Informacje
 • "Galaktyczny grad" nie dziwi już naukowców. Zagadka kwazarów rozwiązana

  18-01-2015 15:29 Zimny gaz napędza zmiana temperatury
  "Galaktyczny grad" nie dziwi już naukowców. Zagadka kwazarów rozwiązana

  Kwazar wyrzucający gaz

  ESA

  Dwa zespoły astronomów, kierowane przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge, spojrzały 13 mld lat wstecz. Dzięki temu ekspertom udało się odkryć tajemnice kwazarów, jednych z najjaśniejszych obiektów we Wszechświecie.

  Kwazary to bardzo jasne obiekty, zasilane energią z czarnej dziury. Naukowcy (za pomocą kombinacji danych zebranych przez potężne teleskopy radiowe oraz symulacji superkomputera) stwierdzili, że kwazary wyrzucają z siebie zimny gaz (często określany "galaktycznym gradem") z prędkością 2 tys. km/s, na odległość 200 tys. lat świetlnych. To dużo dalej niż wcześniej sądzono.

  Tajemnica pędu

  Szczegółowe porównanie najnowszych obserwacji i symulacji pozwoliło naukowcom zrozumieć, jakim cudem możliwe jest osiągnięcie takiej prędkości. Gaz ogrzewa się do temperatury dziesiątek milionów stopni, dzięki energii uwalnianej przez czarną dziurę. Nagromadzenie ciśnienia "przyspiesza" gaz i wypycha go do galaktyki.

  Symulacje superkomputera pokazują, że oddalając się od galaktyki macierzystej jest wystarczająco dużo czasu, żeby ciepły gaz ochłodził się do temperatury, którą będzie w stanie wykryć teleskop radiowy.

  Zasilane energią czarnych dziur

  - Pierwszy raz widziałem, jak zimny gaz przemieszcza się z tak dużą prędkością i na tak duże odległości - powiedziała Claudia Cicone, doktorantka w Instytucie Kosmologii na Uniwersytecie Cambridge. - To jest nie do pojęcia, jak tak zimny gaz może tak szybko się poruszać - dodała.

  Obserwacje Cicone pozwoliły drugiemu zespołowi naukowców, specjalizujących się w symulacjach na superkomputerze, opracować szczegółowy, teoretyczny model gazu wyrzuconego przez jasnego kwazara.

  - Okazało się, że w czasie gdy gaz wyrzucany jest z kwazara i ma bardzo wysoką temperaturę, to udaje się go ostudzić poprzez radiacyjne chłodzenie. Podobnie jak Ziemia stygnie podczas bezchmurnej nocy - powiedział Tiago Costa, doktorant z Instytutu Astronomii. - Zadziwiające jest to, że w tak odległej galaktyce w młodym Wszechświecie, spełniane są warunki, które powodują dość szybki ruch ochładzający gaz - dodał.

  Obserwacje prowadzone z Alp Francuskich

  Teleskop radiowy, którym dokonano obserwacji to interferometr IRAM Plateau De Bure w Alpach Francuskich. Za pomocą tego urządzenia można zaobserwować zimny gaz, który napędza formowanie się gwiazd oraz galaktyk. Obserwacja zimnego gazu jest możliwa jedynie w paśmie promieniowania radiowego.

  Wyniki badań zostały opublikowane 16 stycznia w dwóch czasopismach "Monthly Notices" oraz "The Royal Astronomical Society and Astronomy & Astrophysics".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Tajemnica?
  Kto­kol­wiek bie­rze na siebie ry­zyko by­cia sędzią Praw­dy i Wie­dzy, sta­je się pośmiewis­kiem bogów.
  A. Einstein
  ~Bischop /2015-01-19 11:34
 • trolling
  coś odkrywczego?
  ~troll /2015-01-18 17:12
 • nie
  ja pamietam to było 13 mld i 6 dni.
  ~dziadek /2015-01-18 16:59
 • 13 mld lat
  13 mld lat to było tak dawno, że ja nie pamiętam. Może ktoś inny ?
  ~milomax27n36e /2015-01-18 15:52

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...