W Szpitalu Specjalistycznym imienia Floriana Ceynowy w Wejherowie zorganizowano szkolenie "Zarządzanie szpitalem w sytuacji kryzysowej". Prowadzili je eksperci z Izraela. Ma wspomóc polski personel w podejmowaniu decyzji w sytuacji, gdy nagle i jednorazowo większa liczba pacjentów w stanie zagrożenia życia i zdrowia trafi na SOR, jak w czasie ataku terrorystycznego czy katastrofy komunikacyjnej.
- Specjaliści z Izraela są najlepsi na świecie i jak już się uczyć, to od najlepszych - tak Marek Rutka, poseł Nowej Lewicy i przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. sytemu ratownictwa medycznego oraz członek sejmowej komisji zdrowia., skwitował kurs z zarządzania kryzysowego w wejherowskim Szpitalu Specjalistycznym imienia Floriana Ceynowy.
Szkolenie - które zaplanowane było na 17 i 18 lipca - zorganizowane zostało przez Fundację ELNET we współpracy z Rambam School of Trauma & Mass Casualties oraz Szpitalami Pomorskimi i ma na celu wzmocnienie systemu reagowania na potencjalne zagrożenia w polskich szpitalach. Polscy eksperci zarządzający szpitalami mogli zdobyć nowe umiejętności i wiedzę z zakresu zarządzania kryzysowego.
- Projekt ten jest kolejnym przykładem praktycznej współpracy polsko-izraelskiej opartej na wspólnych potrzebach i wartościach. Izraelskie podejście do tematu zarządzania kryzysowego opiera się przede wszystkim na działaniach prewencyjnych, takich jak przygotowanie instytucji, personelu i obywateli na każdy możliwy scenariusz. Dodatkowo, ze względu na życie w ciągłym zagrożeniu, Izraelczycy mają wypracowany szereg sprawdzonych w kryzysowych sytuacjach rozwiązań, którymi z dużą otwartością dzielą się z ekspertami na całym świecie - podkreśla Marta Kubica, prezes Fundacji ELNET, która odpowiada za wizytę izraelskich lekarzy w Wejherowie.
Przodują na świecie
Jak podano w komunikacie, szpital Rambam w Hajfie przoduje na świecie w wiedzy związanej z urazami, sytuacjami nagłymi i sytuacjami, w których jest wiele ofiar. Przekłada się to na statystyki - wskaźnik umieralności pacjentów z ciężkimi urazami w Rambam jest najniższy w Izraelu.
Szkolenie ma pomóc wzmocnić system reagowania na potencjalne zagrożenia i zwiększyć bezpieczeństwo obywateli.
- Mówimy tu o katastrofach komunikacyjnych, chociażby autobusowych, ale też musimy być przygotowani w naszych realiach na ataki dywersyjne czy zamachy terrorystyczne - stwierdził Rutka.
Chcą dzielić się wiedzą
Jak podano w komunikacie, szkolenie jest skierowane do kadry zarządzających szpitalami i oddziałami SOR z całej Polski. Uczestnicy są szkoleni m.in. w zakresie usprawnienia organizacji szpitala, w tym organizowania oddziału ratunkowego, wdrażania triage'u w przypadku masowych zdarzeń z wieloma poszkodowanymi z licznymi i dużymi ranami.
- Mamy dużo specjalistycznej wiedzy na temat sytuacji awaryjnych i pracy przy segregacji rannych i wierzymy, że wiedza, którą udało się nam zebrać, nie jest tylko nasza, że powinniśmy się nią dzielić dla dobra ludzkości - stwierdził w rozmowie z TVN24 prof. Michael Halberthal, dyrektor szpitala Rambam w Hajfie. Dodał, że nie jest to współpraca jednostronna. - My też możemy się czegoś nauczyć - podkreślił.
Jesienią tego roku ma odbyć się kolejny etap szkoleń w większym i bardziej praktycznym wymiarze. Także z wykorzystaniem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24