Przegrzanie organizmu – przyczyny, objawy, skutki

Źródło:
TVN24
Woda, czapka, krem z filtrem. Sposoby na upały
Woda, czapka, krem z filtrem. Sposoby na upałytvn24
wideo 2/4
Woda, czapka, krem z filtrem. Sposoby na upałytvn24

Przegrzanie organizmu, inaczej nazywane hipertermią, to poważny stan, w którym wzrasta temperatura wewnątrz ciała, co może prowadzić do tragicznego w skutkach udaru cieplnego. Na przegrzanie organizmu szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i cierpiące na przewlekłe choroby, u których sprawność układu termoregulacji jest słabsza. W tym artykule przedstawimy objawy i skutki hipertermii oraz podpowiemy, jak pomóc osobie, która jej doznała.

● Przegrzanie organizmu jest bardzo niebezpieczne, gdyż może prowadzić do wystąpienia udaru słonecznego. ● Na przegrzanie organizmu narażone są zwłaszcza dzieci, osoby starsze i przewlekle chore. ● Do przegrzania organizmu może dojść nie tylko na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce, ale i poprzez wysiłek fizyczny. ● Przyczyną przegrzania niemowlaka może być zbyt ciepłe, niedostosowane do panującej temperatury ubranie. ● Aby uchronić siebie i dzieci przed przegrzaniem słonecznym należy ubierać nakrycie głowy i unikać przebywania na słońcu pomiędzy 11 a 15 godziną.

Przegrzanie organizmu – przyczyny

Najczęstszą przyczyną przegrzania organizmu jest zbyt długie przebywanie na słońcu, szczególnie bez nakrycia głowy oraz w godzinach okołopołudniowych. Intensywne nasłonecznienie głowy i karku prowadzi do upośledzenia naturalnej zdolności organizmu do ochładzania się. Niekorzystnie na organizm w czasie upałów działa także zbyt ciasne, nieprzewiewne i za ciepłe ubranie.

Na palące, letnie słońce powinny również uważać osoby, które przyjmują leki antyhistaminowe, moczopędne, antydepresyjne i rozszerzające naczynia krwionośne. Dużym ryzykiem wystąpienia przegrzania organizmu obarczone są także osoby otyłe oraz cierpiące na cukrzycę, choroby serca czy nadczynność tarczycy.

ZOBACZ TEŻ >> Udar słoneczny - objawy i leczenie

Przegrzanie organizmu – objawy

Objawy przegrzania organizmu mogą pozornie wydawać się błahe, przez co łatwo jest je zlekceważyć. Do hipertermii dochodzi najczęściej podczas długotrwałego przebywania na słońcu, zwłaszcza w lecie w porze południa, a także w efekcie zbyt długiej gorącej kąpieli lub wysiłku fizycznego. Do głównych objawów przegrzania organizmu należą: - bardzo ciepła i sucha skóra, - oparzenia skórne, - swędząca wysypka, - wzrost temperatury ciała powyżej 40 st. Celsjusza, - osłabienie organizmu, - bóle i zawroty głowy, - zaczerwienienie twarzy przypominające oparzenia słoneczne, - obrzęki stóp i okolicy kostek, - przyspieszenie akcji serca, - mdłości, - skurcze cieplne (brzucha, rąk i nóg), - zaburzenia świadomości, - zaburzenia widzenia, - problemy z oddychaniem, - utrata przytomności.

Objawy przegrzania organizmu mogą wystąpić nawet kilka godzin po ekspozycji na słońce

Skutki przegrzania organizmu

Najbardziej poważnym skutkiem przegrzania organizmu jest udar cieplny, który może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, a nawet śpiączki i śmierci. Pozostałe skutki przegrzania organizmu również są niebezpieczne dla zdrowia, a należą do nich: - gorączka, - osłabienie odporności (powodujące większą podatność na infekcje i choroby), - wyczerpanie cieplne, czyli skrajne osłabienie spowodowane zbyt wysoką temperaturą, - szok termiczny, - poważne zaburzenia świadomości (np. halucynacje), które niezauważone przez osoby towarzyszące osobie przechodzącej przegrzanie cieplne mogą prowadzić do nieszczęścia (utonięcia, upadku z wysokości).

Przegrzanie dziecka

Przegrzanie niemowlaka, a także większego dziecka jest bardziej groźne niż u osób dorosłych i co gorsza, łatwiejsze. Nie każdy rodzic ma świadomość, że dziecko odczuwa temperaturę tak samo, jak osoby dorosłe, a co za tym idzie jest mu tak samo gorąco i niekomfortowo w kilku warstwach ubrania. I choć rodzice mają dobre intencje chcąc uchronić dziecko przed zimnem poprzez założenie ciepłych ubranek, to niestety może to prowadzić do wystąpienia hipertermii. Jedyną częścią garderoby, której nigdy podczas upałów nie można nie założyć (zarówno dziecku, jak i sobie) jest nakrycie głowy.

Na przegrzanie organizmu narażone są zwłaszcza dzieci, które nie ukończyły 12 miesiąca życia, ponieważ nie mają jeszcze w pełni wytworzonego systemu regulującego temperaturę ciała. Ten fakt oraz zbyt ciepłe, niedostosowane do panującej temperatury ubranie mogą doprowadzić malucha do udaru cieplnego, który może być bezpośrednim zagrożeniem dla życia malucha.

Przegrzanie dziecka na szczęście łatwo jest zauważyć, gdyż maluch sam zasygnalizuje je płaczem, że nie najlepiej się czuje. Jeżeli pojawi się również wysypka, zwana potówką oraz zaczerwienienie skóry, można być pewnym, że doszło do przegrzania organizmu. W takiej sytuacji należy jak najszybciej schłodzić dziecko, czyli przenieść w chłodniejsze miejsce, rozebrać i przemyć wilgotnym ręcznikiem.

Przegrzanie organizmu – ile trwa?

Przegrzanie organizmu może utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni, a czas jego występowania jest w zależny od indywidualnych predyspozycji organizmu, a także stopnia przegrzania. W przypadku przegrzania dziecka, osoby starszej lub przewlekle chorej, gdy organizm długo się nie schładza lub nastąpiły niepokojące, silne objawy przegrzania, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie.  

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W nadchodzących dniach stery w pogodzie przejmie wyż Bie znad Atlantyku. Sprawi, że z każdym dniem będzie robić się w Polsce coraz cieplej. W czwartek temperatura wzrośnie miejscami nawet do 31 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Wyż Bie przejmie stery w pogodzie, znów zrobi się upalnie

Pogoda na 5 dni. Wyż Bie przejmie stery w pogodzie, znów zrobi się upalnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przetoczyły się w sobotę nad Polską. Strażacy przeprowadzili 2149 interwencji związanych z usuwaniem skutków nawałnic. W związku z gwałtowną pogodą dwie osoby zostały poszkodowane w województwie podkarpackim. W województwie lubelskim do szpitala trafiła 55-latka, która została ranna po uderzeniu złamanego konaru w kajak.

Ranni, uszkodzone dachy, zerwane linie energetyczne. Skutki sobotnich nawałnic

Ranni, uszkodzone dachy, zerwane linie energetyczne. Skutki sobotnich nawałnic

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

IMGW ostrzega przed obfitymi opada deszczu, które wystąpią w czasie burz. Miejscami może spaść do 40 litrów wody na metr kwadratowy. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

W czasie burz będzie obficie padać. Uważajmy

W czasie burz będzie obficie padać. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. Nadchodzące godziny przyniosą znacznie więcej spokoju w pogodzie. Nocą miejscami mogą pojawiać się jeszcze słabe opady deszczu. Niedziela przyniesie wytchnienie od burz, a także od upału.

Pogoda na jutro - niedziela 23.06. Aura się uspokoi

Pogoda na jutro - niedziela 23.06. Aura się uspokoi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Setki strażaków walczą z 70 pożarami lasów w różnych częściach Grecji, w tym na wyspach Andros i Salamina. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr. W piątek wystrzelone z jachtu fajerwerki wywołały pożar na wyspie Hydra.

Wystrzelone z jachtu fajerwerki wywołały pożar na wyspie

Wystrzelone z jachtu fajerwerki wywołały pożar na wyspie

Aktualizacja:
Źródło:
ekathimerini.com, Reuters, BBC

Ośmioletni pekińczyk Wild Thang zdobył tytuł najbrzydszego psa na świecie. Konkurs, który od 53 lat odbywa się w kalifornijskim mieście Petaluma, ma na celu "świętowanie niedoskonałości, które sprawiają, że wszystkie psy są wyjątkowe i niepowtarzalne" - podkreślają organizatorzy.

Oto najbrzydszy pies świata

Oto najbrzydszy pies świata

Źródło:
Reuters, PAP

Śnieżna lawina przysypała samochód w centralnej części Chile. Na pomoc uwięzionemu kierowcy ruszyli policjanci, którzy zlokalizowali pojazd dzięki sygnałowi z jego komórki. Część kraju zmaga się natomiast z powodziami.

Lawina śnieżna zasypała samochód. Kierowcę uratował telefon

Lawina śnieżna zasypała samochód. Kierowcę uratował telefon

Źródło:
Reuters, Atlas Agencia, meteored.cl

Indie zmagają się z falami upałów. Temperatura na północy kraju wzrosła prawie do 50 stopni Celsjusza. Jest tak gorąco, że z drzew spadają martwe nietoperze.

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Źródło:
Reuters

Jaka pogoda czeka nas w lipcu? Czy upały dadzą się we znaki? Z prognozy długoterminowej na ten miesiąc opracowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że temperatura na południu, zachodzie i w centrum kraju ma być powyżej normy.

Jaka pogoda na lipiec? W tych regionach może być cieplej niż zwykle

Jaka pogoda na lipiec? W tych regionach może być cieplej niż zwykle

Źródło:
PAP

Fala upałów nęka Włochy, Grecję, Cypr, Rumunię, Serbię, Chorwację i Turcję. Temperatura w wielu miejscach przekracza 40 stopni Celsjusza. Władze państw bałkańskich wezwały swoich obywateli do unikania wychodzenia z domów w związku z wyjątkowo wysokimi temperaturami, których kulminacja przypadnie na piątek.

Czerwone alerty, apele o niewychodzenie z domów. Minos nad Europą

Czerwone alerty, apele o niewychodzenie z domów. Minos nad Europą

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Deszcz zalewa południowo-wschodnie Chiny. Najtrudniejsza sytuacja panuje w prowincjach Guangdong i Anhui, gdzie doszło do gwałtownych powodzi i osunięć ziemi. Na nagraniu uchwycono moment, w którym zawalił się dom naruszony przez lawinę błotną.

Dom runął na ich oczach. Nagranie

Dom runął na ich oczach. Nagranie

Źródło:
Reuters

W czwartek powitaliśmy astronomiczne lato. Jego początek wyznacza przesilenie letnie, najwcześniejsze od 228 lat. Za nami najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku.

Zaczęło się astronomiczne lato. Tak witano je w Stonehenge

Zaczęło się astronomiczne lato. Tak witano je w Stonehenge

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, gum.gov.pl, PAP

Burza tropikalna Alberto przeszła nad południowym Teksasem i północnym Meksykiem. Żywioł spowodował podtopienia i powodzie. Jak przekazały meksykańskie służby ratunkowe, na skutek żywiołu zginęły cztery osoby, w tym troje nieletnich.

Alberto uderzył w ląd. Zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci

Alberto uderzył w ląd. Zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci

Źródło:
Reuters, CBS News, PAP

Dwa lwy zostały zastrzelone w Zambii po tym, gdy podeszły zbyt blisko ludzkich siedzib. Zwierzęta uciekły z pobliskiego parku narodowego i w ciągu ostatnich dwóch tygodni zabiły 16 krów. Obecność dzikich kotów wywołała panikę wśród mieszkańców i skłoniła lokalne władze do zamknięcia kilku szkół.

Lwy zaatakowały wóz z pacjentami, zostały zastrzelone 

Lwy zaatakowały wóz z pacjentami, zostały zastrzelone 

Źródło:
BBC, Lusaka Times

Utrzymujące się upały sprzyjają pożarom lasów i zarośli w Grecji. W środę w całym kraju, w tym w okolicach Aten, strażacy gasili ogień w ponad 60 miejscach. W czwartek z powodu kolejnych pożarów wydano nakazy ewakuacji dla dwóch miejscowości na wschodnim wybrzeżu Peloponezu.

"Nowy pożar co 10 minut"

"Nowy pożar co 10 minut"

Źródło:
Reuters, ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

Rysie iberyjskie nie są już zagrożone wyginięciem. Od wielu lat w Hiszpanii i Portugalii prowadzone są działania na rzecz reintrodukcji tego rzadkiego, dzikiego kota. Na początku XX wieku dzika populacja zwierzęcia liczyła zaledwie 62 dorosłe osobniki, a teraz wzrosła do ponad 2000.

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Źródło:
PAP, IUCN

Środa przyniosła w części kraju gwałtowną aurę. To, jak było niebezpiecznie, widać na nagraniu uchwyconym w Raciborzu (woj. śląskie). Przez miasto przeszła superkomórka burzowa.

Leje, wieje, sypie gradem. Nawałnica na nagraniu

Leje, wieje, sypie gradem. Nawałnica na nagraniu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Ponad 100 osób zmarło, a 40 tysięcy ucierpiało z powodu udaru cieplnego od 1 marca do 18 czerwca - podało indyjskie Ministerstwo Zdrowia. W jednym ze szpitali w Delhi powstał pierwszy w kraju oddział zajmujący się wyłącznie pacjentami z udarem cieplnym.

Zmarło ponad sto osób. W szpitalu powstał specjalny oddział

Zmarło ponad sto osób. W szpitalu powstał specjalny oddział

Źródło:
Reuters, PAP

W stanie Nowy Meksyk w niszczycielskich pożarach lasów i zarośli zginęły co najmniej dwie osoby, a żywioł zniszczył prawie półtora tysiąca budynków, w tym wiele domów. Konieczna była ewakuacja wszystkich siedmiu tysięcy mieszkańców miejscowości Ruidoso w hrabstwie Lincoln.

"Nie próbujcie zabierać rzeczy ani chronić domu. Wyjeżdżajcie natychmiast"

"Nie próbujcie zabierać rzeczy ani chronić domu. Wyjeżdżajcie natychmiast"

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

Ponad 900 uczestników hadżdżu, czyli corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej, zmarło w wyniku upałów - podała agencja informacyjna AFP. Najwięcej ofiar jest wśród obywateli Egiptu.

Idą, bo to obowiązek wiernych. Zmarły już setki

Idą, bo to obowiązek wiernych. Zmarły już setki

Źródło:
PAP

Burze przetoczyły się w środę nad Polską. Silny wiatr zrywał dachy z domów, łamał drzewa. Towarzyszący nawałnicom ulewny deszcz spowodował, że doszło do zalań i podtopień. Straż pożarna przeprowadziła w całym kraju 2440 interwencji. 

Grad wielkości piłek tenisowych. Prawie 2500 interwencji strażaków

Grad wielkości piłek tenisowych. Prawie 2500 interwencji strażaków

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

50-letnia kobieta zginęła w czasie burzy w Czeskim Cieszynie, gdy upadło na nią drzewo - poinformowała straż pożarna kraju morawsko-śląskiego. Strażacy w tym regionie wyjeżdżali do interwencji prawie 600 razy.

Śmierć podczas burzy w Czechach

Śmierć podczas burzy w Czechach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Miniona noc była rekordowa pod względem temperatury w tym roku. Miejscami termometry pokazały aż 21,2 stopnia Celsjusza. - Za nami pierwsza noc tropikalna - przekazała w środę Ilona Śmigrodzka, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Za nami pierwsza taka noc w tym roku

Za nami pierwsza taka noc w tym roku

Źródło:
IMGW, PAP, tvnmeteo.pl

Chmury mammatus z charakterystycznymi wypustkami, przypominającymi krowie wymiona, pojawiły się we wtorek w województwie lubuskim. Udało się je uchwycić na nagraniu Reporterowi 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Ziemią Lubuską

"Krowie wymiona" zawisły nad Ziemią Lubuską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Występowanie przenoszących dengę komarów tygrysich stwierdzono już w 13 państwach UE, w tym w kilku popularnych destynacjach wakacyjnych. Zaobserwowano je m.in. w Chorwacji, Grecji, Włoszech czy Hiszpanii. Co należy o nich wiedzieć? Jak chronić się przed roznoszoną przez nie chorobą? Wyjaśniamy.  

Przenoszą dengę, są już w 13 krajach Europy. Jak się chronić przed komarem tygrysim? 

Przenoszą dengę, są już w 13 krajach Europy. Jak się chronić przed komarem tygrysim? 

Źródło:
BBC, Euronews, tvn24.pl

Trąba powietrzna pojawiła się w miejscowości Carlepont położonej na północy Francji. Strażacy przekazali, że w wyniku żywiołu 34 domy zostały uszkodzone.

Uszkodzone domy, zerwane linie energetyczne. "To było wstrząsające"

Uszkodzone domy, zerwane linie energetyczne. "To było wstrząsające"

Źródło:
Reuters, bfmtv.com,france3-regions.francetvinfo.fr

Pięć lat temu pewna galaktyka zaczęła świecić jaśniej niż kiedykolwiek i nie przestała. Teraz naukowcy mają prawdopodobne wyjaśnienie tego zjawiska. Ich zdaniem po razy pierwszy udało się zaobserwować aktywację czarnej dziury w czasie rzeczywistym.

"Być może obserwujemy aktywację masywnej czarnej dziury w czasie rzeczywistym"

"Być może obserwujemy aktywację masywnej czarnej dziury w czasie rzeczywistym"

Źródło:
ESO

Rekin podpłynął bardzo blisko plaż na Wyspach Kanaryjskich, wymuszając ich zamknięcie. Drapieżnik jest na bieżąco monitorowany przez służby morskie.

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

Źródło:
Onda Cero, El Norte de Castilla