Grupa chińskich i australijskich naukowców twierdzi, że udało im się odkryć antidotum na toksynę znajdującą się w muchomorze sromotnikowym, najbardziej trującym muchomorze świata. Grzyb ten powszechnie występuje w Polsce. Odpowiada za 90 proc. zatruć związanych ze spożyciem grzybów na świecie.
Wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Sun Yat-sen w chińskim Kantonie, australijskiego Garvan Institute of Medical Research i Uniwersytetu w Sydney, opublikowano w czasopiśmie "Nature Communications" we wtorek.
Muchomor sromotnikowy produkuje toksynę zwaną alfa-amanityną, która jest główną przyczyną zatruć po jego spożyciu. Powoduje ona m.in. nieodwracalne uszkodzenia wątroby i nerek. Przez wiele lat naukowcy nie byli w stanie jednak zrozumieć, w jaki dokładnie sposób dochodzi do zatrucia i nie znali skutecznej metody zapobiegania jej śmiertelnemu działaniu.
Muchomor sromotnikowy. Naukowcy znaleźli antidotum
W nowym badaniu naukowcom udało się odkryć, że barwnik o nazwie zieleń indocyjaninowa może zmniejszać poziom toksyny znajdującej się w muchomorze sromotnikowym i zwiększać szanse na przeżycie po styczności z nią. Substancja jest znana lekarzom, bo od lat była już używana do innych celów medycznych, takich jak pomiar czynności wątroby. W 1956 roku do użytku zatwierdziła ją amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków.
Swoją analizę badacze oparli na testach na myszach zatrutych alfa-amanityną. Po 4 godzinach od wystawienia na kontakt z toksyną podano im zieleń indocyjaninową i zauważono wyższe o od 20 do nawet 50 proc. wskaźniki przeżywalności.
Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie, czy substancja będzie równie skuteczna u ludzi. - Choć do tej pory nie było informacji o stosowaniu zieleni indocyjaninowej lub innego fluorescencyjnego barwnika do leczenia ludzi, substancja ta jest bezpieczna, jeśli stosuje się ją zgodnie z instrukcjami - wskazał prof. Wang Qiaoping, główny autor badania. Zauważył, że głównym przeciwskazaniem jest możliwy wstrząs alergiczny. - Będziemy prowadzić dalsze badania kliniczne, aby potwierdzić jego działanie jako antidotum dla ludzi. Jeśli będzie to możliwe, jego skuteczność można przetestować u osób, które przez przypadek spożyły śmiertelnego muchomora - podkreślił.
Muchomor sromotnikowy - działanie
Muchomor sromotnikowy zwany jest też zielonawym. To śmiertelnie trujący grzyb, występujący dość licznie w polskich lasach liściastych i mieszanych. Rośnie najczęściej pod brzozami, bukami i dębami. Jego gładki kapelusz ma zieloną barwę w odcieniach oliwkowobrązowych, oliwkowozielonych i żółtozielonych. Istnieje też odmiana muchomora sromotnikowego o białym kapeluszu. Na świecie muchomor sromotnikowy odpowiada za 90 proc. wszystkich zgonów związanych ze spożyciem grzybów. Objawy styczności z tym muchomorem to wymioty, biegunka, a w ciężkich przypadkach niewydolność narządów lub śmierć. Spożycie już 50 gramów muchomora sromotnikowego może zakończyć się zgonem.
Źródło: South China Morning Post, Nature, NPR
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock