- Pobudzony pacjent pod wpływem alkoholu stawał na kozetce, próbował uciekać przed personelem, zdemolował nam troszeczkę sufit podwieszany. Nie chciał dać się uspokoić, walczył z personelem medycznym. Początkowo próbowano z nim negocjować, ale finalnie zastosowano środki przymusu bezpośredniego: farmakoterapię oraz unieruchomienie pasami - wyjaśnia Tomasz Stolarewicz, ordynator SOR Szpitala w Wejherowie.
🚨 Lato (choć w tym roku mniej słoneczne) to gorący czas nie tylko na plażach, ale i na SOR-ach 🚨 W okresie wakacyjnym...
Posted by Szpital Specjalistyczny im F. Ceynowy w Wejherowie on Wednesday, July 16, 2025
Mężczyzna miał ponad trzy promile alkoholu w organizmie. Ostatecznie udało się go ujarzmić, ale jak podkreśla personel medyczny, takie sytuacje są w szpitalu na porządku dziennym. Jak relacjonował reporter TVN24 Adam Krajewski, często nie kończy się na demolowaniu szpitalnych powierzchni, ale dochodzi do fizycznych ataków na personel.
Pacjent poniesie konsekwencje za swoje zachowanie. Sprawa została zgłoszona do prokuratury. Chociaż wielokrotnie personel odpuszczał, od pewnego czasu zgłaszany jest każdy pojedynczy przypadek, bo - jak podkreślają medycy - najważniejsza jest nieuchronność kary osób, które dopuszczają się takiego zachowania.
W samym okresie wakacyjnym na SOR w Wejherowie trafia około 200 osób na dobę. Jak opisywał reporter TVN24, to ogromne obciążenie dla personelu i systemu ratownictwa. Każda sytuacja, gdy pacjent jest agresywny, to czas i zasoby ludzkie, które mogłyby zostać przeznaczone dla osób w stanie zagrożenia życia.
Wytyczne dla prokuratorów
Przed kilkoma dniami minister sprawiedliwości Adam Bodnar skierował pismo do prokuratorów, w którym wskazał wytyczne, jak postępować w przypadku ataków na pracowników ochrony zdrowia, między innymi ratowników medycznych.
Te wytyczne mają usprawnić postępowanie prokuratorów tak, aby mieli oni wyraźne wskazówki, jak weryfikować takie zdarzenie i możliwie szybko rozpocząć postępowanie wykonawcze. Mają też nakładać na sprawców takich czynów obowiązek kompensacyjny, czyli np. obowiązek zapłacenia odszkodowania czy też przeprosin dla ratownika medycznego, a sprawa i tak trafia do sądu.
Autorka/Autor: ng/ tam
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Szpital Specjalistyczny im F. Ceynowy w Wejherowie