Zima jak wiosna: bez śniegu i ciepło. Dlaczego nie ma się z czego cieszyć?

Źródło:
Lasy Państwowe, PAP, tvnmeteo.pl
Rekordy ciepła w Polsce
Rekordy ciepła w PolsceTVN24
wideo 2/16
Rekordy ciepła w PolsceTVN24

Tegoroczna zima przeważnie jest nią tylko z nazwy. Owszem, pamiętamy bardzo śnieżny i mroźny okres w połowie grudnia, także i potem zdarzały się pogodowe epizody przypominające zimę, ale większość tej pory roku w obecnym sezonie upływa pod znakiem wyjątkowo łagodnej aury. To, że nie ma śniegu i z reguły jest dość ciepło, odbija się niekorzystnie nie tylko na przyrodzie.

Pogoda w Polsce w ostatnich tygodniach przeważnie nie jest typowa dla zimy. Po ataku śniegu i mrozu w połowie grudnia ubiegłego roku, te zimowe atrybuty zdarzają się sporadycznie. Boże Narodzenie nie było białe, sylwester był ciepły, także styczeń przynosi przeważnie wysoką temperaturę. W pierwszym dniu nowego roku w miejscowości Jodłownik (woj. małopolskie) termometry pokazały 19 stopni Celsjusza, bijąc dotychczasowy rekord ciepła dla tego miesiąca. Internauci wysyłali tego dnia na Kontakt 24 zdjęcia "noworocznej wiosny w ogródkach".

Temperatura maksymalna w dniu 1.01.23IMGW-PIB CMM

Nic nie wskazuje na to, by trend ten miał się nagle i wkrótce odwrócić. Jak przewidywał prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej najnowszej autorskiej prognozie pogody na 16 dni, reszta stycznia także zapowiada się "zdumiewająco" pod tym względem, jako że Polska pozostanie w zasięgu ciepłego, atlantyckiego powietrza. "Przez cały tydzień możemy spodziewać się nietypowo ciepłej pogody jak na tę porę roku (...). Bardzo podobnie, bo zupełnie bez mrozu, zapowiada się również następny tydzień, a niewielkie, kilkudniowe ochłodzenie jest możliwe dopiero po 20 stycznia" - uprzedzał Wasilewski.

Chroni jak kołdra

Nie życząc nikomu ekstremalnie niskich temperatur i potężnych śnieżyc - choćby takich, jakie niedawno nawiedzały Stany Zjednoczone - warto przypomnieć sobie, jakie korzyści dla całego środowiska przyrodniczego przynoszą w zimie śnieg i mróz. Przekonują o tym w najnowszym opracowaniu eksperci Lasów Państwowych. Jak podkreślają, zimowe opady stanowią fantastyczny rezerwuar wody, która potem wnika w glebę wraz z roztopami. Jeśli nie ma śniegu i występuje tak zwana "zimowa susza", to nawet opady deszczu - jakich doświadczamy od czasu do czasu - nie zawsze są w stanie uratować sytuację. Woda z nich zbyt szybko spływa do rzek.

Konsekwencją niedoboru śniegu jest więc gorsza kondycja przyrody, która budzić się do życia powinna dopiero wraz z "prawdziwą" wiosną, a także zaostrzenie suszy i problemy rolnicze, występujące w lecie. To zaś może oznaczać mniejsze plony i wyższe ceny żywności.

>>> Czytaj dalej: "Klimatyczny rollercoaster" się nie zatrzymuje. Jego konsekwencje odczujemy wszyscy

Pokrywa śnieżna zmienia warunki termiczne gleby z korzyścią zarówno dla flory, jak i fauny. Warstwa śniegu to ochrona termiczna dla roślin, zwierząt i innych organizmów "drzemiących" w ziemi. - Każdej zimy obserwujemy, że opadów jest zwykle za mało, poniżej normy - przyznawała w grudniu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Cieszyła się z grubej pokrywy śniegu, jaka wówczas pojawiła się w Polsce. - Ta kołdra śniegu, [...] chroni ziemię, rośliny i wszelkie stworzenia, które śpią w ziemi - podkreślała.

Jak powstaje i ile waży śniegPAP

Śnieg dobry dla drzew

Ogromne znaczenie śnieg ma w górach, gdzie chroni młode drzewa przed działaniem niekorzystnych warunków nie tylko termicznych, ale i związanych z silnymi porywami wiatru, jakie często panują na tych terenach.

Jak zauważają Lasy Państwowe, bezśnieżna i łagodna zima mocno odbija się na świerkach pospolitych. Co roku wymagają one sztucznego "przemrożenia", by przystosować je do górskich warunków. Na wyższych wysokościach nad poziomem morza często to jedyne drzewa, które budują las. Dlatego gdyby zima całkowicie przestała nawiedzać górskie regiony, bory zupełnie przestałyby istnieć. To z kolei mogłoby przyczynić się do wylesienia gór, zmiany krajobrazu oraz utraty zabezpieczenia przed powodziami.

- Teoretycznie w górach, które są naturalnym miejscem dla tego gatunku i gdzie jest większa wilgotność, świerk powinien sobie radzić lepiej - tłumaczył Przemysław Bąbelewski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, ostrzegając, że za kilkadziesiąt lat świerk pospolity (Picea abies) może całkowicie zniknąć z obszaru Polski. - Nawet tam, z powodu rosnących temperatur i braku odpowiedniej ilości wody, obserwujemy, że świerków systematycznie ubywa. Na Dolnym Śląsku, w górach, te drzewa są charakterystycznym elementem krajobrazu, ale niestety ich sytuacja z powodu zmian klimatycznych staje się coraz gorsza - dodał naukowiec.

Co ze sztucznym śniegiem?

Dla przyrody najlepszymi rozwiązaniami są te pochodzące z natury. Sztuczne naśnieżanie nie jest w stanie tak poprawić sytuacji, jak prawdziwe opady. Na stokach czy w kurortach stosowanie tej praktyki bywa uzasadnione, ale korzyści czerpią wyłącznie miłośnicy zimowych sportów.

>>> Czytaj dalej: Nie ma śniegu. Sytuacja na europejskich stokach jest dramatyczna

Jak podkreślają eksperci Lasów Państwowych, sztuczny śnieg ma inną budowę i strukturę, dlatego tworzy zupełnie inny rodzaj pokrywy. Utwardzona warstwa nie umożliwia dobrej wymiany gazowej między podłożem a otoczeniem, przez co negatywnie wpływa na organizmy żyjące w glebie. Nie jest to też rozwiązanie proekologiczne, ponieważ wymaga dużego nakładu zasobów wodnych. By nie zaburzyć równowagi w ekosystemie leśnym potrzebne są dokładne obliczenia, ile sztucznej pokrywy można wyprodukować.

Jak działa armatka śnieżnaPAP - Maria Samczuk

Samopoczucie też ucierpi

Nawet jeśli to prawda, że odśnieżanie lub przedzieranie się przez zaspy może nas zestresować, śnieżny krajobraz przeważnie sprzyja naszemu samopoczuciu, a chodzenie po zasypanym śniegiem lesie przekłada się na większe zadowolenie z własnego ciała - wykazali naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Wyniki badania zespołu dr Kamili Czepczor-Bernat opublikowane zostały niedawno na łamach "International Journal of Environmental Research and Public Health".

Eksperyment przeprowadzono zeszłej zimy. 87 kobiet w średnim wieku 24 lat spacerowało po zaśnieżonym Cygańskim Lesie w południowej części Bielska-Białej. Przed spacerem, a także po nim, naukowcy pytali uczestniczki o to, jak oceniają one swoje ciało. Okazało się, że spędzanie nawet niewielkiej ilości czasu na łonie natury – ok. 40 minut – skutkowało zauważalną poprawą, jeśli chodzi o docenianie własnego ciała i zadowolenie z niego.

Autorka/Autor:kw//rzw

Źródło: Lasy Państwowe, PAP, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Ulewy mają nadciągnąć nad Polskę we wtorek. Za sprawą niżu genueńskiego sumy opadów w niektórych regionach mogą sięgnąć 150 litrów na metr kwadratowy. Najsilniej ma padać w nocy z wtorku na środę oraz w środę.

Ulewy coraz bliżej Polski. Tak będą wędrować nad krajem

Ulewy coraz bliżej Polski. Tak będą wędrować nad krajem

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Ulewne opady deszczu spowodują, że poziom wody w rzekach znacznie wzrośnie. Z tego powodu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia hydrologiczne. W mocy są alarmy pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia.

Przybyło ostrzeżeń IMGW. W tych regionach możliwe są podtopienia

Przybyło ostrzeżeń IMGW. W tych regionach możliwe są podtopienia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? We wtorek 8.07 w części Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne, którym towarzyszą opady deszczu oraz silny wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmi w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej rozszerzył obszar, na którym obowiązują ostrzeżenia trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Najwyższym poziomem alertu zostały objęte kolejne powiaty województw świętokrzyskiego i mazowieckiego. Sprawdź szczegóły.

Coraz więcej czerwonych punktów na mapie Polski. IMGW ostrzega

Coraz więcej czerwonych punktów na mapie Polski. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Alert RCB został ponownie rozszerzony o kolejne części kraju. Ostrzeżenia zostały wydane w związku z prognozowanymi intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu. Eksperci podają, że możliwe są podtopienia.

Alert RCB na kolejnych obszarach. "Śledź komunikaty pogodowe"

Alert RCB na kolejnych obszarach. "Śledź komunikaty pogodowe"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Stan rzek w Polsce. IMGW informuje, że w części naszego kraju poziom wód osiągnął strefę stanów wysokich. W nadchodzących godzinach istnieje lokalna możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Stan rzek w Polsce. Gdzie notowane są wzrosty?

Stan rzek w Polsce. Gdzie notowane są wzrosty?

Źródło:
IMGW

Naukowcy odkryli na Krecie bakterię, która może pomóc w zwalczaniu komarów. W testach laboratoryjnych okazała się mieć stuprocentową skuteczność w zabijaniu larw tych owadów.

Odkryto bakterię, która zabija komary. Stuprocentowa skuteczność

Odkryto bakterię, która zabija komary. Stuprocentowa skuteczność

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Grecja od niedzieli zmaga się z falą upałów - we wtorek w niektórych miejscach temperatura może osiągnąć 42 stopnie Celsjusza. Gorąco jest m.in. w Atenach, stolicy kraju. Z tego powodu władze podjęły decyzję o zamknięciu słynnego zabytku na część dnia.

Znany zabytek zamknięty na część dnia z powodu upałów

Znany zabytek zamknięty na część dnia z powodu upałów

Źródło:
PAP, Reuters

Co najmniej 1200 interwencji przeprowadzili w poniedziałek strażacy z samego tylko Podkarpacia po nawałnicy, która przetoczyła się nad regionem. Skutki burz straż usuwała przez całą noc także w innych regionach Polski - łącznie wyjeżdżano do akcji 2200 razy. W jednym miejscu konieczna była prewencyjna ewakuacja obozu harcerskiego.

Setki strażaków w akcji. Ranni, ewakuacja i duże straty

Setki strażaków w akcji. Ranni, ewakuacja i duże straty

Źródło:
PAP

Setki pszczół zaatakowały ludzi na ulicy w miejscowości Aurillac w południowej Francji. Obrażenia odniosły 24 osoby, trzy z nich przewieziono do szpitala w stanie krytycznym. Media podkreślają, że tego typu ataki pszczół na ludzi to rzadkość.

Pszczoły zaatakowały we francuskim mieście, wielu rannych

Pszczoły zaatakowały we francuskim mieście, wielu rannych

Źródło:
Guardian, BFM TV, France Bleu, franceinfo.fr

Niż genueński, zwykle stacjonarny wir z centrum ulokowanym w rejonie północnych Włoch, wyrywa się właśnie z kolebki i rusza w kierunku Bałkanów, a później Polski. Otrzymał imię Gabriel i wszystko wskazuje na to, że będzie odpowiedzialny za przenos ogromnej ilości wilgoci znad Morza Śródziemnego. Przyniesie on ulewne opady deszczu.

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

Źródło:
TVN24+

Pogoda na dziś. Wtorek 8.07 zapowiada się pochmurnie i deszczowo. W części kraju mogą pojawić się burze. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - wtorek 8.07. Deszcz niemal wszędzie. Do 26 stopni

Pogoda na dziś - wtorek 8.07. Deszcz niemal wszędzie. Do 26 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sławosz-Uznański Wiśniewski ma za sobą już jedenaście dni misji IGNIS. Polski astronauta osiągnął podstawowe cele w ponad 80 procentach. W poniedziałek Polak połączył się z Warszawą, a dziś zrobi to ponownie.

Halo, Warszawa! Raport z misji IGNIS

Halo, Warszawa! Raport z misji IGNIS

Źródło:
PAP

Przez Europę przechodzi burzowy front atmosferyczny. We wtorek w kilkunastu regionach Włoch obowiązują alerty pogodowe. Silne burze przeszły przez Węgry, gdzie doszło do przerw w dostawie prądu i wody, a także paraliżu kolei i lotniska.

Burze nad Europą. Alerty pogodowe i paraliż kolei

Burze nad Europą. Alerty pogodowe i paraliż kolei

Źródło:
PAP

Do 104 wzrósł bilans ofiar tragicznej powodzi błyskawicznej w środkowym Teksasie. Wśród ofiar są dzieci. Kataklizm szczególnie dotknął hrabstwo Kerr, gdzie odbywał się chrześcijański obóz dla dzieci Camp Mystic. Skalę katastrofy i śmiertelną siłę żywiołu oddaje film pokazujący - w przyspieszonym tempie - gwałtowny wzrost stanu wody w rzece Guadalupe.

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP

Zalany terminal i zablokowane pasy startowe - to skutki burzy, jaka przeszła dziś nad największym międzynarodowym lotniskiem na Węgrzech. Przez załamanie pogody port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie wstrzymał prace na niecałe dwie godziny. Część lecących do stolicy Węgier samolotów została przekierowana do innych miast.

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Źródło:
PAP, dailynewshungary.com

Praca na ISS i jej ważność dla Polski - między innymi o te kwestie pytali w poniedziałek Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego dziennikarze zgromadzenie w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Polski astronauta od ponad tygodnia przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Ax-4.

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Źródło:
PAP, TVN24

Przed nami nie tylko spektakularne ochłodzenie, ale także ulewy. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dni? Kiedy może wrócić upał? Sprawdź najnowszą prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wulkan Lewotobi Laki-Laki na wschodzie Indonezji ponownie dał o sobie znać - jego erupcja w poniedziałek wyrzuciła popiół na wysokość aż 18 kilometrów, zmuszając władze do ogłoszenia najwyższego stopnia alarmowego. W związku z zagrożeniem wstrzymano także część lotów.

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Źródło:
Reuters, ABC News

Burze nawiedziły w niedzielę północne Włochy. Szczególnie niebezpieczna aura panowała w Mediolanie i okolicach, gdzie doszło do śmiertelnego wypadku. Podczas burzy drzewo przygniotło turystów, a jednej osoby nie udało się uratować.

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Źródło:
PAP, Rai News

W niedzielę firma Axiom Space połączyła się z członkami misji Ax-4 - Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i Peggy Whitson. Polak powiedział, że cały czas realizują misję. W pewnym momencie podczas transmisji pojawiły się pierogi.

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Źródło:
TVN24

Jeszcze do niedawna w ciepłe, letnie wieczory łąki, parki i ogrody były rozświetlone przez świetliki. Przyrodnicy alarmują jednak, że populacja tych owadów drastycznie maleje, a nawet pojawia się ryzyko ich wyginięcia. Są jednak sposoby na to, aby zatrzymać ten negatywny trend.

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Źródło:
PAP, Discover Magazine

Lew uciekł z ogrodu zoologicznego i zaatakował 53-letniego mężczyznę. Ranny został zabrany do szpitala, a zwierzę zastrzelono. Do zdarzenia doszło w tureckim mieście Manavgat.

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Źródło:
PAP, milliyet.com.tr

Grecja przygotowuje się na kilkudniową falę upałów. Z prognoz wynika, że miejscami temperatura sięgnie nawet 42 stopni Celsjusza.

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Źródło:
PAP, newpost.gr, iefimerida.gr

Europa nie była przygotowana na takie lato. Skwar zaczął się w czerwcu, w południowej i zachodniej części kontynentu, by do sierpnia rozlać się właściwie we wszystkich regionach. Dni były o sześć-siedem stopni cieplejsze niż zazwyczaj o tej porze roku. Ludzie, nienawykli do takiego gorąca, mdleli na ulicach. Często było już za późno, by ich uratować - według wstępnych szacunków na skutek upału zmarło ponad 30 tysięcy ludzi, ale późniejsze analizy podniosły ten tragiczny bilans do nawet 70 tysięcy. W Paryżu zakłady pogrzebowe nie nadążały z przyjmowaniem ciał, a władze podjęły decyzję o przekształceniu magazynu przemysłowego w miejscowości Rungis w tymczasową kostnicę.

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Źródło:
TVN24+

Centralną część Teksasu nawiedziły katastrofalne powodzie. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 50 osób, w tym kilkanaścioro dzieci. Pogoda wyrządziła ogromne szkody na terenie katolickiego obozu Mystic Camp, na którym byli także Polacy, nic im się nie stało. Opowiadali o tym, jak wyglądała ewakuacja i załamanie aury.

"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"

"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"

Źródło:
PAP