W ostatnich dniach na ustach mieszkańców Polski, jak i turystów, często gości słowo upał, heat (ang.), grande chaleur (franc.) czy Affenhitze (niem). Warto podać więc dokładną definicje zjawiska. Upał to pojęcie meteorologiczne opisujące taki stan pogody, gdy temperatura powietrza w warstwie przypowierzchniowej, na wysokości około 2 m, przekracza +30°C.
Przed nami upalny, skwarny weekend. Z Bliskiego Wschodu popłyną do nas gorące i suche masy powietrza. W sobotę i niedzielę wychodząc na ulice Przemyśla, Zamościa, Lublina, Warszawy czy Białegostoku, wyjdziemy w światło i upał niczym w jakimś dalekim mieście w Iranie. Tam temperatura powietrza osiąga obecnie od 35 st. do 40 st. W Polsce, na wschodzie kraju, odnotować możemy w cieniu od 33 st. do 35 st., niewykluczone 36 st.
Wilgotność będzie niska
Odczucie subiektywne tego gorąca zależy od zdrowia człowieka wychodzącego na słońce, a wynieść może od 35 st. do 38 st. Pociechą dla osób zmęczonych upałem niech będzie informacja, że wysokiej temperaturze na wschodzie, południu i w centrum kraju towarzyszyć będzie niska wilgotność powietrza, wynosząca około 30-40%. Gdyby popłynęły do nas gorące i wilgotne masy powietrza z rejonu Morza Śródziemnego, byłoby nie tylko gorąco, ale i parno. Podróżujący na Bliski Wschód mówią, że lepsza jest temperatura 45 st. w suchym powietrzu niż 35 st. przy wysokiej wilgotności, rzędu 90-100%.
Czy padnie rekord?
W nadchodzący weekend wilgotno będzie na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku, dokąd powędruje burzowy front atmosferyczny, stacjonujący obecnie nad wschodnia Polską. Tam wilgotność powietrza wyniesie od 50% do 80% przy temperaturze od 25 st. do 33 st. Idzie „الحرارة”, co po arabsku znaczy „upał”. Czy padnie rekord? Do tej pory rekord sierpnia wynosi 38,7 st. Taką temperaturę odnotowano w Słubicach 1 sierpnia 1994 roku.
Uważajmy na słońce, a na zachodzie kraju na burze. Wysoka temperatura zagraża życiu i zdrowiu, niszczy również nawierzchnie dróg, tory kolejowe oraz linie energetyczne.
P.S. Na upał bardzo dobre są soczyste jabłka z chłodnej spiżarki lub piwnicy. Jedz jabłka!
Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock