Księżyc Żniwiarzy zalśnił na naszym niebie. Za nami pierwsza wrześniowa noc, podczas której nasz naturalny satelita prezentował się efektownie, ale nie ostatnia. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Za nami wrześniowa pełnia Księżyca. W Polsce moment kulminacyjny wystąpił w piątek, 29 września o godzinie 11.58. Oznacza to, że Srebrny Glob efektownie prezentował się w nocy z czwartku na piątek, ale okazała tarcza powinna być widoczna także w nocy z piątku na sobotę. Jak jednak przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, kolejnej nocy obserwację zjawiska może utrudnić pochmurna aura.
Zjawisko to zbiegło się też z superpełnią, nazywaną też superksiężycem. Oznacza to, że tarcza Srebrnego Globu może wyglądać na większą lub jaśniejszą niż zazwyczaj. Gołym okiem ta różnica jest jednak bardzo trudna do dostrzeżenia.
Księżyc Żniwiarzy w obiektywie Reporterów 24
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia wrześniowej pełni z różnych zakątków Polski.
Księżyc Żniwiarzy - czym jest?
Wrześniowa pełnia nosi nazwę Księżyca Żniwiarzy. Według portalu almanac.com, to najpopularniejsza nazwa dla tego zjawiska, ponieważ nasz naturalny satelita wschodzi blisko zachodu słońca przez kilka wieczorów z rzędu i zapewnia rolnikom dodatkowe światło, które pomaga im zebrać plony.
Nazwa ta związana jest z kulturą starożytnych Egipcjan i była oznaką nadchodzącej pory deszczowej, która kończyła półroczny okres suszy. Wtedy wylewał Nil, co umożliwiało uprawę roślin wzdłuż rzeki. Inne nazwy to Księżyc Jęczmienny, Księżyc Plonów czy Księżyc Kukurydziany.
Starożytne kultury z całego świata na podstawie wegetacji roślin, zachowań zwierząt lub na podstawie warunków pogodowych nadawały nazwę każdej pełni.
Wilk, truskawka, myśliwy
Pełnie Księżyca mają swoje charakterystyczne nazwy. Nawiązują one między innymi do zwierząt, roślin czy trwającej pory roku.
- styczeń - Pełnia Wilczego Księżyca
- luty - Pełnia Śnieżnego Księżyca
- marzec - Pełnia Robaczego Księżyca
- kwiecień - Pełnia Różowego Księżyca
- maj - Pełnia Kwiatowego Księżyca
- czerwiec - Pełnia Truskawkowego Księżyca
- lipiec - Pełnia Koźlego Księżyca
- sierpień - Pełnia Księżyca Jesiotrów
- wrzesień - Pełnia Księżyca Żniwiarzy
- październik - Pełnia Księżyca Myśliwych
- listopad - Pełnia Bobrzego Księżyca
- grudzień - Pełnia Zimnego Księżyca
Dowiedz się więcej: Nadchodzi Pełnia Żniwiarzy. Najmocniej odczują ją 4 znaki zodiaku
Źródło: tvnmeteo.pl, almanac.com, livescience.com, space.com
Źródło zdjęcia głównego: G_Truchanowicz / Kontakt 24