Przegrzanie organizmu – przyczyny, objawy, skutki

Źródło:
TVN24
Woda, czapka, krem z filtrem. Sposoby na upały
Woda, czapka, krem z filtrem. Sposoby na upałytvn24
wideo 2/4
Woda, czapka, krem z filtrem. Sposoby na upałytvn24

Przegrzanie organizmu, inaczej nazywane hipertermią, to poważny stan, w którym wzrasta temperatura wewnątrz ciała, co może prowadzić do tragicznego w skutkach udaru cieplnego. Na przegrzanie organizmu szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i cierpiące na przewlekłe choroby, u których sprawność układu termoregulacji jest słabsza. W tym artykule przedstawimy objawy i skutki hipertermii oraz podpowiemy, jak pomóc osobie, która jej doznała.

● Przegrzanie organizmu jest bardzo niebezpieczne, gdyż może prowadzić do wystąpienia udaru słonecznego. ● Na przegrzanie organizmu narażone są zwłaszcza dzieci, osoby starsze i przewlekle chore. ● Do przegrzania organizmu może dojść nie tylko na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce, ale i poprzez wysiłek fizyczny. ● Przyczyną przegrzania niemowlaka może być zbyt ciepłe, niedostosowane do panującej temperatury ubranie. ● Aby uchronić siebie i dzieci przed przegrzaniem słonecznym należy ubierać nakrycie głowy i unikać przebywania na słońcu pomiędzy 11 a 15 godziną.

Przegrzanie organizmu – przyczyny

Najczęstszą przyczyną przegrzania organizmu jest zbyt długie przebywanie na słońcu, szczególnie bez nakrycia głowy oraz w godzinach okołopołudniowych. Intensywne nasłonecznienie głowy i karku prowadzi do upośledzenia naturalnej zdolności organizmu do ochładzania się. Niekorzystnie na organizm w czasie upałów działa także zbyt ciasne, nieprzewiewne i za ciepłe ubranie.

Na palące, letnie słońce powinny również uważać osoby, które przyjmują leki antyhistaminowe, moczopędne, antydepresyjne i rozszerzające naczynia krwionośne. Dużym ryzykiem wystąpienia przegrzania organizmu obarczone są także osoby otyłe oraz cierpiące na cukrzycę, choroby serca czy nadczynność tarczycy.

ZOBACZ TEŻ >> Udar słoneczny - objawy i leczenie

Przegrzanie organizmu – objawy

Objawy przegrzania organizmu mogą pozornie wydawać się błahe, przez co łatwo jest je zlekceważyć. Do hipertermii dochodzi najczęściej podczas długotrwałego przebywania na słońcu, zwłaszcza w lecie w porze południa, a także w efekcie zbyt długiej gorącej kąpieli lub wysiłku fizycznego. Do głównych objawów przegrzania organizmu należą: - bardzo ciepła i sucha skóra, - oparzenia skórne, - swędząca wysypka, - wzrost temperatury ciała powyżej 40 st. Celsjusza, - osłabienie organizmu, - bóle i zawroty głowy, - zaczerwienienie twarzy przypominające oparzenia słoneczne, - obrzęki stóp i okolicy kostek, - przyspieszenie akcji serca, - mdłości, - skurcze cieplne (brzucha, rąk i nóg), - zaburzenia świadomości, - zaburzenia widzenia, - problemy z oddychaniem, - utrata przytomności.

Objawy przegrzania organizmu mogą wystąpić nawet kilka godzin po ekspozycji na słońce

Skutki przegrzania organizmu

Najbardziej poważnym skutkiem przegrzania organizmu jest udar cieplny, który może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, a nawet śpiączki i śmierci. Pozostałe skutki przegrzania organizmu również są niebezpieczne dla zdrowia, a należą do nich: - gorączka, - osłabienie odporności (powodujące większą podatność na infekcje i choroby), - wyczerpanie cieplne, czyli skrajne osłabienie spowodowane zbyt wysoką temperaturą, - szok termiczny, - poważne zaburzenia świadomości (np. halucynacje), które niezauważone przez osoby towarzyszące osobie przechodzącej przegrzanie cieplne mogą prowadzić do nieszczęścia (utonięcia, upadku z wysokości).

Przegrzanie dziecka

Przegrzanie niemowlaka, a także większego dziecka jest bardziej groźne niż u osób dorosłych i co gorsza, łatwiejsze. Nie każdy rodzic ma świadomość, że dziecko odczuwa temperaturę tak samo, jak osoby dorosłe, a co za tym idzie jest mu tak samo gorąco i niekomfortowo w kilku warstwach ubrania. I choć rodzice mają dobre intencje chcąc uchronić dziecko przed zimnem poprzez założenie ciepłych ubranek, to niestety może to prowadzić do wystąpienia hipertermii. Jedyną częścią garderoby, której nigdy podczas upałów nie można nie założyć (zarówno dziecku, jak i sobie) jest nakrycie głowy.

Na przegrzanie organizmu narażone są zwłaszcza dzieci, które nie ukończyły 12 miesiąca życia, ponieważ nie mają jeszcze w pełni wytworzonego systemu regulującego temperaturę ciała. Ten fakt oraz zbyt ciepłe, niedostosowane do panującej temperatury ubranie mogą doprowadzić malucha do udaru cieplnego, który może być bezpośrednim zagrożeniem dla życia malucha.

