Jak wynika z komunikatu kancelarii prezydenta, Andrzej Duda dokona zmian w składzie Rady Ministrów w czwartek o godzinie 15.30.
Po rekonstrukcji liczący dotychczas 26 ministrów konstytucyjnych gabinet Donalda Tuska będzie liczył ich 21.
Oto ministerstwa i nowy skład Rady Ministrów >>>
W rządzie, który ma być powołany w czwartek, PSL będzie miało cztery resorty – to nowe Ministerstwo Energii, którym pokieruje Miłosz Motyka, Ministerstwo Obrony Narodowej, którym kieruje szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, którym pokieruje Stefan Krajewski, oraz Ministerstwo Infrastruktury na czele z Dariuszem Klimczakiem.
Po trzy resorty będą miały Polska 2050 oraz Nowa Lewica. Partia Szymona Hołowni zachowała kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska, któremu szefuje Paulina Hennig-Kloska, oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, na czele którego stoi Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodatkowo Marta Cienkowska z Polski 2050, dotychczas wiceministra w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pokieruje resortem kultury.
Jeśli chodzi o zwierzchnictwo nad resortami, w przypadku Nowej Lewicy nie doszło do żadnych zmian – na czele Ministerstwa Cyfryzacji dalej będzie stał Krzysztof Gawkowski, Marcin Kulasek pozostanie ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, a Agnieszka Dziemianowicz-Bąk – ministrą rodziny, pracy i polityki społecznej.
Nowy wicepremier
Nowym wicepremierem - obok zajmujących już takie stanowisko Kosiniaka-Kamysza i Gawkowskiego - zostanie szef MSZ Radosław Sikorski.
To jednak nie jedyne zmiany. Powołane zostaną dwa duże nowe resorty: finansów i gospodarki, którym pokieruje Andrzej Domański, oraz wspomniany już wyżej resort energii. Zmienia się też kierownictwo części ministerstw. Więcej o nowym kształcie Rady Ministrów można przeczytać tutaj.
Autorka/Autor: akr/akw
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP