Borowik szatański – jak wygląda grzyb szatan i czy jest trujący?

Źródło:
„Grzyby leśne”, Andrzej Grzywacz
Apel lubuskiej policji do grzybiarzy i seniorów
Apel lubuskiej policji do grzybiarzy i seniorówLubuska Policja
wideo 2/3
Apel lubuskiej policji do grzybiarzy i seniorówLubuska Policja

Borowik szatański to grzyb, po którego nie należy sięgać. Nie tylko dlatego, że jest trujący, grzyb szatan jest objęty ścisłą ochroną. Jak wygląda i czym różni się od prawdziwka?

● Spożycie borowika szatańskiego w surowym stanie może być bardzo groźne dla zdrowia człowieka. ● Prawdziwek szatan występuje w Polsce bardzo rzadko i jest pod ścisłą ochroną. ● Borowik szatański nie przypomina swoim wyglądem borowika szlachetnego, czyli prawdziwka. ● Grzyb szatan to również powszechna nazwa goryczaka żółciowego – grzyba bardziej podobnego do prawdziwka, lecz mniej groźnego niż borowik szatański.

Borowik szatański - co to za grzyb?

Borowik szatański, zwany również grzybem szatanem, szataniakiem, grzybem diabelskim, diabelnikiem, diablikiem, smoczym łbem, szaleńcem i trucicielem to grzyb z rodziny borowikowatych o naukowej nazwie krwistoborowik szatański (Rubroboletus satanas). Jest to grzyb uznawany w wielu krajach za wymierający, zatem niełatwo jest się na niego natknąć. Jest to bardzo dobra informacja, gdyż borowik szatański jest grzybem niezwykle trującym. W Polsce ten gatunek został objęty ścisłą ochroną.

Borowik szatańskiShutteerstock

ZOBACZ >> Borowik ceglastopory bywa mylony m.in. z borowikiem szatańskim

Jak wygląda grzyb szatan?

Wielu grzybiarzy zapewne wie, jak rozpoznać borowika szatańskiego, gdyż są świadomi, czym groziłoby jego spożycie. Nawet mniej doświadczeni miłośnicy zbierania grzybów raczej nie zechcą sięgnąć po szataniaka, ponieważ zniechęca do tego jego wygląd oraz zapach.

>> Sprawdź też: Kiedy na grzyby? Kalendarz grzybiarza, sezon na grzybobranie

Borowik szatański posiada duży kapelusz (od sześciu do nawet 30 centymetrów średnicy), który jest szary jak kamień, czasem wpadający w żółtawy lub zielonkawy odcień. Pory rurek (spód kapelusza) są u młodych osobników żółtawe, a u dorosłych czerwone. Trzon grzyba diabelskiego ma wysokość od pięciu do 15 centymetrów i grubość od trzech do ośmiu centymetrów, jest brzuchato-bulwiasty, żółty, od dołu żywoczerwony, siatkowany. W miejscach zgniecionych lub nadłamanych występują ciemne, zielono-niebieskie plamy. Stare owocniki mają przykry zapach przypominający padlinę.

Najczęściej mylone grzybyPAP

Borowik szatański – czy jest trujący?

Prawdziwek szatan w pełni zasługuje na swoje szeroko rozbudowane i raczej dające negatywne odczucia przydomki. Jest to grzyb niejadalny, który w stanie surowym jest silnie trujący. Zjedzenie borowika szatańskiego powoduje ciężkie dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Smoczy łeb zawiera substancje żywicowate, w których znajduje się muskaryna i bolesatyna – bardzo szybko i silnie działające związki chemiczne, których spożycie skutkować może mdłościami i wymiotami, ślinieniem, łzawieniem, biegunką, rozmyciem obrazu oraz trudnościami z oddychaniem. Od 30 minut do trzech godzin po spożyciu miąższu borowika szatańskiego mogą pojawić się również bóle i skurcze żołądka, a także bóle głowy. Symptomy te mogą prowadzić do zapalenia żołądka i jelit, czego konsekwencją jest utrata płynów i minerałów z organizmu, co może mieć tragiczne skutki, zwłaszcza u osób w grupie ryzyka (dzieci, seniorzy i osoby chore przewlekle). Zdarza się, że toksyny zawarte w krwistoborowiku szatańskim atakują układ nerwowy, prowadząc do zaburzeń neurologicznych, w tym halucynacji.

Obróbka cieplna (gotowanie, smażenie, pieczenie) borowika szatańskiego prowadzi do utraty jego toksyczności, choć nie można mieć pewności, że wszystkie zawarte w nim związki chemiczne zostaną całkowicie zneutralizowane. W przypadku podejrzenia zatrucia grzybem szatanem konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza.

Czym się różni prawdziwek od szatana?

Prawdziwek, czyli borowik szlachetny, należy do tej samej rodziny co grzyb szatan, jednak to jedyna ich cecha wspólna. Prawdziwka jest dosyć łatwo odróżnić od borowika szatańskiego, gdyż znacznie różnią się wyglądem. Borowik szlachetny ma biały lub jasnobrązowy trzonek oraz pory rurek w podobnym kolorze, natomiast w przypadku grzyba szatana mamy do czynienia z czerwoną i żółtą barwą.

ZOBACZ >> Podgrzybek brunatny: wygląd, występowanie, zastosowanie, podobne grzyby Znacznie trudniejsze jest odróżnienie borowika szlachetnego od goryczaka żółciowego (Tylopilus felleus), który również bywa nazywany szatanem. Występowanie goryczaka w polskich lasach jest o wiele bardziej powszechne, niż ma to miejsce w przypadku borowika szatańskiego, jednak nie jest to tak bardzo groźny grzyb. Goryczak jest wprawdzie niejadalny, ale nie jest trujący. Bardzo łatwo jest go natomiast pomylić z prawdziwkiem, ponieważ podobnie jak borowik szlachetny ma jasnobrązowy kapelusz i pękaty trzon w jasnym kolorze. Spożycie goryczaka żółciowego może wywołać niewielki dyskomfort żołądka, który nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Choć z pozoru trudno jest odróżnić prawdziwka od szatana-goryczaka, to nie jest to niemożliwe. Goryczak żółciowy ma różowe rurki pod kapeluszem i ciemną siateczkę o grubych oczkach na trzonie, natomiast rurki prawdziwka są białe, a jego trzon jest pokryty jasną i drobną siateczką jedynie w górnej trzonu. Pamiętajmy jednak o podstawowej zasadzie grzybiarza: jeśli nie jesteśmy pewni, na jakiego grzyba natrafiliśmy, lepiej będzie, jeśli zostawimy go w lesie.

Autorka/Autor:ms//mro

Źródło: „Grzyby leśne”, Andrzej Grzywacz

Źródło zdjęcia głównego: Shutteerstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami. Podczas wyładowań wiatr może osiągać w porywach prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 18.07. W nocy pojawią się miejscami słabe, przelotne opady deszczu. Dzień przyniesie małe i umiarkowane zachmurzenie. Warunki biometeorologiczne będą neutralne.

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach synoptycy nie przewidują ekstremalnych upałów. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, gdzie termometry wskażą 31 stopni Celsjusza. Na początku nowego tygodnia na zachodzie kraju mogą pojawić się burze.

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Fala upałów nawiedziła Grecję. Ze względu na wysoką temperaturę powietrza w najbardziej gorącą część dnia w środę zamknięty został grecki Akropol. Jak poinformowały władze, decyzję podjęto z uwagi na bezpieczeństwo turystów i pracowników.

Znów zamknięto Akropol

Znów zamknięto Akropol

Źródło:
PAP

Mazurskie nadleśnictwa Maskulińskie i Jedwabno zaapelowały w środę do turystów o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie. Leśnicy proszą też o niewchodzenie do kompleksów leśnych uszkodzonych przez wtorkowe nawałnice. Burze zniszczyły w tych nadleśnictwach tysiące drzew.

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

Fala upałów nawiedza południową Europę. To efekt napływu gorących mas powietrza znad Afryki. Temperatury w różnych krajach, wynoszące często ponad 40 stopni Celsjusza, doprowadziły już do śmierci co najmniej kilkunastu osób i sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów.

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie było także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl