Uznawane w starożytnym Egipcie za wcielenie boga Thota pawiany, mimo otaczającego je kultu, za życia cierpiały z powodu nieodpowiednich warunków bytowych - wskazują wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego "PLOS One". W ramach pracy przeanalizowano zmumifikowane szczątki co najmniej 36 zwierząt.
Pawiany w starożytnym Egipcie otaczane były szczególną czcią. Uznawano je za wcielenie Thota - boga księżyca i mądrości, a także doradcy boga Słońca Ra. Po śmierci zwierzęta niejednokrotnie mumifikowano. Analiza zachowanych dzięki temu szczątków wykazała, że mimo otaczającego je kultu, w trakcie życia naczelne nie zawsze były trzymane w odpowiednich warunkach.
Badanie zmumifikowanych kości pawianów przeprowadził zespół naukowców z Belgii, Francji i Niemiec. Jego członkowie przeanalizowali fragmenty co najmniej 36 szkieletów znalezionych w egipskiej nekropolii dla świętych zwierząt w Gabbanat el-Qurud (w pobliżu współczesnego Luksoru). Następnie porównali je oni z wnioskami z innych, wcześniejszych badań. Wyniki pracy opublikowano w środę w czasopiśmie naukowym "PLOS One".
Pawiany w starożytnym Egipcie
Spośród wszystkich przebadanych pawianów, tylko cztery były za życia w dobrym zdrowiu.
- Pozostałe miały braki w szkieletach - powiedział w rozmowie z serwisem Live Science główny autor badania Wim Van Neer. W ocenie paleontologa najbardziej "oczywistym" dowodem na życie pawianów w nieodpowiednich warunkach są zaobserwowane u nich skrzywienia kości. Jak wyjaśnił naukowiec, świadczą one o niedoborze witaminy D, spowodowanym brakiem światła słonecznego. Inne nieprawidłowości w budowie szkieletów wskazują również na nieodpowiednie karmienie zwierząt - dodał.
Zdaniem akademika trzymanie pawianów w zamknięciu, poza zasięgiem światła słonecznego, niekoniecznie musi świadczyć o złej woli starożytnych Egipcjan. - Prawdopodobnie starali się dobrze opiekować zwierzętami, ale nie było to łatwe. Pawiany dobrze się wspinają. Najpewniej trzymano je w budynkach i zagrodach z wysokimi ścianami, by uniemożliwić im ucieczkę - wyjaśnił Live Science Van Neer. Jak stwierdzono, brak "urazowych zmian w kościach" u zwierząt wskazuje na to, iż nie były one poddawane "intencjonalnie brutalnemu traktowaniu".
Przeanalizowane przez zespół szczątki pawianów pochodzą z okresu między IX wiekiem p.n.e. a IV wiekiem naszej ery.
ZOBACZ TEŻ: Żył prawie 100 milionów lat temu. Pomoże nam przygotować się na to, co czeka nas w przyszłości
Źródło: Live Science, PLOS One
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock