Kazimierz Dolny, Lublin, Zamość i piękne parki narodowe. Lubelskie na weekend lub na dłużej

Źródło:
tvnmeteo
Kazimierz Dolny. Niezwykłe odkrycie podczas odnawiania krzyża. W kuli leżała pożółkła kartka i moneta (materiał z 30.12.2021)
Kazimierz Dolny. Niezwykłe odkrycie podczas odnawiania krzyża. W kuli leżała pożółkła kartka i moneta (materiał z 30.12.2021)Jerzy Kobiałka
wideo 2/4
Kazimierz Dolny. Niezwykłe odkrycie podczas odnawiania krzyża. W kuli leżała pożółkła kartka i moneta (materiał z 30.12.2021)Jerzy Kobiałka

Lubelskie to położone na wschodzie Polski województwo ze stolicą w Lublinie. Kusi turystów przyrodą, m.in. Roztoczem oraz zabytkami. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Lublinie, Zamościu, Kazimierzu Dolnym oraz w innych miejscach Lubelskiem.

● W Lubelskiem warto pojechać do m.in. Zamościa, Kazimierza Dolnego, Białej Podlaskiej i Lublina, by zobaczyć tamtejsze zabytki. ● Lubelskie przyciąga też naturą: Kraina Lessowych Wąwozów, Roztoczański Park Narodowy, Poleski Park Narodowy, to tylko niektóre miejsca warte polecenia w tym regionie. ● Lubelskie ma ponad 25 tys. km2  powierzchni, a stolicą województwa jest Lublin.

Lubelskie to najdalej wysunięte na wschód województwo w Polsce, o łącznej powierzchni 25 100 km², ze stolicą w Lublinie (czyli największym polskim mieście leżącym w całości po prawej stronie Wisły). Od wschodu graniczy z Ukrainą i Białorusią, a w Polsce z województwami: podlaskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podkarpackim. 

Położenie Lubelskiego między Wisłą a Bugiem, a także zabytki i natura sprawiają, że jest to atrakcyjny dla turystów region. W Lubelskiem znajdą się dwa parki narodowe: Roztoczański i Poleski, a najpiękniejsze miasta regionu: Zamość, Lublin i Kazimierz Dolny, co roku przyciągają wielu odwiedzających. 

Lubelskie na mapie

Lubelskie znajduje się na Wyżynie Lubelskiej, Nizinie Południowopodlaskiej (południowa część), Polesiu Zachodnim i Wołyńskim, części Wyżyny Wołyńskiej i fragmencie Kotliny sandomierskiej. Większa część Roztocza także leży w Lubelskim. 

Co zobaczyć w Lubelskiem?

Miłośnicy zabytków znajdą w Lubelskiem wiele pięknych miejsc. Począwszy od Zamościa, którego Stare Miasto wpisane jest na listę UNESCO, przez Lublin po Kazimierz Dolny. W Lubelskiem jest też wiele rozmaitych miejsc kultu religijnego. Ze względu na swoją zróżnicowaną etnograficznie kulturę można tu spotkać cerkwie, synagogi, kościoły katolickie i unickie, tatarskie cmentarze, żydowskie kirkuty. 

Planując weekend lub dłuższe odwiedziny w Lubelskiem warto odwiedzić:

Kraina Lessowych Wąwozów - urzeka najliczniejszym zagęszczeniem wąwozów w Europie. To tu znajduje się popularny Kazimierz Dolny.

Nałęczów to uzdrowisko z uroczymi willami, Parkiem Zdrojowym, położone wśród wąwozów. Wpisane jest do rejestru zabytków województwa lubelskiego. W Parku Zdrojowym znajduje się XIX-wieczny Pałac Małachowskich, w którym mieszkali m.in. Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus. To też najstarsze sanatorium w Nałęczowie.

Puławy z - uznanym w zeszłym roku za pomnik historii - zespołem pałacowo-parkowym Czartoryskich (w którym znajduje się zabytkowy stół, przy którym Józef Piłsudski wydał rozkaz kontruderzenia znad Wieprza, co przesądziło o zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej 1920 roku) i kościołem pw. Wniebowzięcia NMP, wybudowanym na wzór rzymskiego Panteonu.

Rezerwat Przyrody Łęg na Kępie. W Puławach znajduje się też Rezerwat Łęg, utworzony w 1963 roku, dla ochrony występującego tam łęgu wiązowego. To 4,71 ha pięknych widoków. Oprócz lasów łęgowych zobaczysz tu wiele drzew niewystępujących naturalnie w Polsce, w tym dąb błotny, topolę włoską, topolę kanadyjską i sosnę wejmutkę.

Kraśnik - największą atrakcją turystyczną w tym mieście jest zabytkowe Sanktuarium Maryjne w XV-wiecznym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Letnich turystów przyciąga natomiast zalew rekreacyjny, nad którym można spędzić wakacje, robiąc też wycieczki do Lasów Janowskich, które są największym kompleksem leśnym w Polsce. Niedaleko, bo we wsi Łany koło Gościeradowa, zlokalizowany jest zaś nietypowy pomnik przyrody nieożywionej – potocznie nazywany ,,Źródliskami”. Wypływająca pod ciśnieniem woda tworzy zjawisko niewielkich gejzerów, w których temperatura utrzymuje się na stałym poziomie i niezależnie od pory roku wynosi 10,2 – 10,3 stopni Celsjusza.

Janów Lubelski z Sanktuarium Maryjnym z kościołem i klasztorem dominikanów z lat 1694-1720 i Skansenem Kolei Leśnej.

Roztocze, czyli Roztoczański Park Narodowy, to malowniczy region w Lubelskiem, w którym pola i lasy oraz niewielkie wzgórza pozwalają na odpoczynek na łonie natury i aktywną turystykę. Same lasy stanowią aż 93 proc. powierzchni Roztocza. Nie brakuje tu szlaków rowerowych, wody i ciekawych miejscowości. Zajrzyj do Wierzchowisk, Zwierzyńca, Szczebrzeszyna z jego pomnikiem chrząszcza brzmiącego w trzcinie oraz do Rezerwatu Nad Tanwią w okolicach Suśca. 

Poleski Park Narodowy znajduje się na Polesiu i zachwyca jeziorami, bagnami, moczarami i lasami. To idealne miejsce na piesze wędrówki ścieżkami przyrodniczymi i podziwianie natury z wież widokowych. 

Biała Podlaska - w tym mieście, które należało kiedyś do Radziwiłłów, nie brakuje miejsc do zobaczenia: XVII/XVIII-wieczny zamek, Brama Wjazdowa, budynek dawnej Akademii Bialskiej z XVII wieku, kościół pw. św. Anny, kościół pw. św. Antoniego, klasztor braci mniejszych kapucynów, dolina rzeki Krzny oraz Muzeum Południowego Podlasia, które oferuje zwiedzającym jedną z największych w Polsce kolekcji ikon rosyjskich z XVII-XIX wieku. 

Chełm - w mieście znajduje się podziemie kredowe, czyli labirynt podziemnych korytarzy wykutych w skale kredowej, której złoża zalegają pod powierzchnią.

Kozłówka - we wsi zlokalizowany jest pałac, w którym znajduje się Muzeum Zamoyskich.

Kazimierz Dolny - atrakcje

Kazimierz Dolny jest malowniczo położony nad Wisłą w Kazimierskim Parku Krajobrazowym. Miasto jest mekką artystów i miłośników sztuki. Kilkadziesiąt galerii, zabytkowe XVII-wieczne Kamienice Przybyłowskie, brukowany rynek z XIX-wieczną studnią i Góra Trzech Krzyży, z której można podziwiać widok na miasto i okolice. Na sąsiednim, najwyższym w okolicy, wzgórzu można natomiast zobaczyć ruiny średniowiecznego zespołu obronnego: XIV-wiecznego zamku i 20-metrowej baszty. Warto też zwiedzić kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, z najstarszymi  zachowanymi w całości organami w Polsce (XVII wiek).

Kazimierz Dolny monticello / Shutterstock.com

Zamość - co zobaczyć?

Zamość, miasto-twierdza, został założony w XVI wieku przez hetmana koronnego Jana Zamoyskiego. Uważa się, że jest to miasto idealne. Autorem jego projektu był włoski architekt Bernardo Morando. Stare miasto w Zamościu wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Renesansowy rynek, ormiańskie kamieniczki, ratusz, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał oraz Zamojskie Zoo to obowiązkowe punkty do zobaczenia w Zamościu. 

Lublin - co warto tu zobaczyć?

W stolicy województwa lubelskiego, Lublinie, nie brakuje zabytków. Nic dziwnego, miasto to ma ponad 700-letnią historię. Co warto zobaczyć w Lublinie? Stare Miasto (z podziemną trasą turystyczną, w skład które wchodzi m.in. Piwnica pod Fortuną, gdzie można podziwiać XVI-wieczne freski), Kaplicę Trójcy Świętej na Wzgórzu Zamkowym, Bramę Krakowską, Bazylikę dominikanów i Archikatedrę. Atrakcją jest też Centrum Spotkania Kultur i jego nowoczesna bryła architektoniczna, Regionalne Muzeum Cebularza, Muzeum Wsi Lubelskiej (jeden z największych skansenów w Polsce), Ogród Botaniczny oraz Państwowe Muzeum na Majdanku. Nad Zalewem Zemborzyckim można spędzić czas aktywnie, jeżdżąc na rowerze, uprawiając nordic walking, pływając na kajakach, a nawet grając w golfa.

LublinShutterstock

ZOBACZ TEŻ >> Białystok – co zobaczyć? Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo

Źródło zdjęcia głównego: monticello / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Temperatura maksymalna na Grenlandii była w poniedziałek wyższa niż w Polsce. Termometry w południowej części wyspy pokazały prawie 20 stopni Celsjusza. Jeszcze cieplej jest na Islandii, gdzie niedawno padł majowy rekord temperatury.

Na Grenlandii cieplej niż w Polsce, na Islandii padają rekordy

Na Grenlandii cieplej niż w Polsce, na Islandii padają rekordy

Źródło:
IMGW, Copernicus, tvnmeteo.pl

Gromy dźwiękowe powstające podczas startu rakiet SpaceX mogą przypominać niewielkie trzęsienia ziemi. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, moment startu bywa słyszalny - lub odczuwalny - nie tylko w sąsiedztwie bazy kosmicznej. Typ gromu zależy od wielu czynników.

Starty rakiet SpaceX mogą być odczuwane jak trzęsienie ziemi

Starty rakiet SpaceX mogą być odczuwane jak trzęsienie ziemi

Źródło:
Acoustical Society of America

Organizacja non profit CEEW opublikowała we wtorek niepokojący raport. Wynika z niego, że blisko 60 procent indyjskich dystryktów, zamieszkanych przez trzy czwarte ludności kraju, jest narażonych na wysokie lub bardzo wysokie ryzyko związane z ekstremalnymi upałami. Rosnąca temperatura powietrza i wilgotność względna mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie mieszkańców Indii.

Niepokojący raport o ekstremalnych upałach

Niepokojący raport o ekstremalnych upałach

Źródło:
Reuters, ceew.in

Piorun uderzył w zaparkowany radiowóz. Moment zarejestrowała kamera bezpieczeństwa obserwującą parking przed komisariatem. Do zdarzenia doszło podczas burzy, która przechodziła w poniedziałek nad stanem Oklahoma.

Piorun uderza w radiowóz. Zobacz nagranie

Piorun uderza w radiowóz. Zobacz nagranie

Źródło:
News on 6, Newcastle Emergency Management

Ponad 700 strażaków walczy z pożarem Greer Fire, jaki wybuchł na północnym wschodzie Arizony. Do tej pory ogień strawił już ponad osiem tysięcy hektarów terenu. W regionie obowiązują lokalne stany wyjątkowe. Służby ewakuują mieszkańców najbardziej zagrożonych terenów.

Tysiące hektarów w ogniu. Ogłoszono stan wyjątkowy

Tysiące hektarów w ogniu. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
ABC News, AZ Dept. Forestry and Fire Management

Rozległe zalania, zniszczone budynki oraz ewakuacja pasażerów pociągu TGV - to skutki burzy, która w poniedziałek nawiedziła miasto Tonneins na południu Francji. Ogółem lokalne służby przeprowadziły ponad 100 interwencji. Niebezpieczna aura ma utrzymać się nad regionem także dzisiaj.

Pociąg stanął po ulewie. Ewakuowano ponad 500 pasażerów

Pociąg stanął po ulewie. Ewakuowano ponad 500 pasażerów

Źródło:
sudouest.fr, tvnmeteo.pl

Mikroplastik może zakłócać działanie układu odpornościowego. Jak ustalili badacze z Uniwersytetu w Pittsburghu, malutkie cząstki tworzyw sztucznych, które trafią do układu oddechowego, osłabiają działanie obecnych w płucach makrofagów - komórek pochłaniających patogeny. Zaburzenia w ich pracy wpływają nie tylko na płuca.

Wdychamy je codziennie. Mogą być szkodliwe dla całego organizmu

Wdychamy je codziennie. Mogą być szkodliwe dla całego organizmu

Źródło:
PAP, American Thoracic Society

Pogoda na dziś. We wtorek 20.05 będzie pogodnie. Termometry pokażą maksymalnie 21 stopni Celsjusza. Warunki biometeo przeważnie będą korzystne.

Pogoda na dziś - wtorek 20.05. Sporo słońca i przeważnie korzystny biomet

Pogoda na dziś - wtorek 20.05. Sporo słońca i przeważnie korzystny biomet

Źródło:
tvnmeteo.pl

W hrabstwie Laurel w stanie Kentucky trwa sprzątanie po przejściu tornada. Żywioł wyrządził spore zniszczenia na lotnisku, które jest kluczowe dla usług transportu medycznego. Jak donoszą amerykańskie media, silny wiatr podnosił śmigłowce i rzucał nimi jak zabawkami.

Tornado zdewastowało lotnisko. Nagrania

Tornado zdewastowało lotnisko. Nagrania

Źródło:
ENEX, avweb.com, Fox Weather, lex18.com,

Burza przeszła przez francuską miejscowość Longages w departamencie Górna Garonna. Podczas wyładowań mocno sypnęło gradem. Załamanie pogody zostało uchwycone na nagraniu.

Załamanie pogody. Mocno sypnęło gradem

Załamanie pogody. Mocno sypnęło gradem

Źródło:
Reuters, Meteo France

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania gwałtownych powodzi w mieście Bengaluru w Indiach. Ludzi ewakuowano z zalanych domów za pomocą pontonów. - Woda wdarła się do ponad stu domów - powiedział Neelufar Ahmad, jeden z mieszkańców.

Zalane domy i ulice. Ludzi ewakuowano za pomocą pontonów

Zalane domy i ulice. Ludzi ewakuowano za pomocą pontonów

Źródło:
Reuters, The Hindu

Wstrząsy zostały zanotowane przez sejsmometry w poniedziałek rano w południowo-zachodniej Polsce. Według USGS ich magnituda wynosiła 4,1. Co było przyczyną tej aktywności?

Trzęsienie ziemi w Polsce

Trzęsienie ziemi w Polsce

Źródło:
USGS, EMSC, KGHM, fabrykiwpolsce.pl

Za kilka dni będzie ponad 20 stopni. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja i początek czerwca? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gorące powietrze napłynęło w weekend do południowej Hiszpanii. W Andaluzji termometry pokazały w niedzielę ponad 30 stopni.

Jest ponad 30 stopni, a ma być jeszcze więcej

Jest ponad 30 stopni, a ma być jeszcze więcej

Źródło:
ENEX, andaluciainformacion.es, europapress.es

Co najmniej sześć osób zginęło na skutek ulew, które nawiedziły południowe Chiny. W prowincji Guangdong osuwisko uszkodziło trzypiętrowy blok mieszkalny - życia trzech mieszkańców nie udało się uratować. Trwają poszukiwania jednej osoby.

Masy błota osunęły się na budynek. Tragiczny bilans ulew

Masy błota osunęły się na budynek. Tragiczny bilans ulew

Źródło:
PAP, Xinhua

Rzeka Kuiseb pojawiła się na pustyni Namib. Ciek ten rozdziela dwa różne ekosystemy - "morze piasków" na południu i kamieniste bezdroża północy. Co ciekawe, rzeka zazwyczaj pojawia się tylko na kilka miesięcy w roku, a czasami nie widać jej wcale.

Rozdziela dwa różne światy, ale znika po kilku miesiącach

Rozdziela dwa różne światy, ale znika po kilku miesiącach

Źródło:
Copernicus, NASA Earth Observatory, Gobabeb

Choroby przenoszone przez komary egipskie mogą stać się endemiczne dla Europy. Według badań niemieckich i szwedzkich naukowców, do 2060 roku na Starym Kontynencie będzie dochodziło do regularnych wybuchów epidemii dengi i czikunguni. Liczba przypadków może wzrosnąć nawet pięciokrotnie.

Choroby tropikalne coraz częstsze na południu Europy. Jeden winowajca

Choroby tropikalne coraz częstsze na południu Europy. Jeden winowajca

Źródło:
Politico, AFP, Columbia University

Co najmniej jedna osoba nie żyje, a dwie są poszukiwane w wyniku powodzi, jaka nawiedziła region Buenos Aires w Argentynie. Kataklizm wywołały ekstremalne opady deszczu. Lokalne media podały, że swoje domy musiało opuścić ponad 7500 osób.

Tysiące ewakuowanych, dwie osoby zaginione. "Nigdy nic takiego się nie wydarzyło"

Tysiące ewakuowanych, dwie osoby zaginione. "Nigdy nic takiego się nie wydarzyło"

Źródło:
CNN, Portal Montevido

Osuwisko zeszło niedaleko miejscowości Blatten w Szwajcarii. Około 100 osób, w tym turyści, musiało zostać ewakuowanych z uwagi na niebezpieczeństwo, jakie stwarzają spadające skały. W rejonie zamknięto także szlaki turystyczne i ograniczono ruch samochodowy.

Masy skał mogą spaść na wioskę. Ewakuacje, zamknięte drogi

Masy skał mogą spaść na wioskę. Ewakuacje, zamknięte drogi

Źródło:
swissinfo.ch, 20 Minuten

Co najmniej 28 osób zginęło w wyniku fali burz i tornad, jaka przetoczyła się przez środkowe i wschodnie stany USA w miniony weekend. Mieszkańcy wielu miejscowości starają się odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdzie tysiące domów zostało zmiecionych z powierzchni ziemi. Tylko w Saint Louis w stanie Missouri straty materialne szacowane są na około miliard dolarów.

Miliardowe straty po burzach. "Praca naszego życia została zniszczona"

Miliardowe straty po burzach. "Praca naszego życia została zniszczona"

Źródło:
ABC News, PAP, Reuters

Pogoda w niedzielę sprzyja obserwacji ciekawych zjawisk meteorologicznych. W Kujawsko-Pomorskiem w Golubiu-Dobrzyniu na niebie pojawił się lej kondensacyjny, co udało się uwiecznić na zdjęciach.

Lej kondensacyjny zawisł nad miastem

Lej kondensacyjny zawisł nad miastem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do części amerykańskiego stanu Illinois w ostatnich dniach dotarła burza pyłowa, między innymi zaobserwowano ją w Chicago. Ogromną chmurę pyłu udało się uchwycić na nagraniu.

Niebo przesłoniła ogromna chmura pyłu. Nagranie

Niebo przesłoniła ogromna chmura pyłu. Nagranie

Źródło:
Reuters

Lawina zeszła w sobotę wczesnym popołudniem na górze Eiger w szwajcarskich Alpach. W wyniku tego zdarzenia zginęło dwóch narciarzy, a pięć innych osób zostało rannych.

Lawina w Alpach. Nie żyje dwóch narciarzy

Lawina w Alpach. Nie żyje dwóch narciarzy

Źródło:
PAP

Międzynarodowy zespół naukowców opisał ekstremalnie silny wzrost radiowęglowy datowany na 12 350 rok przed naszą erą. Według ekspertów jego przyczyną była potężna burza słoneczna, która uderzyła w Ziemię.

Odkryto ślady najsilniejszej burzy słonecznej w historii Ziemi     

Odkryto ślady najsilniejszej burzy słonecznej w historii Ziemi     

Źródło:
PAP, phys.org

Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Kiusiu i amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda zidentyfikowali genetyczną mutację, która powoduje, że koty są rude. Mutacja ta nie występuje u żadnego innego ssaka.

Rude koty. Odkryto, co odpowiada za ich umaszczenie

Rude koty. Odkryto, co odpowiada za ich umaszczenie

Źródło:
BBC, PAP

Trzymetrowa palma spadła i raniła mężczyznę podczas 78. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes. Ranny to agent aktora.

Palma raniła mężczyznę w czasie festiwalu w Cannes. "Twarz była pełna krwi"

Palma raniła mężczyznę w czasie festiwalu w Cannes. "Twarz była pełna krwi"

Źródło:
Reuters

Rodzina, która mieszka na obrzeżach miasta Isanti w amerykańskim stanie Minnesota, ma albo ogromne szczęście, albo niesamowitego pecha. W ich ogródku i na tarasie wypoczywają niedźwiedzie czarne.

Niedźwiedzie "przychodzą do nas codziennie"

Niedźwiedzie "przychodzą do nas codziennie"

Źródło:
CNN, fox9.com