Jedna z największych atrakcji Gdańska, masowiec Sołdek, przez cały długi weekend będzie niedostępny dla turystów. Na wyspie Ołowiance trwa remont nabrzeża, przy którym zacumowany jest statek muzeum. Chwilowo uniemożliwi to zwiedzanie.
Sołdek to pierwszy po II wojnie światowej statek w całości zbudowany w Polsce. Masowiec do 30 grudnia 1980 roku odbył prawie 1,5 tys. rejsów morskich, przewiózł ponad 3,5 miliona ton towarów, zawijając do ponad 60 portów. Od roku 1985 jest statkiem muzeum należącym do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, zwiedza go około 20 tys. osób rocznie.
Długi weekend bez Sołdka
Podczas tegorocznego długiego weekendu majowego statek będzie jednak niedostępny. Wszystko z powodu trwającego na wyspie Ołowiance remontu nabrzeża, który odciął jedyną drogę dostępu do jednostki.
- W tej chwili zaczynamy pracę nad przesunięciem trapu, którym można dostać się na pokład, ale to dość duża konstrukcja i wymaga sporo wysiłku. Statek będzie dostępny do zwiedzania w ciągu dwóch tygodni - tłumaczy Szymon Kulas z Centralnego Muzeum Morskiego.
Długi weekend majowy jest okresem, gdy zainteresowanie zwiedzaniem statku jest zdecydowanie większe. Jednak jak przyznaje Kulas brak dostępności statku nie będzie stanowiło dla muzeum wielkiej straty. - Najwięcej osób odwiedza nas w wakacje i ten okres jest dla nas najważniejszy - zapewnił.
Przestawienie w inne miejsce nie wchodzi w grę
Teoretycznie statek można by przestawić w inne miejsce, ale takie rozwiązanie zdaniem Centralnego Muzeum Morskiego byłoby zbyt skomplikowane i niekoniecznie warte zachodu.
- To duża jednostka i przestawienie jej choćby na drugi brzeg Motławy wiązałoby się z koniecznością uzyskania zgody konserwatora, bo statek mocno zaburzyłby widok. Nie wiadomo też, co powiedzieliby restauratorzy, których lokale zasłoniłby Sołdek - argumentuje Szymon Kulas.
Tutaj zacumowany jest Sołdek:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl
Autor: md / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | DerHexer