Przegrzanie dziecka na szczęście łatwo jest zauważyć, gdyż maluch sam zasygnalizuje je płaczem, że nie najlepiej się czuje. Jeżeli pojawi się również wysypka, zwana potówką oraz zaczerwienienie skóry, można być pewnym, że doszło do przegrzania organizmu. W takiej sytuacji należy jak najszybciej schłodzić dziecko, czyli przenieść w chłodniejsze miejsce, rozebrać i przemyć wilgotnym ręcznikiem.

Przegrzanie organizmu – ile trwa?

Przegrzanie organizmu może utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni, a czas jego występowania jest w zależny od indywidualnych predyspozycji organizmu, a także stopnia przegrzania. W przypadku przegrzania dziecka, osoby starszej lub przewlekle chorej, gdy organizm długo się nie schładza lub nastąpiły niepokojące, silne objawy przegrzania, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie.  

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po całej serii upalnych dni, temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed wysoką temperaturą, która miejscami może sięgać 33 stopni Celsjusza. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia przed skwarem.

Żar leje się z nieba. Ostrzeżenia przed spiekotą w 15 województwach

Żar leje się z nieba. Ostrzeżenia przed spiekotą w 15 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 22.07. Noc zapowiada się pogodnie. Dzień przyniesie części kraju przelotny deszcz i burze. Termometry pokażą maksymalnie 33 stopnie.

Pogoda na jutro - poniedziałek, 22.07. Zagrzmi w części kraju

Pogoda na jutro - poniedziałek, 22.07. Zagrzmi w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Pełnia Koźlego Księżyca widoczna była na naszym niebie. Srebrny Glob nie wyglądał wcale na srebrny, ale przyjął charakterystyczną dla lata złotawą barwę. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Do Polski płynie gorące powietrze. W niektórych regionach kraju temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza, choć tym razem upały nie potrwają długo. W ciągu najbliższych dni czeka nas również powrót gwałtownych zjawisk.

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Bułgarscy strażacy od wielu dni zmagają się z potężnymi pożarami, które trawią ich kraj. Walkę z żywiołem utrudnia bardzo wysoka temperatura i brak opadów. W kilku miejscowościach niezbędna była ewakuacja mieszkańców. 

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Źródło:
Reuters

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Z 14 do 17 wzrosła w piątek liczba wydanych alertów najwyższego stopnia z powodu upałów we Włoszech, objęto nimi miasta od północy po południe kraju. Są ofiary śmiertelne, ludzie mdleją na przystankach i w kolejkach. W związku z masowo włączoną klimatyzacją dochodzi do przerw w dostawach prądu.

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Źródło:
PAP, Euronews

Tony martwych ryb unoszą się na powierzchni rzeki Piracicaba w brazylijskim stanie Sao Paulo. Władze ostrzegły, że skutki tej katastrofy ekologicznej mogą być odczuwalne dla regionu przez wiele lat.

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

Źródło:
Reuters

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jest nadzieja na przetrwanie krytycznie zagrożonego wyginięciem krokodyla syjamskiego. W Parku Narodowym Kardamon w Kambodży, na wolności, wykluło się 60 młodych osobników. To największy odnotowany przypadek rozrodu tego gatunku w tym stuleciu.

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Źródło:
CNN, phys.org, BBC

Strażacy, którzy od połowy lipca walczą z pożarami lasów w regionie Jakucji na Syberii, nie mogą opanować żywiołu. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr i wysoka temperatura. Żywioł pochłonął ponad 900 tysięcy hektarów tajgi.

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 nawiedziło północne Chile przy granicy z Boliwią i Argentyną - podała amerykańska agencja geologiczna USGS. Nie ma informacji ofiarach lub większych zniszczeniach.

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Źródło:
Reuters, PAP, ABC News

Badacze chcą zmienić to, jak Międzynarodowa Unia Astronomiczna definiuje planety. Jak przekazali astronomowie, dotychczas obejmowała ona jedynie światy krążące dookoła Słońca. Według nowej definicji, planety mogłyby obiegać także inne gwiazdy - i nie tylko.

Astronomowie chcą zmienić definicję planety. Czy to szansa dla Plutona?

Astronomowie chcą zmienić definicję planety. Czy to szansa dla Plutona?

Źródło:
UCLA

Ekstremalna letnia pogoda - taka, jakiej doświadczają obecnie kraje południowej Europy - stanowi poważne zagrożenie dla osób cierpiących na schorzenie zwane skórą pergaminową. Dla dotkniętego nim nastolatka z Barcelony każdy kontakt z promieniowaniem UV może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Dłuższe i intensywne okresy gorąca wymagają od niego i jego rodziny kompletnej zmiany stylu życia.

Jest "księżycowym dzieckiem", więc nie spędza wakacji tak jak jego rówieśnicy

Jest "księżycowym dzieckiem", więc nie spędza wakacji tak jak jego rówieśnicy

Źródło:
Reuters, SJD Hospital Barcelona, tvnmeteo.pl, Przemęcka et al. (2013)

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC