TVN Meteo | Pogoda

Jaka będzie zima? Mroźna? Ciepła? IMGW podał wstępną prognozę na najbliższe miesiące

TVN Meteo | Pogoda

Autor:
kw
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na poniedziałek 26.09
Prognoza pogody na poniedziałek 26.09tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

IMGW opublikował nową długoterminową prognozę pogody. Synoptycy przedstawili wstępne wyliczenia modeli meteorologicznych dla października, listopada i grudnia 2022 roku, a także dla stycznia 2023. Sprawdź, co według IMGW czeka nas w pogodzie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) opublikował długoterminową, eksperymentalną prognozę pogody. Synoptycy przekazali wstępne wyliczenia modeli na okres od października 2022 do stycznia 2023.

Prognoza pogody IMGW na październik 2022

IMGW przewiduje, że w październiku średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju powinna kształtować się w granicach normy wieloletniej z lat 1991-2020.

W przypadku opadów sytuacja będzie bardziej skomplikowana. W większości Polski, to jest w centrum, na południowym zachodzie oraz północnym wschodzie, spadnie mniej więcej tyle deszczu, ile wskazuje norma wieloletnia. Z kolei na północnym zachodzie Polski może spaść więcej deszczu niż w ostatnich latach. W regionach na południowym wschodzie prognozowana suma opadów osiągnie wartości poniżej normy wieloletniej.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na październik 2022 r. dla wybranych miast w PolsceIMGW
Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na październik 2022 r. dla wybranych miast w PolsceIMGW

Prognoza pogody IMGW na listopad 2022

Według długoterminowej prognozy w listopadzie 2022 w całym kraju można spodziewać się temperatury w zakresie normy wieloletniej.

Nieco inaczej kształtują się opady. W większości Polski mają być zbliżone do normy wieloletniej, jednak na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim może padać silniej niż w poprzednich latach.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na listopad 2022 r. dla wybranych miast w PolsceIMGW
Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na listopad 2022 r. dla wybranych miast w PolsceIMGW

Prognoza pogody IMGW na grudzień 2022

Na pierwszy zimowy miesiąc IMGW prognozuję zmianę w trendach. Wstępnie modele wykazały, że w całym kraju grudzień przyniesie wyższą temperaturę niż wskazuje norma wieloletnia.

Prognozy pokazują, że identyczna sytuacja będzie w przypadku sumy opadów - w całym kraju ma spaść więcej deszczu lub śniegu niż w poprzednich grudniach.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na grudzień 2022 r. dla wybranych miast w PolsceIMGW
Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na grudzień 2022 r. dla wybranych miast w PolsceIMGW

Prognoza pogody IMGW na styczeń 2023

Synoptycy IMGW przedstawili również pierwsze prognozy na styczeń 2023 roku. Jak podali, wartości temperatury w pierwszym miesiącu nowego roku będą oscylować w granicy normy wieloletniej.

Z kolei suma opadów w całym kraju ma być wyższa od normy wieloletniej.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na styczeń 2023 r. dla wybranych miast w PolsceIMGW
Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na styczeń 2023 r. dla wybranych miast w PolsceIMGW

Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" i "w normie"

W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę/sumę opadów dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do tak zwanej normy wieloletniej. Obecnie brany jest pod uwagę okres 1991-2010.

Wartości średniej miesięcznej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza temperaturę/opady w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych - "powyżej normy".

Jeżeli mamy do czynienia z klasą "powyżej normy", możemy zakładać, że miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020. Jeśli prognoza określa go jako "poniżej normy", będzie chłodniejszy lub suchszy, natomiast "w normie" - podobny do średnich 10 miesięcy z okresu porównawczego.

Jak interpretować klasy

Synoptycy IMGW uczulają, że prognoza średniej temperatury powietrza "powyżej normy" nie oznacza, że występować będą np. wyłącznie dni z temperaturą maksymalną powyżej 20 st. C, a prognoza "poniżej normy" - że czekają nas tylko dni z temperaturą minimalną poniżej 0 st. C - w rzeczywistości prognoza średniej temperatury "poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 20 st. C, a prognoza "powyżej normy" - dni z temperaturą minimalną poniżej 0 st. C.

Eksperci przypominają, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy.

Także prognoza sumy opadów "powyżej normy" nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu i burze, a prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

Sprawdzalność prognoz długoterminowych

Jak podkreśla w swoim komunikacie IMGW, pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłości. Rozbieżności wynikają zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.

Z tak dużym wyprzedzeniem nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody. Należy pamiętać o tym, że prognoza jest orientacyjna, a jej charakter jest eksperymentalny oraz że dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego - pisze IMGW.

Autor:kw

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IMGW

Pozostałe wiadomości