Lublin – co zobaczyć? Atrakcje turystyczne

[object Object]
Bóbr myjący futerko
wideo 2/4

Lublin to klimatyczne zaułki, wąskie uliczki i niezwykłe legendy. Miasto ma wiele nieoczywistych atrakcji turystycznych. Sprawdź, co warto zobaczyć i co można robić w Lublinie.

Z Lublinem wiąże się wiele legend – szczególnie ciekawa jest ta dotycząca Kamienia Nieszczęścia przy Wieży Trynitarskiej czy pięknej Złotniczanki.W Zamku Lubelskim w 1569 roku podpisano akt unii polsko-litewskiej (unię lubelską).

Ulica Ku Farze to jedna w wielu malowniczych i cichych uliczek, gdzie przyjemnie wybrać się na spacer.

Lublin to miasto pełne zieleni. Szukając wytchnienia, warto zajrzeć do Ogrodu Saskiego.

Co zobaczyć w Lublinie? Brama Krakowska

W Lublinie dostępu do Starego Miasta strzeże brama z XIV wieku – jeden z głównych symboli miasta. Dawniej przylegały do niej mury obronne, obecnie są to kamienice. Swoją nazwę budowla zawdzięcza szlakowi, który prowadził z Krakowa, przez Lublin, do Wilna.

Brama powstała po najeździe Tatarów na Lublin w 1341 roku. Jej elementem był most zwodzony nad głęboką fosą, której już nie zobaczymy, ponieważ została zasypana w XVII wieku. Na szczycie wieży widać zegar. Początkowo był to zegar mechaniczny, później elektryczny, a obecnie jest to zegar elektroniczny. Dziś w bramie mieści się Muzeum Historii Miasta Lublin.

Lublin (autor: Kontakt24/Tomasz Hens)Kontakt24/Tomasz Hens

Lublin: atrakcje turystyczne – Wieża Trynitarska

Idąc od Bramy Krakowskiej ulicą Jezuicką, po chwili dojdziesz do Wieży Trynitarskiej. Dawniej była ona po prostu furtą w zabudowaniach kolegium jezuickiego. Od 1819 roku nad miastem góruje 60-metrowa wieża. Na samym szczycie wieży zobaczyć można blaszanego kogucika. Według legendy ostrzegał mieszkańców przed niebezpieczeństwem.

Kamień Nieszczęścia – legenda

Będąc przy Wieży Trynitarskiej warto zatrzymać się przy Kamieniu Nieszczęścia na rogu ulic Jezuickiej i Prezydenta Teodora Gruella. Na swoją nazwę kamień ów zasłużył po wielokroć. W początkach XV wieku używany był jako podstawa pod pień dębowy, na którym dokonywano egzekucji. Podczas jednej z nich kat ściął głowę niewinnego człowieka. Pień wtedy pękł, a katowski topór wyszczerbił w kamieniu głęboką szramę. Ten wyłom widać na nim do dziś.

Później kamień zmienił położenie. Któregoś dnia przechodziła obok niego kobieta niosąca obiad dla męża. Potknęła się o kamień i upadła, a garnki rozbiły się na nim. Zapach jedzenia zwabił wałęsające się w pobliżu psy, które przybiegły, wylizały kamień, po czym wszystkie padły martwe.

Nieszczęść związanych z kamieniem zdarzyło się dużo więcej. Pewien piekarz chciał wykorzystać kamień w piecu, ale spłonął w nim zamknięty przez żonę i jej adoratora. Kolejną ofiarą był murarz, który uderzył kamień młotem, po czym stracił wzrok. Kamień utrudniał też budowę kościoła, w którym miał być wykorzystany do wzniesienia ołtarza. Spowodował śmierć żołnierza, który spadł z dzwonnicy i rozbił sobie o niego głowę. Później znalazł się w fundamentach prochowni, która eksplodowała.

Ostatecznie kamień „usadowił się” w miejscu, w którym jest obecnie. Legenda dowodzi, że lepiej go nie dotykać.

Archikatedra Lubelska

Po obejrzeniu (z daleka!) kamienia nieszczęścia możesz przejść przez Wieżę Trynitarską. Po jej drugiej stronie znajduje się Archikatedra Lubelska. Wybudowana została w latach 1586-1604. Po drugiej wojnie światowej została odbudowana.

Bazylika i klasztor dominikanów

Teraz możesz skierować się ku ulicy Złotej. Tam znajduje się Bazylika oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. To jeden z najcenniejszych obiektów sakralnych w Lublinie. Ufundował go w 1342 roku król Kazimierz Wielki.

W jej murach znajdowały się jedne z największych na świecie relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Niestety, w 1991 roku zostały skradzione.

Piękna Złotniczanka – legenda

Po obejrzeniu bazyliki warto przejść jeszcze kawałek ulicą Złotą do numeru 4. Stojąc przed budynkiem możesz spojrzeć w górę, na piętro kamienicy, gdzie znajduje się okno. To z nim wiąże się kolejna lubelska legenda.

Mieszkała tam bowiem córka złotnika. Była tak piękna, że gdy tylko otworzyła okno, na ulicy zamierał ruch. Wszyscy stawali i patrzyli, czy jasnowłosa Złotniczanka ukaże się choć na chwilę. Była oczkiem w głowie swojego ojca. On zaś wydawał się jedyną osobą w mieście, która nie wiedziała, że do jego córki nocą zachodzą adoratorzy. Mężczyźni wchodzili jedną bramą, a wychodzili drugą. Jedynym świadkiem tych nocnych schadzek był kogucik ze szczytu Wieży Trynitarskiej. Mówi się, że pieje tylko wtedy, kiedy przez bramę przechodzi wierny mąż.

Lublin: zwiedzanie – Plac po Farze

Kierując się ulicą Archidiakońską na północ, dotrzeć można do Placu po Farze. Zobaczyć tam można zrekonstruowane fundamenty pierwszego zbudowanego w murach miasta kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Budynek zwany był Farą. Ze względu na zły stan techniczny rozebrano ją w 1857 roku. Z placu rozciąga się piękny widok na wschodnią część Lublina.

Z placu zejść można schodami, czyli Zaułkiem Władysława Panasa. Na dole po prawej stronie stoi kościół pod wezwaniem św. Wojciecha. W XIX wieku w klasztorze mieszkała uboga ludność żydowska, dlatego nazywano go domem żydowskim. Obok klasztoru i kościoła ustawiono Latarnię Pamięci, która nigdy nie gaśnie. Upamiętnia tragicznie zmarłych Żydów mieszkających w Lublinie.

Zamek Lubelski

Ulicą Podwale dojść można aż do stojącego na wzgórzu, a przez to trudnego do zdobycia Zamku Lubelskiego. Zamek powstał w pierwszej połowie XIV wieku. To w nim w 1569 roku podpisano akt unii polsko-litewskiej (unię lubelską). Do obecnych czasów z całego zespołu zamkowego zachowała się romańska wieża, nazywana donżonem, kaplica i fragment baszty.

Ulica Ku Farze

Wracając spod Zamku ulicą Grodzką dochodzi się do urokliwego miejsca – Ulicy Ku Farze. Prowadzi ona na Plac Rybny. Uliczka jest bardzo wąska i niezwykle klimatyczna. Po wyjściu spomiędzy budynków stanąć można na Placu Rybnym. Dawniej sprzedawano tu złowione ryby. Była też tutaj łaźnia i dom publiczny prowadzony przez miejskiego kata. Z Placu Rybnego do ulicy Kowalskiej dostać się można kolejnymi schodami – Zaułkiem Hartwigów. Przed laty płynęła tędy woda opadowa i nieczystości ze Starego Miasta.

Fontanny w Lublinie (autor: Kontak24/Tomasz HensKontak24/Tomasz Hens

Ogród Saski

Szukając w Lublinie miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu, warto zajść do Ogrodu Saskiego. Jego głównym założycielem był Feliks Bieczyński, który tworząc projekt inspirował się między innymi parkiem Czartoryskich w Puławach.

Muzeum na Majdanku

Jesienią 1944 roku na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku utworzone zostało muzeum. Na powierzchni 90 hektarów znajduje się kilkadziesiąt obiektów. To między innymi miejsca związane z masową eksterminacją ludności: krematorium, rowy egzekucyjne i komory gazowe. Zwiedzanie muzeum jest bezpłatne.

ZOBACZ > Rynek w Zamościu, bajkowy Kazimierz Dolny, a może Roztocze? Co warto zobaczyć w województwie lubelskim?

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam ponure niebo, które tylko z rzadka będzie przejaśniać się i rozpogadzać. Odpowiedzialny za to będzie "zgniły" wyż z centrum przemieszczającym się nad Polską. Czekają nas silne podmuchy wiatru i słabe opady, jak również spore różnice temperatury między najcieplejszymi a najchłodniejszymi punktami kraju.

Nie dość, że będzie ponuro, to jeszcze mocno powieje. Pogoda nie dopisze na koniec roku

Nie dość, że będzie ponuro, to jeszcze mocno powieje. Pogoda nie dopisze na koniec roku

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami na drogach. Prócz gęstej mgły zagrożenie stwarzają także opady marznące. W 10 województwach obowiązują żółte i pomarańczowe alarmy.

Niebezpiecznie na drogach. Są pomarańczowe alarmy IMGW

Niebezpiecznie na drogach. Są pomarańczowe alarmy IMGW

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Piątek 27.12 będzie przeważnie pochmurny i mglisty. W większości kraju wystąpią zamglenia, miejscami przez cały dzień mogą snuć się mgły. Warunki biometeorologiczne okażą się głównie niekorzystne.

Pogoda na dziś - piątek 27.12. Mgły mogą snuć się przez cały dzień

Pogoda na dziś - piątek 27.12. Mgły mogą snuć się przez cały dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lawina śnieżna porwała skuter śnieżny w Utah. Jak przekazało lokalne centrum lawinowe, do zdarzenia doszło podczas wycieczki dwóch braci - jeden z nich przez przypadek wywołał zejście mas śniegu, które pochłonęło jego brata. Na szczęście mężczyźni posiadali odpowiedni sprzęt i wydostali się z pułapki.

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Źródło:
CNN, Utah Avalanche Center

Mieszkańcy kolejnych miejscowości otrzymali nakaz ewakuacji z powodu pożaru, który od ponad tygodnia trawi Park Narodowy Grampians w Australii. Jak podała straż pożarna, płomienie pochłonęły prawie 80 tysięcy hektarów, czyli niemal jedną trzecią parku. Dla ludzi z niektórych osad jest już za późno na ewakuację.

Jedna trzecia parku narodowego w płomieniach. "Jest już za późno na ucieczkę"

Jedna trzecia parku narodowego w płomieniach. "Jest już za późno na ucieczkę"

Źródło:
ABC, VOA News

Meteorolog zaginął podczas ekstremalnej śnieżycy w Bośni i Hercegowinie. Jak podały lokalne media, mężczyzna we wtorek rano udał się do obserwatorium na szczycie góry Bjelašnica i nie dał znaku życia. W czwartek akcję poszukiwawczą przerwano z uwagi na trudne warunki meteorologiczne.

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Źródło:
vijesti.ba, Euronews

Daniele pojedynkowały się w okolicach szpitala. Nagranie zostało zarejestrowane w Wejherowie (woj. pomorskie), a otrzymaliśmy je na Kontakt24.

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe

Podczas świątecznego pokazu w cyrku w Neapolu lwy przestały słuchać się tresera. Gdy próbował je zdyscyplinować, jedno ze zwierząt skoczyło na drzwi klatki. Incydent wystraszył widownię. Część osób zaczęła w popłochu opuszczać występ. 

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Źródło:
PAP, Corriere della Sera

W Nowym Jorku spadł śnieg. Białych świąt w tym mieście nie było od 15 lat - podały lokalne media. W Boże Narodzenie w Central Parku leżało kilka centymetrów śniegu. - Bez śniegu nie ma świąt - zauważył Julian Gonsalves, mieszkaniec Nowego Jorku.

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Źródło:
ENEX, abcnews.go.com, nypost.com

Ciało samicy mamuta, liczące sobie 50 tysięcy lat, znaleziono w kraterze na terenie Syberii. Rosyjscy badacze poinformowali o odkryciu w poniedziałek. - To jeden z najlepszych okazów, jakie kiedykolwiek znaleziono - powiedział w rozmowie z agencją informacyjną TASS Maksim Czeprasow, rosyjski paleontolog.

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

Źródło:
Reuters, CNN

Burza śnieżna nawiedziła Bośnie i Hercegowinę. Ponad 200 tysięcy domów było w środę pozbawionych prądu. Intensywne opady śniegu doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego, a niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Biało zrobiło się też w Serbii i Chorwacji.

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Źródło:
Reuters, ENEX, vijesti.ba

Po kilku miesiącach spokoju wulkan Kilauea znajdujący się na Hawajach znów dał o sobie znać. Z krateru wystrzeliła fontanna lawy, która wzbiła się na wysokość około 80 metrów. Służby Parku Narodowego Wulkanów apelowały do turystów o zachowanie ostrożności.

Z krateru wulkanu na Hawajach wydobywają się strumienie gorącej lawy

Z krateru wulkanu na Hawajach wydobywają się strumienie gorącej lawy

Źródło:
Reuters, CNN, AP News

Śnieżyce od początku tygodnia paraliżują ruch na drogach Islandii. Najtrudniejsza sytuacja w święta panuje na zachodzie kraju. Drogi do Reykjaviku są zamknięte. Relację z tamtych regionów otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Na drogach jest bardzo dużo śniegu i wieje silny wiatr"

"Na drogach jest bardzo dużo śniegu i wieje silny wiatr"

Źródło:
ruv.is, en.vedur.is, Kontakt24

Orka, która kilka lat temu przez 17 dni w akcie żałoby pływała ze swoim zmarłym cielęciem, znów urodziła. Naukowcy przekazali tę wiadomość tuż przed świętami, mają jednak obawy dotyczące zdrowia młodego osobnika.

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Tegoroczna Wigilia Bożego Narodzenia w Irlandii Północnej była najcieplejsza w historii pomiarów. We wtorek po południu termometry na półwyspie Magilligan na północnym zachodzie kraju pokazały rekordowe 14,3 stopnia Celsjusza.

Tak ciepłej Wigilii jeszcze tu nie było

Tak ciepłej Wigilii jeszcze tu nie było

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Na malezyjskiej wyspie Borneo naukowcy odkryli nowy gatunek rośliny zwanej dzbanecznikiem. Ma ona liście pokryte włoskami przypominającymi futro orangutana. Znaleziono tylko 39 okazów.

Ta roślina jest jak orangutan

Ta roślina jest jak orangutan

Źródło:
PAP

Naukowcy z niepokojem przypatrują się danym klimatycznym za kończący się rok. Wynika z nich, że 2024 najprawdopodobniej będzie najcieplejszym odkąd prowadzone są pomiary. W ten sposób symbolicznie kończy się również najgorętsza dekada w najnowszej historii ludzkości. O konsekwencjach tych zmian opowiadała na antenie TVN24 doktor Paulina Sobiesiak-Penszko.

"Destabilizacja bardzo przyjaznych warunków do życia"

"Destabilizacja bardzo przyjaznych warunków do życia"

Źródło:
TVN24

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku powodzi, jaka nawiedziła miasto Port-de-Paix w północno-zachodniej części Haiti. Pod wodą znalazło się około 11 tysięcy budynków, z czego blisko pół tysiąca zostało zniszczonych.

"Nigdy nie spotkałem się z tragedią o takiej skali"

"Nigdy nie spotkałem się z tragedią o takiej skali"

Źródło:
Reuters, Haitilibre

Do czterech wzrosła liczba ofiar zawalenia się mostu między dwoma stanami na północnym wschodzie Brazylii. Nadal jednak los kilkunastu osób pozostaje nieznany. Akcja poszukiwawcza przebiega w trudnych warunkach, ponieważ w wyniku katastrofy do rzeki Tocantins wpadły cysterny przewożące tysiące litrów pestycydów i kilkadziesiąt ton kwasu siarkowego.

Zawalił się most, spadły cysterny. Tysiące litrów szkodliwych substancji w rzece

Zawalił się most, spadły cysterny. Tysiące litrów szkodliwych substancji w rzece

Źródło:
Reuters, Globo, CNN

Należąca do NASA sonda Parker podjęła we wtorek próbę zbliżenia się do Słońca bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, na 6,2 miliona kilometrów. Celem misji jest zbadanie atmosfery gwiazdy, w tym szczególnie burz słonecznych, które mogą mieć wpływ na systemy komunikacyjne na Ziemi.

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

Źródło:
PAP

W Belgii odnotowano pierwszy przypadek zarażenia nowym wariantem mpoksu. Pochodzący z Walonii pacjent zaraził się podczas pobytu w jednym z krajów afrykańskich. Chociaż wariant ten jest bardzo zaraźliwy i śmiercionośny, służby uspokoiły, że ryzyko rozprzestrzenia się wirusa jest bardzo niskie.

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Źródło:
PAP

Wysokie fale zniszczyły molo w mieście Santa Cruz w Kalifornii. Trzy przebywające na nim osoby wpadły do wody, a z pomocą pospieszyli im strażacy. Jak przekazały lokalne władze, molo już od dłuższego czasu było uszkodzone, a w okolicy prowadzone były prace renowacyjne.

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Źródło:
New York Times, Santa Cruz Fire Dept.

Ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR przeprowadzili w niedzielę akcję ratunkową. Znieśli na noszach 32-letniego turystę z urazem pachwiny uniemożliwiającym mu chodzenie. Mężczyzna utknął na górnym odcinku zamkniętego żółtego szlaku na Babią Górę.

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Źródło:
PAP, GOPR

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zmarł krokodyl, który zagrał w największym australijskim przeboju wszechczasów - filmie "Krokodyl Dundee". O śmierci ponad 90-letniego gada poinformowało herpetarium Crocosaurus Cove, w którym mieszkał.

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

Źródło:
PAP, BBC

W połowie grudnia w Cieśninie Kerczeńskiej doszło do awarii dwóch tankowców i wycieku mazutu. Rosyjskie władze - które cytuje "The Guardian" - podały, że "nawet 200 tysięcy ton gruntu mogło zostać skażone".

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Źródło:
PAP, Reuters

Mieszkańcy północnych regionów Japonii zmagają się z trudnymi, zimowymi warunkami. W niektórych miejscach wystąpiły śnieżyce, a warstwa białego puchu wyniosła kilkadziesiąt centymetrów. Były miejsca, gdzie stanął ruch pociągów.

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Źródło:
Reuters, NHK

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York