Zima jak wiosna: bez śniegu i ciepło. Dlaczego nie ma się z czego cieszyć?

Źródło:
Lasy Państwowe, PAP, tvnmeteo.pl
Rekordy ciepła w Polsce
Rekordy ciepła w PolsceTVN24
wideo 2/12
Rekordy ciepła w PolsceTVN24

Tegoroczna zima przeważnie jest nią tylko z nazwy. Owszem, pamiętamy bardzo śnieżny i mroźny okres w połowie grudnia, także i potem zdarzały się pogodowe epizody przypominające zimę, ale większość tej pory roku w obecnym sezonie upływa pod znakiem wyjątkowo łagodnej aury. To, że nie ma śniegu i z reguły jest dość ciepło, odbija się niekorzystnie nie tylko na przyrodzie.

Pogoda w Polsce w ostatnich tygodniach przeważnie nie jest typowa dla zimy. Po ataku śniegu i mrozu w połowie grudnia ubiegłego roku, te zimowe atrybuty zdarzają się sporadycznie. Boże Narodzenie nie było białe, sylwester był ciepły, także styczeń przynosi przeważnie wysoką temperaturę. W pierwszym dniu nowego roku w miejscowości Jodłownik (woj. małopolskie) termometry pokazały 19 stopni Celsjusza, bijąc dotychczasowy rekord ciepła dla tego miesiąca. Internauci wysyłali tego dnia na Kontakt 24 zdjęcia "noworocznej wiosny w ogródkach".

Temperatura maksymalna w dniu 1.01.23IMGW-PIB CMM

Nic nie wskazuje na to, by trend ten miał się nagle i wkrótce odwrócić. Jak przewidywał prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej najnowszej autorskiej prognozie pogody na 16 dni, reszta stycznia także zapowiada się "zdumiewająco" pod tym względem, jako że Polska pozostanie w zasięgu ciepłego, atlantyckiego powietrza. "Przez cały tydzień możemy spodziewać się nietypowo ciepłej pogody jak na tę porę roku (...). Bardzo podobnie, bo zupełnie bez mrozu, zapowiada się również następny tydzień, a niewielkie, kilkudniowe ochłodzenie jest możliwe dopiero po 20 stycznia" - uprzedzał Wasilewski.

Chroni jak kołdra

Nie życząc nikomu ekstremalnie niskich temperatur i potężnych śnieżyc - choćby takich, jakie niedawno nawiedzały Stany Zjednoczone - warto przypomnieć sobie, jakie korzyści dla całego środowiska przyrodniczego przynoszą w zimie śnieg i mróz. Przekonują o tym w najnowszym opracowaniu eksperci Lasów Państwowych. Jak podkreślają, zimowe opady stanowią fantastyczny rezerwuar wody, która potem wnika w glebę wraz z roztopami. Jeśli nie ma śniegu i występuje tak zwana "zimowa susza", to nawet opady deszczu - jakich doświadczamy od czasu do czasu - nie zawsze są w stanie uratować sytuację. Woda z nich zbyt szybko spływa do rzek.

Konsekwencją niedoboru śniegu jest więc gorsza kondycja przyrody, która budzić się do życia powinna dopiero wraz z "prawdziwą" wiosną, a także zaostrzenie suszy i problemy rolnicze, występujące w lecie. To zaś może oznaczać mniejsze plony i wyższe ceny żywności.

>>> Czytaj dalej: "Klimatyczny rollercoaster" się nie zatrzymuje. Jego konsekwencje odczujemy wszyscy

Pokrywa śnieżna zmienia warunki termiczne gleby z korzyścią zarówno dla flory, jak i fauny. Warstwa śniegu to ochrona termiczna dla roślin, zwierząt i innych organizmów "drzemiących" w ziemi. - Każdej zimy obserwujemy, że opadów jest zwykle za mało, poniżej normy - przyznawała w grudniu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Cieszyła się z grubej pokrywy śniegu, jaka wówczas pojawiła się w Polsce. - Ta kołdra śniegu, [...] chroni ziemię, rośliny i wszelkie stworzenia, które śpią w ziemi - podkreślała.

Jak powstaje i ile waży śniegPAP

Śnieg dobry dla drzew

Ogromne znaczenie śnieg ma w górach, gdzie chroni młode drzewa przed działaniem niekorzystnych warunków nie tylko termicznych, ale i związanych z silnymi porywami wiatru, jakie często panują na tych terenach.

Jak zauważają Lasy Państwowe, bezśnieżna i łagodna zima mocno odbija się na świerkach pospolitych. Co roku wymagają one sztucznego "przemrożenia", by przystosować je do górskich warunków. Na wyższych wysokościach nad poziomem morza często to jedyne drzewa, które budują las. Dlatego gdyby zima całkowicie przestała nawiedzać górskie regiony, bory zupełnie przestałyby istnieć. To z kolei mogłoby przyczynić się do wylesienia gór, zmiany krajobrazu oraz utraty zabezpieczenia przed powodziami.

- Teoretycznie w górach, które są naturalnym miejscem dla tego gatunku i gdzie jest większa wilgotność, świerk powinien sobie radzić lepiej - tłumaczył Przemysław Bąbelewski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, ostrzegając, że za kilkadziesiąt lat świerk pospolity (Picea abies) może całkowicie zniknąć z obszaru Polski. - Nawet tam, z powodu rosnących temperatur i braku odpowiedniej ilości wody, obserwujemy, że świerków systematycznie ubywa. Na Dolnym Śląsku, w górach, te drzewa są charakterystycznym elementem krajobrazu, ale niestety ich sytuacja z powodu zmian klimatycznych staje się coraz gorsza - dodał naukowiec.

Co ze sztucznym śniegiem?

Dla przyrody najlepszymi rozwiązaniami są te pochodzące z natury. Sztuczne naśnieżanie nie jest w stanie tak poprawić sytuacji, jak prawdziwe opady. Na stokach czy w kurortach stosowanie tej praktyki bywa uzasadnione, ale korzyści czerpią wyłącznie miłośnicy zimowych sportów.

>>> Czytaj dalej: Nie ma śniegu. Sytuacja na europejskich stokach jest dramatyczna

Jak podkreślają eksperci Lasów Państwowych, sztuczny śnieg ma inną budowę i strukturę, dlatego tworzy zupełnie inny rodzaj pokrywy. Utwardzona warstwa nie umożliwia dobrej wymiany gazowej między podłożem a otoczeniem, przez co negatywnie wpływa na organizmy żyjące w glebie. Nie jest to też rozwiązanie proekologiczne, ponieważ wymaga dużego nakładu zasobów wodnych. By nie zaburzyć równowagi w ekosystemie leśnym potrzebne są dokładne obliczenia, ile sztucznej pokrywy można wyprodukować.

Jak działa armatka śnieżnaPAP - Maria Samczuk

Samopoczucie też ucierpi

Nawet jeśli to prawda, że odśnieżanie lub przedzieranie się przez zaspy może nas zestresować, śnieżny krajobraz przeważnie sprzyja naszemu samopoczuciu, a chodzenie po zasypanym śniegiem lesie przekłada się na większe zadowolenie z własnego ciała - wykazali naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Wyniki badania zespołu dr Kamili Czepczor-Bernat opublikowane zostały niedawno na łamach "International Journal of Environmental Research and Public Health".

Eksperyment przeprowadzono zeszłej zimy. 87 kobiet w średnim wieku 24 lat spacerowało po zaśnieżonym Cygańskim Lesie w południowej części Bielska-Białej. Przed spacerem, a także po nim, naukowcy pytali uczestniczki o to, jak oceniają one swoje ciało. Okazało się, że spędzanie nawet niewielkiej ilości czasu na łonie natury – ok. 40 minut – skutkowało zauważalną poprawą, jeśli chodzi o docenianie własnego ciała i zadowolenie z niego.

Autorka/Autor:kw//rzw

Źródło: Lasy Państwowe, PAP, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Burze przechodzą w czwartek nad Polską. W województwie kujawsko-pomorskim, gdzie intensywnie padał deszcz i grad, strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy. W niektórych regionach pojawiły się opady dosyć dużego gradu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Białe ulice, dziesiątki interwencji. Gwałtowna aura w Boże Ciało

Białe ulice, dziesiątki interwencji. Gwałtowna aura w Boże Ciało

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, TVN24

Trudna aura panowała w czwartek na mazurskich jeziorach. Siła wiatru sięgała 7 w skali Beauforta, co utrudniało sterowanie jachtami nawet doświadczonym żeglarzom i stwarzało spore niebezpieczeństwo. W okolicach Mostu Sztynorckiego doszło do tragicznego wypadku.

Silny wiatr na Mazurach. Seria groźnych wypadków, nie żyje żeglarz

Silny wiatr na Mazurach. Seria groźnych wypadków, nie żyje żeglarz

Źródło:
PAP

Pogoda na jutro, czyli na piątek 31.05. W nocy pogoda w przeważającej części Polski się poprawi - tylko lokalnie może popadać lub zagrzmieć. W dzień na terenie całego kraju czeka nas jednak kolejna dawka burz z gradem i ulewami. Termometry pokażą do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek 31.05. Nocą lokalnie zagrzmi i popada. W dzień wróci grad

Pogoda na jutro - piątek 31.05. Nocą lokalnie zagrzmi i popada. W dzień wróci grad

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W czwartek 30.05 w wielu regionach kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi i błyska się w kolejnych miejscach. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Pod wieczór wciąż grzmi i silnie wieje

Gdzie jest burza? Pod wieczór wciąż grzmi i silnie wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Morska mgła pojawiła się w Karwii (Pomorskie) w godzinach popołudniowych. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek tłumaczyła, że zjawisko to powstaje w bardzo specyficznych warunkach. Może ono być również bardzo niebezpieczne.

Biało nad Bałtykiem. To zjawisko może być groźne

Biało nad Bałtykiem. To zjawisko może być groźne

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega w czwartek przed burzami z intensywnymi opadami deszczu, gradem i porywistym wiatrem. Ostrzeżeniami IMGW objęto niemal całą Polskę, a na terenie aż 11 województw obowiązują alarmy drugiego stopnia.

Połowa Polski na pomarańczowo. To będą trudne godziny

Połowa Polski na pomarańczowo. To będą trudne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Alert RCB trafił do mieszkańców kolejnych obszarów Polski. W Boże Ciało pogoda może być niebezpieczna w zachodniej oraz w południowej części kraju. Eksperci radzą też, jak przygotować się na nadejście burzy.

Alert RCB w dziesięciu województwach

Alert RCB w dziesięciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Kolejne dni przyniosą nam dalszą dominację ciepłego, wilgotnego powietrza znad Morza Śródziemnego. Jego władza nad Polską zacznie jednak słabnąć, a opady deszczu i burze - powoli zanikać. Wraz ze względnym spokojem do naszego kraju zawita jednak niższa temperatura.

Pogoda na 5 dni. Jak długo potrwa gorąca aura

Pogoda na 5 dni. Jak długo potrwa gorąca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na lotnisku Dallas-Fort Worth w Teksasie doszło we wtorek do groźnego zdarzenia. Podczas burzy silny wiatr przesunął samolot pasażerski, stojący na płycie lotniska. Jedno ze skrzydeł prawie uderzyło w rozwinięty rękaw dla pasażerów. Widać to na nagraniu.

Wiatr przesuwa samolot. Nagranie

Wiatr przesuwa samolot. Nagranie

Źródło:
Reuters, poweroutage.us

Kleszcz afrykański pojawił się w Europie, w tym między innymi w Niemczech i na Słowacji. Trwają poszukiwania tego groźnego pajęczaka w Polsce. Z badań wynika, że 60 procent naszego kraju ma warunki odpowiednie dla życia kleszcza Hyalomma. - Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było - stwierdziła profesor Anna Bajer z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Po napiciu stają się wręcz monstrualne. Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było"

"Po napiciu stają się wręcz monstrualne. Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było"

Źródło:
PAP

Wyraźny, jasny punkt był widoczny w nocy z wtorku na środę na polskim niebie. Jak się okazuje, był on powiązany z początkiem bardzo ważnej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Źródło:
O kosmosie i astronautyce, tvnmeteo.pl

W Indiach i Bangladeszu rośnie liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Remal, który w niedzielę uderzył w oba te kraje. Zniszczone są dziesiątki tysięcy domów. Straty w sektorze rybołówstwa w Bangladeszu sięgają blisko 15 miliardów dolarów - podały lokalne media.

Wzrosła liczba zabitych po przejściu cyklonu. "Jeden z najdłuższych w historii kraju"

Wzrosła liczba zabitych po przejściu cyklonu. "Jeden z najdłuższych w historii kraju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy korzystają ze sztucznej inteligencji w poszukiwaniu rodzaju żeńskiego dla sagowca Encephalartos woodii (E. woodii) w lasach Republiki Południowej Afryki. Choć to gatunek istniejący jeszcze przed dinozaurami, na całym świecie odkryto tylko jeden męski okaz, a obecnie znane egzemplarze są jego klonami.

Sztuczna inteligencja szuka partnerki dla "najbardziej samotnej rośliny świata"

Sztuczna inteligencja szuka partnerki dla "najbardziej samotnej rośliny świata"

Źródło:
PAP, BBC, University of Southampton

Na jednym z poznańskich osiedli zauważono rzadki gatunek ptaka - orłosępa brodatego. Ptak ten zazwyczaj nie występuje w Polsce. Dzięki specjalnemu nadajnikowi wiemy, że ten osobnik wykluł się dwa lata temu we Francji, skąd też przyleciał. Gatunek ten jest wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, ptakipolski.pl

Z raportu opublikowanego we wtorek przez Komisję Europejską wynika, że tylko 55 procent kąpielisk w Polsce jest bardzo dobrej jakości. To najgorszy wynik w Unii Europejskiej.

Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w UE. Raport

Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w UE. Raport

Źródło:
PAP

We wtorek na zachodzie kraju przechodziły burze. Towarzyszyły im nie tylko silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu i gradobicia. W okolicach miejscowości Smolec na Dolnym Śląsku pojawił się zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Zorze polarne mogą powrócić w czerwcu na nasze niebo. Aktywny region słoneczny AR3664, odpowiedzialny za silną burzę magnetyczną z początku maja, już wkrótce znów zwróci się w stronę Ziemi. Co istotne, w obserwacjach pomoże nam także Księżyc.

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Źródło:
Live Science, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Strażacy walczą z szybko rozprzestrzeniającym się pożarem lasu w okolicach miasta Kearny w południowej Arizonie. Zniszczone zostały dwa budynki, część mieszkańców ewakuowano.

Zniszczone budynki, ewakuacje. Ogień szybko się rozprzestrzenia

Zniszczone budynki, ewakuacje. Ogień szybko się rozprzestrzenia

Źródło:
Reuters, abc15.com, tvnmeteo.pl

Na orbitę okołoziemską został wyniesiony satelita EarthCARE - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Głównym celem misji jest badanie wpływu chmur i aerozoli na ochładzanie oraz ogrzewanie ziemskiej atmosfery, co ma pozwolić na lepsze zrozumienie zmian klimatu na Ziemi.

ESA wystrzeliła satelitę do obserwacji Ziemi

ESA wystrzeliła satelitę do obserwacji Ziemi

Źródło:
PAP

We wtorek różnica temperatury pomiędzy Piłą a Toruniem, które są od siebie oddalone o około 140 kilometrów, wyniosła prawie 14 stopni. Zapytaliśmy o to Tomasza Wasilewskiego, prezentera tvnmeteo.pl.

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

15 osób zginęło na skutek osunięcia się zbocza kamieniołomu w Indiach. Osuwisko zostało spowodowane przez ulewy związane z cyklonem Remal, który nadciągną nad południową Azję.

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Źródło:
PAP, Reuters, Times of India tvnmeteo.pl

Niedźwiedź wtargnął do domku w Arizonie, w którym przebywał 15-letni chłopiec, i zaatakował go, uderzając i drapiąc. Tylko dzięki reakcji starszego brata nie doszło do tragedii. Po ataku zwierzę miało "usiąść na werandzie na kanapie i się rozglądać".

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Źródło:
NBC News, AZGFD

Osuwisko, które przyczyniło się do śmierci nawet dwóch tysięcy osób, zagraża kolejnym tysiącom mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. W kraju ogłoszono stan klęski żywiołowej, zaś akcję poszukiwawczo-ratunkową mają wesprzeć australijscy ratownicy.

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Źródło:
PAP, postcourier.com.pg, tvnmeteo.pl

Tajfun Ewiniar szaleje na Pacyfiku. W południowych prowincjach Filipin, w które uderzył jako burza tropikalna, żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej siedmiu osób i wywołał niszczycielskie powodzie. Zjawisko nabiera intensywności, a w ciągu kilku dni może dotrzeć do Japonii.

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Źródło:
PAP, The Straits Times

Pakistan doświadcza ekstremalnej fali upałów. Temperatura na południu kraju wzrosła powyżej 52 stopni Celsjusza, co jest wartością bliską rekordu ciepła w skali całego kraju - podał tamtejszy departament meteorologiczny. Setki osób trafiają do szpitali z objawami udaru cieplnego.

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Dżibuti we wschodniej Afryce w ubiegłym tygodniu do środowiska uwolniono zmodyfikowane genetycznie komary, które mają pomóc w walce z malarią. To już kolejna taka próba na świecie i zapowiadane są kolejne. Od 2019 roku na całym świecie do środowiska trafił ponad miliard komarów GMO - wynika z danych amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC).

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Źródło:
PAP

"Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie. Kwiaty tego gatunku charakteryzują się niezbyt przyjemnym dla ludzkiego nosa zapachem zgniłego mięsa. Pełni on jednak bardzo ważną rolę w rozmnażaniu się rośliny.

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Źródło:
PAP, rhs.org.uk

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl