Męczący upalny dzień, a po nim bardzo ciepła noc, podczas której trudno zasnąć. Latem z okolicznościami, które nie pozwalają nam się zregenerować, mierzymy się raz po raz. Co robić, żeby odpocząć po gorącym dniu? Oto praktyczne rady.
Do Polski dotarła fala upałów. W jej szczycie temperatura może sięgnąć aż 34 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej niemal całą Polskę objął ostrzeżeniami drugiego stopnia w związku z upałami. W najbliższym czasie czekają nas również tropikalne noce, czyli takie, podczas których temperatura nie spada poniżej 20 st. C. Ludzki organizm w takich warunkach trudniej się regeneruje.
Rady na gorącą noc
Jak zaznacza w rozmowie z "The Independent" dr Nerina Ramlakhan, ekspertka do spraw snu, optymalna temperatura w sypialni to od 16 do 21 st. C. Latem zdarza się, że temperatura minimalna wynosi dużo więcej, dlatego też brytyjski dziennik po rozmowach z ekspertami przedstawił 20 rozwiązań, dzięki którym łatwiej będzie nam zasnąć i wypocząć w czasie bardzo ciepłej nocy.
1. Rano zamknij i zasłoń okna. Otwórz je dopiero wieczorem, po zachodzie słońca, bo wtedy temperatura będzie już niższa.
2. Sypiaj w piżamie z naturalnych przewiewnych materiałów, na przykład z bawełny lub lnu. Używaj również pościeli wykonanych z takich tkanin.
3. W lepszym śnie może pomóc włożenie piżamy do lodówki lub zwilżenie jej wodą.
4. Zanim położysz się spać, schłodź w lodówce lub zamrażarce również pościel. Jeżeli nie masz w nich wystarczająco dużo miejsca, włóż tylko poszewki..
5. Weź przed snem chłodną, ale nie zimną kąpiel. Zbyt zimna woda sprawi, że zszokowany organizm będzie chciał zatrzymać ciepło.
6. Przed pójściem do łóżka opłucz nadgarstki i stopy zimną wodą.
7. Zanim położysz się spać, nawilż skórę kremem na bazie aloesu. Najlepiej trzymaj go w lodówce.
8. Napełnij termofor zimną wodą i weź go ze sobą do łóżka.
9. Na około godzinę przed pójściem spać połóż w lodówce mokrą ściereczkę flanelową i półóż ją na czole, gdy będziesz zasypiać.
10. Napełnij butelkę, która ma spryskiwacz zimną wodą i zwilżaj twarz, kark i okolice podkolanowe kiedy tylko poczujesz potrzebę schłodzenia się.
11. Umieść przed wentylatorem wypełnione lodem naczynie. To pozwoli pracującemu urządzeniu jeszcze bardziej schłodzić pomieszczenie.
12. Wyłącz wszystkie urządzenia elektryczne w sypialni, gdyż emitują ciepło.
13. Unikaj wykonywania ćwiczeń fizycznych wieczorem, aby zapobiec przegrzaniu organizmu.
14. Pikantne potrawy jedz przynajmniej na trzy godziny przed pójściem spać. Ten czas powinien pozwolić na schłodzenie organizmu, zanim się położysz.
15. Nie spożywaj zbyt dużych ilości białka, ponieważ może to przyspieszyć tempo metabolizmu i cię rozgrzać.
16. W ciągu dnia nawadniaj się regularnie, ale przed snem wystarczy, że wypijesz około pół litra wody. To zapewni nawodnienie i zapobiegnie potrzebie pójścia w nocy do toalety.
17. W czasie snu odsłaniaj stopy. Możesz opierać je o woreczek z lodem.
18. Jeśli obudzisz się w nocy, potrzyj czoło środkiem z mentolem, na przykład sztyftem, aby się schłodzić.
19. Jeżeli jest to możliwe, śpij na parterze lub na jak najniższym piętrze.
20. Najlepszym wyborem w czasie gorących nocy jest spanie samemu. Dwa ciała w łóżku wytwarzają większą ilość ciepła.
Źródło: The Independent, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock