Akupunktura to metoda wspomagająca konwencjonalne leczenie poprzez nakłuwanie ciała igłami w określonych miejscach. Według jednych to świetna metoda, według innych - zwykłe kuglarstwo. Ale jak jest naprawdę?
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!
Pomysł, jakoby nakłuwanie igłami określonych punktów ciała wspomagało leczenie i przywracało siły witalne, narodził się na Dalekim Wschodzie. Praktykowano go od setek lat w Japonii, Chinach i Mongolii. Z czasem technika ta zawitała i na Zachód, z biegiem lat zyskując poparcie środowisk naukowych i lekarskich jako technika wspomagająca konwencjonalne leczenie.
Igłą w punkt
Obserwowanie zabiegu u wielu może wzbudzić ciarki - to w końcu wkłuwanie jednorazowych igieł w ciało.
- Skłamałabym, twierdząc, że zabiegu się kompletnie nie czuje. Wręcz przeciwnie, jednakże pewne odczucia są pożądane - wyjaśniła dr med. Mariola Pawłowicz-Pawłowska z Centrum Leczenia Bólu i Akupunktury im. prof. Zbigniewa Garnuszewskiego, która wraz z Margit Kossobudzką z "Gazety Wyborczej" była gościem "Studia Active".
- Musimy mieć sygnał o tym, że igła została prawidłowo wprowadzona w powłoki skórne i tkwi dokładnie tam, gdzie chcieliśmy, by tkwiła - sprecyzowała dr med. Pawłowicz-Pawłowska. - Igły wprowadzamy w punkty aktywne biologicznie - dodała.
Inne od reszty "światło"
"Punkt aktywny biologicznie" to miejsce, które w akupunkturze nazywa się "światłem".
- Łączy kanał energetyczny, meridian, ze światem zewnętrznym - wyjaśniła. - Od strony akademickiej: punkt akupunktury to takie miejsce na skórze, które jest wyraźnie inne od skóry je otaczającej - kontynuowała.
- Udowodniono, że punkty akupunktury charakteryzują się pewnymi właściwościami: są znacznie lepiej unerwione, unaczynione i mają większą przewodność elektryczną i niższą oporność elektryczną - sprecyzowała.
Nie dla wszystkich
- Niewiele jest schorzeń, na które akupunktura nie może pomóc, jednak są pewne warunki, które musi spełniać zarówno pacjent, jak i schorzenie - zaznaczyła dr med. Pawłowicz-Pawłowska. - To metoda która musi być poprzedzona staranną obserwacja i diagnozą pacjenta - podkreśliła.
- Przeciwwskazania są względne i bezwzględne. Na pewno nie będziemy akupunkturą leczyć pacjenta mającego nowotwór - wyjaśniła. Powód? Według niektórych badań nakłuwanie może "dać kopa" nowotworowi, który się jeszcze bardziej rozrośnie atakując zdrową tkankę.
Akupunkturę można stosować także u dzieci, nawet bardzo malutkich. Z kilkulatkami może jednak być problem w postaci niezdolności pociechy do wytrzymania kilkunastu minut w bezruchu.
Baza: siła witalna
- To metoda pracująca na naszych siłach witalnych, na energii. Jeśli ktoś jest bardzo wyczerpany długimi chorobami to nie zakwalifikujemy go do nakłuwania, bo z pustego i Salomon nie naleje. Najpierw takiego pacjenta trzeba wzmocnić, odżywić i zregenerować - wyjaśniła dr med. Pawłowicz-Pawłowska.
Autor: stella/map / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock