Elżbieta Kwiecińska-Prysłopska organizatorka akcji "Pływam bez promili" i Remigiusz Gołębiowski ze Swimmers Masters Team radzili jak zachować się w przypadku, gdy widzimy tonącego. Namawiali, by nie wchodzić do wody po alkoholu.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Lato dopiero się zaczyna, a statystyki utonięć już przerażają. W miniony weekend utopiło się ponad 40 osób. Niestety - w większości przypadków są to tragiczne konsekwencje brawury, nieodpowiedzialności i picia alkoholu.
W większości toną mężczyźni, a liczba utonięć jest niepokojąco wysoka w miejscach nieprzeznaczonych do kąpieli. Brak lub tabliczka bezwzględnie zakazująca kąpieli dla wielu niestety nie jest wystarczającą przeszkodą.
Pomagaj z głową
- Ludzie boją się podpłynąć i podjąć akcję ratowniczą - przyznał Remigiusz Gołębiowski z Swimmers Masters Team. Nic dziwnego - powiedzenie "tonący brzytwy się chwyta" jest jak najbardziej odpowiednie. Osoba walcząca o życie w wodzie ze względu na potężny wyrzut adrenaliny do organizmu zyskuje ogromną siłę. Jeśli nie jesteśmy przeszkolonym na takie sytuacje ratownikiem próba pomocy może skończyć się dla nas tragicznie.
Krzycz i podaj cokolwiek
Jak więc zachowywać się, gdy widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy? - Jeśli mamy coś pod ręką to podać to zamiast swojej ręki - podpowiadał Gołębiowski. Najlepiej krzykiem zwrócić uwagę ratownikowi, który rzuci się na pomoc potrzebującemu. Będąc na brzegu należy bezzwłocznie zadzwonić pod numer alarmowy 112 ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że niedoszłym topielcem będą musieli się zająć lekarze.
Poniżej przypominamy 10 zasad, których bezwzględnie należy przestrzegać wypoczywając nad wodą.
1.
Kąp się w miejscach wyznaczonych i strzeżonych
Rozumiemy, że mieszkając wśród ludzi i pracując z ludźmi ma się ochotę odpocząć z dala od nich, na przykład na dzikiej plaży. Jeśli jednak chcecie być bezpieczni, pogódźcie się z myślą, że musi nad wami czuwać ratownik. On pierwszy będzie w stanie dostrzec osobę potrzebującą ratunku w wodzie. Kąpiel na niestrzeżonym kąpielisku może być śmiertelnie groźna.
Nieznajomość akwenu nierzadko jest przyczyną wielu tragedii. Jeśli nie widzisz nigdzie znaku zezwalającego lub zakazującego kąpieli, nie ryzykuj swoim życiem i ogranicz się do pluskania blisko brzegu, nie zanurzając się zbytnio. Woda - nawet jeżeli wygląda na czystą - może skrywać bagniste dno, które potrafi uwięzić i wciągnąć dorosłego człowieka, nie wspominając o dziecku.
2.
Przestrzegaj zakazów
Jeśli jest ustawiony znak "zakaz kąpieli", to stoi tam z konkretnego powodu. To oznacza, że nie wolno do wody wejść, nawet jeśli z brzegu wygląda zupełnie niewinnie. Ktoś sprawdził ten teren i akwen, i uznał, że wejście do niego jest równoznaczne z narażeniem zdrowia lub życia. Nie wchodź do wody także na kąpieliskach, nad którymi powiewa czerwona flaga - to także oznacza, że kąpiel jest zabroniona.
3.
Nie odpływaj daleko
Możesz uważać się za doskonałego pływaka i mieć kondycję godną olimpijczyka. Na niewiele Ci się to jednak zda w momencie, gdy złapie Cię skurcz, a Ty będziesz na tyle daleko od brzegu, że ani znajomi, ani ratownik nie zdążą dopłynąć do Ciebie na tyle prędko, by uratować Cię, zanim utoniesz. Mogą nawet nie usłyszeć, że wzywasz pomoc.
4.
Nie skacz do wody
Skakanie "na główkę", zwłaszcza do nieznanej wody, może skończyć się w dwojaki sposób - można przeżyć, łamiąc sobie jednak kręgosłup i zostać kaleką na resztę życia, lub można tego nie przeżyć wcale.
Nierzadko pod powierzchnią wody, poza samą wodą i roślinnością można znaleźć całkiem sporo śmieci. Skok na niektóre z nich może się skończyć nadzianiem na nie. Taki scenariusz rzadko kiedy kończy się szczęśliwie dla skaczącego.
5.
Piłeś alkohol? Zapomnij o pływaniu
Jeżeli piłeś alkohol, ogranicz się do pluskania na brzegu. Pamiętaj, że alkohol zaburza zmysł nie tylko widzenia, ale także obniża zdolności do racjonalnej oceny sytuacji. Nie jesteś takim wspaniałym pływakiem, jak Ci się wydaje po wypiciu kilku piw na brzegu. Próba udowodnienia, że jest inaczej, może skończyć się tragicznie.
6.
Nie "odpływaj"
Słońce, delikatne kołyszące materacem, na którym leżysz i opalasz się, fale... Tak, to kojące. Nie wolno Ci jednak przysypiać, zwłaszcza, jeśli opalasz się w ten sposób na morzu. Dlaczego? To zjawisko znasz z poranków - zamykasz oczy "na pięć minut" i nagle robi się 30 minut później. To samo dzieje się na wodzie. Różnica jest taka, że Twoje łóżko z sypialni nie odpłynie, natomiast Ty - na materacu unoszącym się na falach, możesz podryfować tak daleko, że stracisz z oczu brzeg.
7.
W grupie siła
Ilekroć wchodzisz do wody, niech razem z Tobą wejdzie przynajmniej jedna osoba. Będzie weselej i bezpieczniej. Samotne pływanie może skończyć się bardzo nieszczęśliwie. Ktoś, kto jest blisko Ciebie i w stałym kontakcie wzrokowym, łatwiej zauważy, jeżeli dziać będzie się coś niedobrego - np. zasłabniesz lub złapie Cię skurcz.
8.
Nie kąp się najedzony
Zjadłeś? Odczekaj przynajmniej pół godziny, zanim wskoczysz do wody i zaczniesz pływać. W odwrotnym przypadku mogą złapać Cię mdłości, ból brzucha lub skurcz, który może skończyć się naprawdę tragicznie, zwłaszcza, jeśli przytrafi Ci się to na głębokiej wodzie z dala od brzegu.
9.
Nie wskakuj do wody nagle
Nawet jeśli jest Ci bardzo gorąco i marzysz o wejściu do chłodnej wody natychmiast, poczekaj i nie rób tego nagle. Najpierw opłucz wodą kark, okolice serca, ramiona, brzuch, nogi. To szczególnie istotne w przypadku wcześniejszego opalania się - wskakiwanie do wody, będąc rozgrzanym po opalaniu się, może skończyć się groźnym dla zdrowia szokiem termicznym.
10.
Pilnuj dziecka
Nie spuszczaj oczu z dziecka, nawet, jeśli jest "uzbrojone" w dmuchane rękawki, koło i względnie dobrze radzi sobie w wodzie. Kontroluj jego odległość od brzegu i uważnie mu się przyglądaj. To mniejsza istota, której krzyk jest słabszy i trudniejszy do usłyszenia - zwłaszcza w tłumie innych ludzi bawiących się w wodzie. Twoja pociecha może nie być najszczęśliwsza z powodu Twojej ostrożności i zakazu odpływania daleko, ale doskonale wiesz, że robisz to tylko i wyłącznie dla jej dobra.
Pomoc pod nr 112
WOPR radzi, aby, gdy widzimy, że ktoś tonie, w pierwszej kolejności wezwać pomoc, dzwoniąc pod darmowy numer alarmowy 112 lub 601 100 100, a następnie ruszyć z pomocą. O ile to możliwe, powinno się udzielić pomocy, nie wchodząc do wody, np. podać gałąź czy rzucić linę. W przypadku, gdy osoba jest za daleko, można podpłynąć na desce, kajaku lub pontonie.
Autor: stella/rp / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock