Czy śnieg ma wpływ na to, jak postrzegamy swoje ciało? Okazuje się, że tak

Autor:
kw
Źródło:
sciencedaily.com, aru.ac.uk
Łódź pod śniegiem
Łódź pod śniegiemTVN24
wideo 2/11
Listopadowa zima w Polsce

Polsko-brytyjski zespół naukowców postanowił sprawdzić, jaki wpływ na to, jak postrzegamy siebie, mogą mieć zimowe spacery, na które udajemy się w towarzystwie. Okazało się, że uczestniczki badania, które wróciły z takiego spaceru, cechowały się większym zadowoleniem z własnego ciała. - Nasze odkrycie pokazuje, jak ważne jest zapewnienie każdemu dostępu do regenerującego środowiska naturalnego - skomentowali autorzy pracy.

Już wcześniej naukowcy udowodnili, że spędzanie czasu w miejscach takich jak parki, lasy, wybrzeża czy okolice rzek może korzystnie wpływać na psychikę człowieka. Okazuje się jednak, że podobne działanie mogą mieć także spacery w śnieżnej scenerii.

Wyniki prac na ten temat ujrzały światło dzienne w listopadzie w czasopiśmie akademickim "International Journal of Environmental Research and Public Health".

40 minut spaceru

Badania przeprowadzone zostały przez naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Anglia Ruskin University (ARU) w Wielkiej Brytanii. Wzięło w nich udział 87 kobiet, których średnia wieku wyniosła 24 lata. Uczestniczki wypełniały kwestionariusze, w których pytane były o swoje samopoczucie, a także o poczucie więzi z naturą i samoakceptację. Następnie, w małych grupach, przez kilkadziesiąt minut spacerowały po ośnieżonych lasach Śląska. Potem ponownie wypełniały ankietę.

Analiza odpowiedzi ujawniła, że nawet krótkotrwały - w tym wypadku 40-minutowy - kontakt z zimową przyrodą może korzystnie wpływać na postrzeganie własnego ciała.

Zimowy spacer w towarzystwie może wpływać korzystnie na samoakceptacjęShutterstock

Profit niezależnie od pogody

Jest to nie tylko pierwsze badanie, które bada korzyści dla akceptacji własnego ciała wynikające ze spędzania czasu w zaśnieżonym krajobrazie, ale też pierwsze, które pokazuje, że można poprawić postrzeganie siebie poprzez przebywanie na łonie natury zimą w małych grupach.

- Istnieje wiele dowodów wskazujących, że ekspozycja na przyrodę - mieszkanie w jej pobliżu lub częste przebywanie na terenach takich jak lasy i parki - wiąże się z szeregiem korzyści dla dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Jednak w przeciwieństwie do poprzednich badań, które koncentrowały się na wpływie niebieskiego i zielonego środowiska naturalnego na obraz ciała, nasze jako pierwsze wykazało pozytywny wpływ spędzania czasu w pokrytym śniegiem otoczeniu - skomentowała dr Kamila Czepczor-Bernat ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Autor:kw

Źródło: sciencedaily.com, aru.ac.uk

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości