Kazimierz Dolny, Lublin, Zamość i piękne parki narodowe. Lubelskie na weekend lub na dłużej

Źródło:
tvnmeteo
Kazimierz Dolny. Niezwykłe odkrycie podczas odnawiania krzyża. W kuli leżała pożółkła kartka i moneta (materiał z 30.12.2021)
Kazimierz Dolny. Niezwykłe odkrycie podczas odnawiania krzyża. W kuli leżała pożółkła kartka i moneta (materiał z 30.12.2021)Jerzy Kobiałka
wideo 2/4
Kazimierz Dolny. Niezwykłe odkrycie podczas odnawiania krzyża. W kuli leżała pożółkła kartka i moneta (materiał z 30.12.2021)Jerzy Kobiałka

Lubelskie to położone na wschodzie Polski województwo ze stolicą w Lublinie. Kusi turystów przyrodą, m.in. Roztoczem oraz zabytkami. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Lublinie, Zamościu, Kazimierzu Dolnym oraz w innych miejscach Lubelskiem.

● W Lubelskiem warto pojechać do m.in. Zamościa, Kazimierza Dolnego, Białej Podlaskiej i Lublina, by zobaczyć tamtejsze zabytki. ● Lubelskie przyciąga też naturą: Kraina Lessowych Wąwozów, Roztoczański Park Narodowy, Poleski Park Narodowy, to tylko niektóre miejsca warte polecenia w tym regionie. ● Lubelskie ma ponad 25 tys. km2  powierzchni, a stolicą województwa jest Lublin.

Lubelskie to najdalej wysunięte na wschód województwo w Polsce, o łącznej powierzchni 25 100 km², ze stolicą w Lublinie (czyli największym polskim mieście leżącym w całości po prawej stronie Wisły). Od wschodu graniczy z Ukrainą i Białorusią, a w Polsce z województwami: podlaskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podkarpackim. 

Położenie Lubelskiego między Wisłą a Bugiem, a także zabytki i natura sprawiają, że jest to atrakcyjny dla turystów region. W Lubelskiem znajdą się dwa parki narodowe: Roztoczański i Poleski, a najpiękniejsze miasta regionu: Zamość, Lublin i Kazimierz Dolny, co roku przyciągają wielu odwiedzających. 

Lubelskie na mapie

Lubelskie znajduje się na Wyżynie Lubelskiej, Nizinie Południowopodlaskiej (południowa część), Polesiu Zachodnim i Wołyńskim, części Wyżyny Wołyńskiej i fragmencie Kotliny sandomierskiej. Większa część Roztocza także leży w Lubelskim. 

Co zobaczyć w Lubelskiem?

Miłośnicy zabytków znajdą w Lubelskiem wiele pięknych miejsc. Począwszy od Zamościa, którego Stare Miasto wpisane jest na listę UNESCO, przez Lublin po Kazimierz Dolny. W Lubelskiem jest też wiele rozmaitych miejsc kultu religijnego. Ze względu na swoją zróżnicowaną etnograficznie kulturę można tu spotkać cerkwie, synagogi, kościoły katolickie i unickie, tatarskie cmentarze, żydowskie kirkuty. 

Planując weekend lub dłuższe odwiedziny w Lubelskiem warto odwiedzić:

Kraina Lessowych Wąwozów - urzeka najliczniejszym zagęszczeniem wąwozów w Europie. To tu znajduje się popularny Kazimierz Dolny.

Nałęczów to uzdrowisko z uroczymi willami, Parkiem Zdrojowym, położone wśród wąwozów. Wpisane jest do rejestru zabytków województwa lubelskiego. W Parku Zdrojowym znajduje się XIX-wieczny Pałac Małachowskich, w którym mieszkali m.in. Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus. To też najstarsze sanatorium w Nałęczowie.

Puławy z - uznanym w zeszłym roku za pomnik historii - zespołem pałacowo-parkowym Czartoryskich (w którym znajduje się zabytkowy stół, przy którym Józef Piłsudski wydał rozkaz kontruderzenia znad Wieprza, co przesądziło o zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej 1920 roku) i kościołem pw. Wniebowzięcia NMP, wybudowanym na wzór rzymskiego Panteonu.

Rezerwat Przyrody Łęg na Kępie. W Puławach znajduje się też Rezerwat Łęg, utworzony w 1963 roku, dla ochrony występującego tam łęgu wiązowego. To 4,71 ha pięknych widoków. Oprócz lasów łęgowych zobaczysz tu wiele drzew niewystępujących naturalnie w Polsce, w tym dąb błotny, topolę włoską, topolę kanadyjską i sosnę wejmutkę.

Kraśnik - największą atrakcją turystyczną w tym mieście jest zabytkowe Sanktuarium Maryjne w XV-wiecznym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Letnich turystów przyciąga natomiast zalew rekreacyjny, nad którym można spędzić wakacje, robiąc też wycieczki do Lasów Janowskich, które są największym kompleksem leśnym w Polsce. Niedaleko, bo we wsi Łany koło Gościeradowa, zlokalizowany jest zaś nietypowy pomnik przyrody nieożywionej – potocznie nazywany ,,Źródliskami”. Wypływająca pod ciśnieniem woda tworzy zjawisko niewielkich gejzerów, w których temperatura utrzymuje się na stałym poziomie i niezależnie od pory roku wynosi 10,2 – 10,3 stopni Celsjusza.

Janów Lubelski z Sanktuarium Maryjnym z kościołem i klasztorem dominikanów z lat 1694-1720 i Skansenem Kolei Leśnej.

Roztocze, czyli Roztoczański Park Narodowy, to malowniczy region w Lubelskiem, w którym pola i lasy oraz niewielkie wzgórza pozwalają na odpoczynek na łonie natury i aktywną turystykę. Same lasy stanowią aż 93 proc. powierzchni Roztocza. Nie brakuje tu szlaków rowerowych, wody i ciekawych miejscowości. Zajrzyj do Wierzchowisk, Zwierzyńca, Szczebrzeszyna z jego pomnikiem chrząszcza brzmiącego w trzcinie oraz do Rezerwatu Nad Tanwią w okolicach Suśca. 

Poleski Park Narodowy znajduje się na Polesiu i zachwyca jeziorami, bagnami, moczarami i lasami. To idealne miejsce na piesze wędrówki ścieżkami przyrodniczymi i podziwianie natury z wież widokowych. 

Biała Podlaska - w tym mieście, które należało kiedyś do Radziwiłłów, nie brakuje miejsc do zobaczenia: XVII/XVIII-wieczny zamek, Brama Wjazdowa, budynek dawnej Akademii Bialskiej z XVII wieku, kościół pw. św. Anny, kościół pw. św. Antoniego, klasztor braci mniejszych kapucynów, dolina rzeki Krzny oraz Muzeum Południowego Podlasia, które oferuje zwiedzającym jedną z największych w Polsce kolekcji ikon rosyjskich z XVII-XIX wieku. 

Chełm - w mieście znajduje się podziemie kredowe, czyli labirynt podziemnych korytarzy wykutych w skale kredowej, której złoża zalegają pod powierzchnią.

Kozłówka - we wsi zlokalizowany jest pałac, w którym znajduje się Muzeum Zamoyskich.

Kazimierz Dolny - atrakcje

Kazimierz Dolny jest malowniczo położony nad Wisłą w Kazimierskim Parku Krajobrazowym. Miasto jest mekką artystów i miłośników sztuki. Kilkadziesiąt galerii, zabytkowe XVII-wieczne Kamienice Przybyłowskie, brukowany rynek z XIX-wieczną studnią i Góra Trzech Krzyży, z której można podziwiać widok na miasto i okolice. Na sąsiednim, najwyższym w okolicy, wzgórzu można natomiast zobaczyć ruiny średniowiecznego zespołu obronnego: XIV-wiecznego zamku i 20-metrowej baszty. Warto też zwiedzić kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, z najstarszymi  zachowanymi w całości organami w Polsce (XVII wiek).

Kazimierz Dolny monticello / Shutterstock.com

Zamość - co zobaczyć?

Zamość, miasto-twierdza, został założony w XVI wieku przez hetmana koronnego Jana Zamoyskiego. Uważa się, że jest to miasto idealne. Autorem jego projektu był włoski architekt Bernardo Morando. Stare miasto w Zamościu wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Renesansowy rynek, ormiańskie kamieniczki, ratusz, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał oraz Zamojskie Zoo to obowiązkowe punkty do zobaczenia w Zamościu. 

Lublin - co warto tu zobaczyć?

W stolicy województwa lubelskiego, Lublinie, nie brakuje zabytków. Nic dziwnego, miasto to ma ponad 700-letnią historię. Co warto zobaczyć w Lublinie? Stare Miasto (z podziemną trasą turystyczną, w skład które wchodzi m.in. Piwnica pod Fortuną, gdzie można podziwiać XVI-wieczne freski), Kaplicę Trójcy Świętej na Wzgórzu Zamkowym, Bramę Krakowską, Bazylikę dominikanów i Archikatedrę. Atrakcją jest też Centrum Spotkania Kultur i jego nowoczesna bryła architektoniczna, Regionalne Muzeum Cebularza, Muzeum Wsi Lubelskiej (jeden z największych skansenów w Polsce), Ogród Botaniczny oraz Państwowe Muzeum na Majdanku. Nad Zalewem Zemborzyckim można spędzić czas aktywnie, jeżdżąc na rowerze, uprawiając nordic walking, pływając na kajakach, a nawet grając w golfa.

LublinShutterstock

ZOBACZ TEŻ >> Białystok – co zobaczyć? Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo

Źródło zdjęcia głównego: monticello / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Alert RCB. W środę 17.07 do osób przebywających na terenie dwóch województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami i ulewnym deszczem mogącym spowodować podtopienia. Ostrzeżenie obowiązywać będzie także w nocy.

Alert RCB w części kraju. "Prawdopodobne lokalne podtopienia"

Alert RCB w części kraju. "Prawdopodobne lokalne podtopienia"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W środę 17.07 nad Polską od rana pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w dwóch regionach kraju

Gdzie jest burza? Grzmi w dwóch regionach kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie jest także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

IMGW wydał ostrzeżenia najwyższego stopnia przed burzami. Szczególnie niebezpieczna aura spodziewana jest w nocy na terenie dwóch województw. W części kraju zagrożenie stanowi również upał.

Uwaga na burze. IMGW wydał ostrzeżenia najwyższego stopnia

Uwaga na burze. IMGW wydał ostrzeżenia najwyższego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ulewy nawiedziły największe miasto Kanady. We wtorek w Toronto doszło do zalania wielu ulic, podtopienia budynków i wielogodzinnych przerw w dostawie prądu. Meteorolodzy alarmują, że do podobnych sytuacji będzie dochodziło coraz częściej.

Autostrady pod wodą, wiele godzin bez prądu. Tak będzie coraz częściej

Autostrady pod wodą, wiele godzin bez prądu. Tak będzie coraz częściej

Źródło:
PAP, CBC

Gdzie jest burza? W środę 17.07 nad Polską od rana pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w dwóch regionach kraju

Gdzie jest burza? Grzmi w dwóch regionach kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Środa 17.07 przyniesie przeważnie małe i umiarkowane zachmurzenie. W górach prognozowane są burze. Termometry pokażą od 23 do 31 stopni.

Pogoda na dziś - środa, 17.07. Lokalnie może się błyskać

Pogoda na dziś - środa, 17.07. Lokalnie może się błyskać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą spokój w pogodzie - upał nieco zelżeje, a burz będzie niewiele. Uwaga: w środę zagrzmi w górach.

W tych dniach odetchniemy i od burz, i od nieznośnego gorąca

W tych dniach odetchniemy i od burz, i od nieznośnego gorąca

Źródło:
tnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Upał najprawdopodobniej przyczynił się do śmierci pięciu starszych mężczyzn w sobotę i niedzielę we Włoszech - podały media. Cztery z tych osób zmarły na plażach w Apulii na południu, gdzie jest szczególnie gorąco.

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niebezpieczny pożar szaleje we wschodniej Kanadzie. Ogień pojawił się w okolicach miasta Labrador City w zeszłym tygodniu, ale w piątek na skutek niekorzystnych warunków pogodowych urósł w niezwykłym tempie. Akcja gaśnicza prowadzona jest jedynie z powietrza - na ziemi wciąż jest niebezpiecznie gorąco.

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Źródło:
Reuters, CBC News

Martwe ryby pokryły brzegi jeziora San Antonio w Kalifornii. Co niezwykłe, masowe śnięcie dotknęło prawie wszystkich gatunków zamieszkujących zbiornik. Władze regionu sprawdzają, co zabiło zwierzęta, a na czas śledztwa jezioro i jego okolice zostały zamknięte dla odwiedzających.

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Źródło:
Desert Sun,

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl