Początek kalendarzowej i astronomicznej jesieni coraz bliżej. W tym roku te dwie daty przypadają tego samego dnia - w piątek 23.09. Kilka tygodni temu przywitaliśmy jesień meteorologiczną, która zaczęła się 1 września. Jakie są jeszcze kryteria podziałów pór roku i z czym się wiążą? Sprawdź.
Chociaż panująca obecnie aura wskazuje na coś zupełnie innego, z astronomicznego punktu widzenia w Polsce nadal panuje lato. "Oficjalna" zmiana pór roku czeka nas dopiero pod koniec tygodnia. Tego samego dnia, w piątek 23 września, przypadnie początek jesieni kalendarzowej i astronomicznej.
Kiedy pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej jesieni?
Początek jesieni astronomicznej związany jest ze zjawiskiem równonocy jesiennej. To dzień, podczas którego promienie Słońca równolegle padają na ziemski równik, a nasza gwiazda osiąga umowny punkt Wagi - miejsce przecięcia się ekliptyki (drogi pokonywanej przez słońce) z równikiem niebieskim, czyli "przedłużeniem" ziemskiego równika. Od tego momentu półkula północna jest słabiej oświetlana niż południowa, aż do równonocy wiosennej.
W tym roku równonoc jesienna rozpocznie się w piątek 23 września o godzinie 3.03, rozpoczynając tym samym astronomiczną jesień. Co ciekawe, przypadnie to w ten sam dzień, który w naszych szerokościach geograficznych co roku wyznacza początek kalendarzowej jesieni.
Jesień w przyrodzie
Obok jesieni meteorologicznej, astronomicznej i kalendarzowej, bardzo często wyróżnia się także jesień fenologiczną. Odnosi się ona do cyklu rozwojowego przyrody.
W naszych szerokościach geograficznych jesień dzieli się na kilka fenologicznych okresów. Wczesną jesienią dojrzewają owoce kasztanowca, ligustru pospolitego czy dereniu świdwy. W sadach dojrzewają jabłka, gruszki i śliwki, a w lasach czerwienieją jagody borówki brusznicy.
Właściwą jesień rozpoznajemy po żółknięciu liści lipy, klonu pospolitego, brzozy brodawkowatej czy kasztanowca. Pora ta kończy się opadnięciem liści, kiedy to przychodzi czas na wypełnioną szarugami jesień późną.
Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW, Atlas Roślin
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock