otyłość i nadciśnienie.
- Dzieci, które jedzą pokarmy nafaszerowane dodatkowym cukrem, spożywają mało zdrowej żywności, takiej jak owoce, warzywa, pełnoziarniste i mleczne produkty, które są dobre dla ich zdrowia - stwierdziła Vos.
Fakty i mity na temat cukru przedstawiały dietetyczki Małgorzata Krukowska i Katarzyna Błażejewska w Studio Activ:
Autor: AD/jap / Źródło: financialtribune.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock